PARTNERZY PORTALU

Prawo do naprawy. 200 euro za odnowienie smartfona

Prawo do naprawy. 200 euro za odnowienie smartfona
Producenci urządzeń elektronicznych nie ułatwiają użytkownikom przedłużanie cyklu życia ich urządzeń Fot. Shutterstock
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Tomasz Wolf
    Tomasz Wolf
  • Dodano: 31-03-2022 20:15

Komisja Europejska planuje wprowadzić nowe przepisy związane z tzw. prawem do naprawy. Zmuszą one producentów do informowania, jaka jest spodziewana długość życia ich produktów i jak można je naprawić. Europejskie urządzenia mają być trwalsze i mniej awaryjne oraz łatwiejsze do naprawienia.

  • W ubiegłym roku niemiecki land Turyngii wprowadził dodatek w wysokości 100 euro dla osób, które zdecydują się naprawić swojego smartfona lub inne urządzenie elektroniczne zamiast kupować nowe.
  •  Prawo do naprawy jest rozwiązaniem, które umożliwia ludziom naprawianie urządzeń we własnym zakresie lub poprzez odsprzedawanie używanego sprzętu profesjonalistom.
  • Zgodnie z szacunkami Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, organu doradczego UE, w europejskich domach zalega ponad 700 mln smartfonów.
Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, ogłosił przyjęcie nowego planu działania UE dotyczącej gospodarki w obiegu zamkniętym (Circular Economy Action Plan). Jest on istotną częścią Europejskiego Zielonego Ładu. 

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Prawo do naprawy. 200 euro za odnowienie smartfona

  • gość 2022-04-01 13:24:03
    Bardzo dobry ruch, w celu zakończenie lub ograniczenia wymuszeń wymian sprzętu. Natomiast oddzielną kwestią jest cielęcy bieg młodych ludzi do posiadania coraz to nowych zabawek i gadżetów. Najśmiejsze jest to, że ci sami ludzie bardzo często zabierają głos w kwestii ochrony klimatu, konsumując na potęgę wszystko, co jest dookoła. Tu też jest potrzebne otrzeźwienie. Nie ma popytu to kończy się podaż.
  • Agent Kremla 2022-04-01 09:00:58
    Nie chcesz zapełniać wysypisk śmieci śmieciami elektronicznymi, ale nie musisz ich produkować bezmyślnie, zmieniając rzeczy z modelu na model. Wiele osób przeklina ZSRR, ale w tamtych czasach nie produkowano bezmyślnie produktów, które szybko wychodzą z mody, a elektronika długo służyła zgodnie z jej przeznaczeniem.
  • Taka ciekawostka 2022-04-01 03:48:10
    A zwykłe telefony komórkowe czy to sieci 2G czy 3G działały i działają( dotyczy ludzi, którzy takowe posiadają) długo i praktycznie bezawaryjnie, a dlaczego? Odpowiedź prosta - używaliśmy ich i używamy( dotyczy ludzi, którzy takowe posiadają) tylko do celów kontaktowych( rozmowa/sms-y), zwykłe komórki nie posiadają dostępu do internetu( telefony 3G już posiadały, ale korzystanie z internetu z nich było kosztowne, a poza tym żarło prąd, toteż się z tego nie korzystało), nie posiadają aplikacji od czego tylko popadnie( które również żrą energię jak się ich nie zamknie - bo działają "w tle" - dotyczy smartfonów). I to było bardzo zdrowe podejście, że komórka była tylko komórką służącą do kontaktu rozmowa/sms-y, a od internetu był komputer stacjonarny czy laptop, które to urządzenia zazwyczaj posiadały dostęp do internetu poprzez kabel/przewód, a zdecydowanie rzadziej wi-fi. To wraz z 4G i LTE już nie mówiąc o 5G pojawiły się te wszystkie smartfony, tablety a wraz z nimi upowszechnił się internet mobilny, bezprzewodowy. Z telefonów komórkowych zrobiliśmy mobilne komputery, które ściągają nam uwagę i zabierają energię. To było przecież oczywiste, że jak w urządzenie mobilne wsadzi się internet i aplikacje od czego wlezie to takie urządzenie będzie uzależniało człowieka i ściągało mu uwagę. Zwykła komórka naładowana raz potrafiła wytrzymać na pełnym naładowaniu do tygodnia a nawet dłużej, a to dlatego, że rzadko jej używaliśmy( a przynajmniej nie tak często co smartfona) przez co oszczędność baterii była większa. Smartfona jeśli się intensywnie używa to trzeba ładować niemal codziennie, w lepszym wypadku co 2-3 dni, w zależności od modelu i deklaracji producenta odnośnie wytrzymałości baterii.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.239.129.52
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!