PARTNERZY PORTALU

Prezes ABB: transformacja energetyczna zapewni nowe miejsca pracy

Prezes ABB: transformacja energetyczna zapewni nowe miejsca pracy
Fot. Urszula Czapla / arch. ABB

Inteligentne systemy będą miały też coraz większy wpływ na działania optymalizacyjne. Szacuje się, że ponad 90 proc. danych generowanych przez urządzenia pomiarowe jest niewykorzystywanych - zwraca uwagę w rozmowie z WNP.PL Tomasz Wolanowski, prezes ABB w Polsce. Dodaje też, że transformacja energetyczna powinna być traktowana jako inwestycja, a nie koszt.

  • - Zauważalnym globalnym trendem będzie rozwój urządzeń, które można nazwać inteligentnymi. - przewiduje - Tomasz Wolanowski.
  • - W kontekście transformacji energetycznej powinniśmy cały czas zadawać sobie pytanie: jaka powinna być stymulująca rola państwa w tym procesie? - twierdzi prezes ABB w Polsce.
  • Tomasz Wolanowski weźmie udział w debacie "Digitalizacja gospodarki", która 20 września zostanie zorganizowana na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.
Zbliża się Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach, w którym weźmie Pan udział. Jakie tematy powinny wybrzmieć na nim najmocniej? O czym powinniśmy najwięcej rozmawiać?

- Patrząc na tegoroczną tematykę Europejskiego Kongresu Gospodarczego, szczególnie interesującą kwestią jest świadoma cyfryzacja. Jednym z jej warunków jest otwarty dialog pomiędzy dostawcami technologii a jej użytkownikami. Z punktu widzenia dostawców chodzi o budowanie świadomości wśród potencjalnych beneficjentów cyfryzacji i realizowanie projektów w oparciu miedzy innymi o metodę design thinking. Z perspektywy odbiorcy świadomy wybór technologii, a następnie świadome jej użytkowanie, zwiększa realną wartość i pozwala czerpać większe korzyści z efektywności energetycznej czy też usprawniania procesów produkcyjnych.

Na pewno warto pochylić się nad perspektywami dla automatyzacji. Pokazujmy proste i skuteczne rozwiązania na niedobór siły roboczej czy poprawę konkurencyjności w sytuacji zmienności rynkowej; pokazujmy taką automatyzację i robotyzację, która może nas wyręczyć w pracach ciężkich, monotonnych i niebezpiecznych – i która wykorzystuje cyfrową „nadbudowę” dbającą o to, by ten proces przebiegał sprawnie i bezawaryjnie.  

Ważnym tematem jest na pewno transformacja transportu i energetyki w kontekście elektromobilności i zastosowania wodoru.
Poza tym zachęcam wszystkich, by w debatach brać pod uwagę aspekt makroekonomiczny – i odpowiedzieć sobie na pytanie np. jaka powinna być rola państwa. A z tyłu głowy miejmy zawsze dwa słowa, bez których nowoczesna gospodarka nie może się obejść, czyli „zrównoważony rozwój”. 

Na koniec oczywistość, o której często zapominamy, czyli znaczenie systemu ochrony zdrowia dla życia, ale tego gospodarczego. Doświadczenia z pandemii pokazują, że gdy ochrona zdrowia staje się niewydolna, zatrzymuje się również gospodarka.

Wydaje się, że kwestie zrównoważonego rozwoju dość często goszczą w dyskusjach. Czy w takim razie Pana zdaniem ciągle jest tego za mało, a może traktujemy te tematy zbyt wąsko?

 

×

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Prezes ABB: transformacja energetyczna zapewni nowe miejsca pracy

  • Skorpion 2021-09-18 12:42:28
    Urzędnik obcego koncernu tłumaczy naiwniakom jak ich wykręci. Panie derechtor! Przedmówca celnie zauważył - od mieszania herbata nie robi się słodsza! A metod na przechowywanie EE - nadal brak! TO prześmieszne OZE już dwa (albo trzy) lata wstecz o małego słonia nie spowodowało blackoutu w Niemczech! Na wiosnę, gdy zapotrzebowanie na EE jest duże przyszło duże zachmurzenie,a na dokładkę wiaterek skisł...
  • Namarginesie 2021-09-17 17:14:27
    Nieważne ile jest cukru w herbacie, najważniejsze jest jak się miesza.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.65.63
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!