Prezes ABM: W okresie pandemii dokonała się gigantyczna transformacja cyfrowa ochrony zdrowia

Prezes ABM: W okresie pandemii dokonała się gigantyczna transformacja cyfrowa ochrony zdrowia
Wyzwaniem jest zaopiekowania się osobami, które z różnych przyczyn w dobie pandemii opóźniały bądź odwoływały swoje wizyty u lekarzy specjalistów. fot. PAP/EPA/MARK R. CRISTINO
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: PAP
  • Dodano: 15-05-2022 15:34

W okresie pandemii dokonała się gigantyczna transformacja systemu ochrony zdrowia w aspekcie cyfryzacji - powiedział PAP dr hab. n.med. Radosław Sierpiński, prezes Agencji Badań Medycznych. Dodał, że największym wyzwaniem jest bez wątpienia "spłacanie długu zdrowotnego".

Dług pandemiczny jest kwestią coraz częściej dyskutowaną w środowiskach medycznych. Jego narastanie obserwowane było w kolejnych miesiącach epidemii, a teraz cały system ochrony zdrowia będzie nastawiony na jego redukcję.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Prezes ABM: W okresie pandemii dokonała się gigantyczna transformacja cyfrowa ochrony zdrowia

  • Hahhaa 2022-05-16 08:58:43
    I tylko o to rzadom chodzilo by jeszcze panowac.nad stanem zdrowia ludzi bo reszte przez smartfony mają teraz juz kazdy jest zdygitalizowany i można covid uznać.za chorobę naturalną
  • Nieco analizy cz.3 2022-05-15 22:22:19
    "Dodał, że w zakresie sprzętu polski system ochrony zdrowia jest na bardzo dobrym poziomie, może konkurować z wieloma systemami zachodnioeuropejskimi." - może i tak, ale kolejki do lekarzy, ogólnie służby zdrowia, przychodni, placówek medycznych, klinik jak były tak są duże, trzeba rezerwować wizyty z wyprzedzeniem mniejszym lub większym, a koszty leczenia/operacji/zabiegu są olbrzymie bez względu na to czy chcemy korzystać prywatnie czy państwowo. "To, co jeszcze przed nami, to koordynacja opieki zdrowotnej. Wykorzystanie dużych wolumenów danych." - Do czego to zbieractwo danych? Tylko i wyłącznie do tego, by można było je pozyskiwać celem podsyłania ofert reklamowych różnego rodzaju asortymentu związanego ze zdrowiem. Tak by pacjenci byli zachęcani do kupowania różnorakich rzeczy. "Nowoczesne technologie bez wątpienia wychodzą temu naprzeciw" - nowoczesne technologie oparte głównie o to by zbierać dane, analizować je i wykorzystywać to są tylko "dużymi zabawkami" do nabijania kabzy pieniędzmi koncernom i korporacjom medycznym.
  • Nieco analizy cz.2 2022-05-15 22:21:58
    "Jesteśmy wszyscy beneficjentami e-recept, e-zwolnień. (...)" - to są wszystko zbędne fanaberie, fetysze, udziwnienia, zabawy aniżeli realna pomoc i korzyści. Wspomniane kwestie nikogo nie uratują, na wypadek poważnych chorób czy dolegliwości zdrowotnych, służą tylko temu aby ludzie byli zależni od urządzeń elektronicznych, systemów teleinformatycznych i dostępu do sieci. Tylko lobbingi cyfrowo-technologiczno-telekomunikacyjne są beneficjentami tego. "Te kwestie przez lata szły topornie, ale wreszcie poszły do przodu" - topornie szły to na pewno, ale czy poszły do przodu? To zależy, na pewno o jednym trzeba wiedzieć, że ludzie nigdy nie byli, nie są i nie będą zakładnikami urządzeń elektronicznych i dostępu do sieci - zarówno osoby starsze jak i w średnim wieku a także i młode oraz młodzież i dzieci. "Digitalizacja ochrony zdrowia w jego ocenie pozwala np. lepiej dobierać terapie, łatwiej analizować skuteczność poszczególnych sposób leczenia pacjentów." - propagandowe gadki i nic więcej, nie ma na to żadnych dowodów. Chodzi tylko i wyłącznie w digitalizacji ochrony zdrowia o to, żeby marketing miał dostęp do danych medycznych, mógł poprzez zbieranie danych podsyłać różnorakie oferty pod względem oferowania reklam dotyczących sposobu/metody leczenia(zabiegi w klinikach, przychodniach) czy po prostu reklam dotyczących medykamentów, leków, specyfików. Gospodarka oparta o dane się kłania - zarabianie na prywatności ludzkiej.
  • Nieco analizy cz.1 2022-05-15 22:21:25
    "Z pomocą przychodzi też telemedycyna." - ta jasne, chyba przychodzi z pomocą ku "szybszej odprawie" pacjentów w zaświaty - czarny humor ale niestety prawdziwy. Tzw. "pandemia" pokazała jak do chrzanu jest telemedycyna, utrudniono a wręcz niekiedy uniemożliwiono pacjentom dostęp do opieki medycznej, służby zdrowia bo pacjenci covidowi mieli pierwszeństwo, byli równiejsi względem pozostałych pacjentów, którzy mieli poważniejsze choroby i dolegliwości niż "wielce śmiercionośny" covid-19. Ludzie umierali, bo nie byli diagnozowani fachowo i doglądani przez lekarzy, ich problemy były spychane na dalszy plan i potem było wielkie zdziwienie skąd tyle nadmiernych zgonów - po prostu odcięto pacjentów z udarami, zawałami, chorobami nowotworowymi od pomocy lekarskiej, od badania, leczenia. "To jest kierunek, w którym na pewno musimy zmierzać" - absolutnie nie, kierunek w którym musimy zmierzać to taki aby służba zdrowia, medycy, lekarze - wszyscy, którzy leczą, operują ludzi byli dostępni dla pacjentów, a nie się od nich odgradzali cyfrową kurtyną. "na pewno dokonała się gigantyczna transformacja systemu ochrony zdrowia w aspekcie cyfryzacji." - no i nawet jeśli to co z tego? Prócz lobbystów cyfrowych nikt na tym nie zyskał - ani medycy ani pacjenci. "Ten postęp jest naprawdę odczuwalny." - postęp to by był odczuwalny, gdyby nie odchodzili z tego świata ludzie, którzy jeszcze mogliby sporo pożyć - ludzie w średnim wieku, ludzie młodzi czy już nie wspominając o młodzieży i dzieciach. Jak na razie to jak był tak jest "postęp" w starzeniu się społeczeństwa, w tym, że więcej ludzi rokrocznie umiera aniżeli się rodzi.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.230.152.133
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!