PARTNERZY PORTALU

Procedury odstraszają kadry IT od pracy w Polsce

Procedury odstraszają kadry IT od pracy w Polsce
Problemem w przyciąganiu specjalistów z zagranicy są nie tylko pieniądze, ale również procedury Fot. Shutterstock, Inc.

Polska ma pogłębiający się problem zbyt niskiej dostępności wykwalifikowanych kadr w dziedzinie cyberbezpieczeństwa - to jeden z wniosków płynących z dyskusji „Cyberbezpieczeńśtwo wobec postępującej zależności od technologii”, zorganizowanej w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

- Rynek nie nadąża z produkcją specjalistów w zakresie IT i cyberbezpieczeństwa - zwróciła uwagę Izabela Błachnio-Wojnowska, dyrektorka biura ds. programu cyberbezpieczeństwa i zarządzania bezpieczeństwem w Banku BNP Paribas.

Jest zdaniem należałoby pomyśleć o takich zmianach w systemie edukacji i kształcenia zawodowego, by umożliwić szybie przekwalifikowywanie się w stronę tej dziedziny, by choć trochę zasypać lukę kompetencyjną.

Konkurencja o specjalistów IT i z cyberbezpieczeństwa na świecie jest tak ostra, że nie da się jej wygrać bez dużych nakładów finansowych.

- Nawet gdybyśmy wszystkie uczelnie skonwertowali na cyberbezpieczeństwo, to ci ludzie zostaną zassani przez rynek globalny. Nie stać nas na budowanie pełnego bezpieczeństwa tylko wewnętrznie. Czas myśleć o centrach usług wspólnych. Jeżeli chcemy np. pomóc samorządom, to musimy to robić centralnie - stwierdził Artur Józefiak.

Jednocześnie zwrócił uwagę, ze problemem w przyciąganiu specjalistów z zagranicy są nie tylko pieniądze, ale również procedury.

- Znam takie sytuacje, kiedy udaje się już kogoś przekonać, żeby przyjechał do Polski, natomiast procedury formalne związane z osiedleniem i naturalizacją sprawiają, że przegrywamy. Przegrywamy w tym momencie wojnę o talenty ze względu na procedury. - powiedział Artur Józefiak.

 

×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Procedury odstraszają kadry IT od pracy w Polsce

  • Zeghar 2021-09-23 17:13:05
    To nie są tanie rzeczy, panie i panowie. Jak od lat wiadomo, że będą potrzebni, to żydziliście na pensje, szkolenia, sprzęt i soft. A teraz jak się zrobił potężny popyt, to w płacz. Że ludzi nie ma, że pracowników trudno ściągnąć, że płacić trzeba...

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 66.249.76.30
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!