Proces cyfryzacji z Comarch ERP XL w firmie Blachotrapez

Proces cyfryzacji z Comarch ERP XL w firmie Blachotrapez
Fot. Comarch
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: Artykuł promocyjny dostarczony przez Comarch
  • Dodano: 07-12-2021 12:21

Firma Blachotrapez w procesie cyfryzacji postawiła na Comarch ERP XL. Nowe oprogramowanie ma zapewnić kontrolę nad kluczowymi procesami w przedsiębiorstwie. Zostało zaangażowane nie tylko do zarządzania produkcją i dystrybucją pokryć dachowych oraz systemów rynnowych, ale także do kontroli dostaw asortymentu firm partnerskich. Aplikacja będzie obsługiwać dwa zakłady: uruchomiony ostatnio pod Myślenicami oraz w Ponicach. Z jego licznych funkcjonalności skorzystają także pracownicy placówek sprzedaży detalicznej w Krakowie i Sękocinie pod Warszawą.

Zarządzanie produkcją dyskretną

Blachotrapez to firma, która stara się wyznaczać trendy w szeroko rozumianej branży budowlanej, a nie tylko ślepo podążać za nimi. Wyrazem tej postawy jest nieustanna praca nad innowacjami i regularne wprowadzanie na rynek nowych produktów. Firma, chcąc sprostać wysokim jakościowym wymaganiom swoich odbiorców, pracuje w modelu pracy dyskretnej. Cechą charakterystyczną tej formy produkcji jest wytwarzanie jednostkowych produktów, które można odróżnić głównie na podstawie składu gotowego wyrobu. Zarządzanie procesami w tym modelu to ogromne wyzwanie, sprostać mu może tylko profesjonalne oprogramowanie. Niewątpliwie do takich należy właśnie aplikacja Comarch ERP XL, która pozwala zarówno na definiowanie prostych receptur, jak i rozbudowanych marszrut technologicznych uwzględniających nawet najdrobniejsze elementu procesu produkcji. Ponadto dzięki recepturom dekompletacyjnym firma ma możliwość zdefiniowania listy surowców otrzymywanych z określonego produktu. Niezależnie od aktualnego przeznaczenia produkcji firmy (produkcja na zamówienie czy na magazyn), system zatroszczy się o utrzymanie odpowiednich stanów magazynowych poprzez określenie optymalnych ilości minimalnych i maksymalnych dla wszystkich surowców i wyrobów gotowych. System oferuje także szerokie możliwości w zakresie planowania, pozwala na ustalenie odpowiedniej kolejki zleceń produkcyjnych.

Organizacja stanowisk pracy

Zoptymalizowanie zarządzania produkcją w celu poprawy wydajności to kolejny elementem procesu cyfryzacji w firmie Blachotrapez. Teraz każdy etap produkcji jest rejestrowany na panelach systemu Comarch MES (Manufacturing Execution System) przeznaczonego do monitorowania procesów produkcyjnych oraz zbierania najważniejszych danych. Pracownicy mogą ewidencjonować na bieżąco progres wykonywanych zadań za pomocą ekranów dotykowych zamontowanych na stanowiskach pracy. Aplikacja dzięki możliwości dostosowywania się do rozdzielczości ekranu, na którym jest aktualnie wyświetlana, może być wykorzystywana na różnych urządzeniach (panelach produkcyjnych, komputerach, urządzeniach mobilnych). Jak wskazują przedstawiciele firmy Blachotrapez, Comarch MES zapewnia możliwość rejestracji wykonanej całej operacji produkcyjnej lub tylko jej części, umożliwia nadzór i raportowanie przebiegu produkcji oraz na wgląd do zadań własnych, oraz przypisanych innym pracownikom.

Wszystko pod kontrolą

Blachotrapez to duża firma z niezliczoną ilością procesów. Zapanowanie nad nimi wszystkim wymagało wdrożenia systemu, który sprostałby temu zadaniu. Comarch ERP XL to elastyczny system, pozwala na dostosowanie jego działania do specyfiki wytwarzanych produktów. W firmie Blachotrapez rozszerzono system o rozwiązania przeznaczone dla branży pokryć dachowych. To pozwoliło nie tylko rozszerzyć kontrolę nad procesem produkcji, ale także go zautomatyzować. Aplikacja daje także możliwość śledzenia (traceability) surowców. Przy ogromnej skali produkcji, a co za tym i idzie, dużych kontraktach na stal, szybkie dotarcie do określonej partii surowca z huty jest bardzo ważne. Z pomocą programu można ustalić, od jakiego dostawcy i z jakiego dnia pochodzi surowiec. Z kolei możliwość identyfikacji pochodzenia blachy na poszczególnych etapach produkcji pomocna będzie w procesie reklamacji. Łatwo można ustalić, która partia surowca była wadliwa. W zakresie kontroli zamówień system współpracuje z autorską aplikacją firmy, w której inicjowane są zamówienia, a do modułu Handel i Dystrybucja Comarch ERP XL dostarczane są już gotowe zamówienia sprzedaży. Dzięki możliwości tej integracji firma ma teraz pełną kontrolę procesu rejestracji zamówień składanych w blisko 100 punktach handlowych rozsianych po całej Polsce.

Bezpieczeństwo danych

Ochrona danych to dzisiaj wyzwanie praktycznie dla każdej firmy. Tym większe, o ile dalej posunięty jest proces cyfryzacji. Wraz z nim wzrasta ryzyko utraty danych (na skutek awarii lub cyberataku), a bez nich działanie wielu firm staje się niemożliwe. Firma Blachotrapez chcąc uniknąć takiego problemu, postanowiła oddać pod opiekę infrastrukturę IT producentowi systemu, czyli firmie Comarch. W ten sposób odpowiedzialność za działanie hardware-u i software-u ponosi dostawca oprogramowania. Dzięki temu firma może skoncentrować się na rozwoju, opracowywaniu nowych produktów i wymyślaniu innowacji, a nie na obsłudze sprzętu IT. Jak wskazują przedstawiciele firmy, to wygodne rozwiązanie, a samo przeniesienie baz na serwery Comarch odbyło się sprawnie, szybko i bez problemów.

Podsumowanie

Cyfryzacja to dzisiaj nieunikniony proces, doskonale zdają sobie z tego sprawę w firmie Blachotrapez. Wyrazem tej świadomości jest zakup systemu Comarch ERP XL, który ma zapewnić w dynamicznej fazie rozwoju kontrolę nad kluczowymi procesami w przedsiębiorstwie.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Proces cyfryzacji z Comarch ERP XL w firmie Blachotrapez

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.239.129.52
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!