Program BRIdge Alfa napędza sukcesy start-upów

Program BRIdge Alfa napędza sukcesy start-upów
Program BRIdge Alfa z sukcesami wspiera start-upy Fot. Shutterstock.com
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: PSZ
  • Dodano: 26-01-2021 10:57

Droga od innowacyjnego pomysłu do realizacji niejednokrotnie bywa długa. Znacznie skracają ją jednak programy wsparcia start-upów takie, jak choćby realizowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju program BRIdge Alfa. O skuteczności wsparcia najlepiej świadczą sukcesy, jakie osiągają uczestnicy programu.

Program BRIdge Alfa działa już od 2016 roku. Jego celem jest wspieranie projektów badawczo-rozwojowych we wczesnej fazie rozwoju oraz zwiększanie zaangażowania inwestorów prywatnych w finansowanie badań i rozwoju. Wehikuły inwestycyjne składające się z funduszy typu venture capital (VC) wyszukują najlepsze pomysły naukowców i przedsiębiorców, aby wesprzeć je w fazie seed i pre-seed.

Wsparcie kapitałowe NCBR sprawia, że większą część ryzyka przyjmuje podmiot publiczny. Maksymalna kwota dofinansowania wynosi około 1 mln zł, z czego 80 proc. stanowi właśnie wkład NCBR, a 20 proc. pochodzi od inwestorów prywatnych. Współfinansują oni projekt w zamian za objęcie udziałów w spółce, proporcjonalnie do zainwestowanych środków. Poza pieniędzmi fundusz oferuje również wsparcie biznesowe.

- W ramach BRIdge Alfa wsparcie otrzymało już ponad pół tysiąca spółek technologicznych. Znaczna ich część oferuje już swoje rozwiązania na rynku - zwraca uwagę Przemysław Kurczewski, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju odpowiedzialny za obszar inwestycji B+R.

Akceleracje, komercjalizacje, wyróżnienia

Rok 2020 pokazał, że udział w programie BRIdge Alfa wydatnie pomaga w osiąganiu sukcesów. Mimo trudnych warunków wynikających z pandemicznych obostrzeń wiele start-upów ma się czym pochwalić. Przykładowo Cybersecurity Studio wsparte przez fundusz 156 Capital zakwalifikowało się do międzynarodowego programu akceleracyjnego MIT Enterprise Forum CEE. Należy on do globalnej sieci MIT Enterprise Forum, afiliowanej z najlepszą na świecie uczelnią technologiczną - Massachusetts Institute of Technology. MIT Enterprise Forum CEE ma na celu wsparcie rozwoju najbardziej innowacyjnych startupów z regionu Europy Środkowo-Wschodniej poprzez połączenie ich potencjału z wiedzą i zasobami czołowych przedsiębiorstw oraz doświadczeniem polskich i międzynarodowych mentorów.

Cybersecurity Studio pracuje nad systemem przewidującym i wykrywającym cyberzagrożenia, analizującym zdarzenia w systemach IT oraz weryfikującym usługi IT. Produkt będzie przeznaczony przede wszystkim dla małych i średnich przedsiębiorstw. System ma zapewniać całodobową kontrolę systemów IT oraz dostarczać w czasie rzeczywistym informacje o występujących zagrożeniach. Ma również proponować sposoby ich eliminacji oraz umożliwiać realizację skanów podatności, analizę̨ konfiguracji usług IT oraz proponować działania naprawcze.

Zobacz także: NCBR ma trampolinę dla innowacyjnych pomysłów. To program BRIdge Alfa

Inny uczestnik BRIdge Alfa - start-up Aether Biomedical - dzięki wsparciu funduszu Tech-Impact Fund zakwalifikował się do RobotUnion. To elitarny program dla robotycznych start-upów, realizowany w ramach unijnego Horyzontu 2020. Jego celem jest stymulowanie rozwijających się firm do tworzenia innowacyjnych technologii i systemów robotycznych oraz zdobywania nowych rynków zbytu. Najlepszych 20 takich podmiotów zyskuje możliwość dołączenia do programu akceleracji, który pomoże im przejść z poziomu gotowości technologicznej TRL4 do TRL7. Program akceleracji, trwający od 6 do 12 miesięcy, zapewnia firmom wsparcie techniczne i nietechniczne, potrzebne do zdobycia nowych rynków dla ich działalności. Osiem najlepszych w swojej klasie firm rozpocznie kampanię gromadzącą fundusze z udziałem VC i platform w konsorcjum, wykorzystując 8 mln euro ze środków publicznych i drugie tyle z inwestycji prywatnych.

Aether Biomedical pracuje nad skonstruowaniem bionicznej protezy przedramienia ZEUS o modułowej konstrukcji, odznaczającej się wysoką wytrzymałością na uderzenia i intuicyjnej kontroli ruchu opartej na przetwarzaniu biosygnałów.

W ramach Bridge Alfa nie brakuje też osiągnięć dotyczących komercjalizacji poczynań badawczo-rozwojowych. Start-up DeliGoo, działający pod skrzydłami funduszu bValue, z sukcesem nawiązał  współpracę m.in. z Jeronimo Martins Polska. Firma ta powierzyła mu obsługę logistyczną zamówień internetowych w należącej do niej sieci drogerii Hebe.

Działalność DeliGoo zaczęła się od projektu zbudowania w pełni automatycznego systemu algorytmów logistycznych do organizacji logistyki w modelu on-demand dla wszystkich rodzajów przesyłek. Chodziło o wprowadzenie rozwiązań, które umożliwią maksymalizację wydajności pracy kurierów, niezależnie od rodzaju dostarczanej przesyłki.

Rosnąca rozpoznawalność

W 2020 roku start-upy działające w ramach programu BRIdge Alfa doczekały się też licznych prestiżowych wyróżnień. Surveily, wspierany przez fundusz Tech-Impact Fund został nagrodzony Dolnośląskim Gryfem dla innowacji 2020 roku. W ten sposób doceniono starania na rzecz opracowania MVP systemu służącego do automatyzacji nadzoru procesów bezpieczeństwa i higieny pracy z wykorzystaniem sztucznej inteligencji oraz wizji maszynowej.

System Surveily to oprogramowanie, które integruje się z istniejącą infrastrukturą CCTV zakładu produkcyjnego. Rozwiązanie wykorzystuje sztuczną inteligencję do analizowania materiału w czasie rzeczywistym i do wyciągania wniosków. Wynikiem analizy może być wykrycie zdarzeń i potencjalnych zagrożeń. Na przykład: system może sprawdzić automatycznie, czy pracownicy noszą odzież ochrony osobistej (np. kaski lub przyłbice ochronne) lub czy poruszają się po wyznaczonych ścieżkach.

Zidentyfikowane zdarzenia są zapisywane w dzienniku zdarzeń, a zainteresowane strony (np. nadzorcy BHP) są o nich powiadamiani w czasie rzeczywistym za pomocą aplikacji webowej Surveily.

Czytaj również: Dyrektor NCBR zapowiada kilkadziesiąt konkursów dla przedsiębiorców i naukowców

Z kolei w konkursie „Orzeł Innowacji” organizowanym przez dziennik „Rzeczpospolita” została nagrodzona spółka Thorium Space (Aban Alfa Fund). Ponadto wyróżnienia otrzymały Warmie (Aban Alfa Fund) oraz Skriware (Fundusz Infini).

Thorium Space działa ze wsparciem funduszu Aban Alfa Fund i pracuje nad innowacyjnym urządzeniem nadawczo-odbiorczym, które wraz z architekturą satelitarną zostanie wyniesione na niską orbitę Ziemi. Miałoby ono zapewnić szybszą niż dotychczas komunikację na linii satelita - Ziemia a także między satelitami.

Warmie pod skrzydłami Aban Alfa Fund pracuje nad bezprzewodowym systemem do wykrywania i monitorowania zmian wewnątrz ran. Natomiast Skriware, wspierane przez fundusz Infini, przygotowuje innowacyjne rozwiązania sprzętowe oraz programowe dla platformy Skriware - ekosystemu druku 3D do użytku domowego oraz edukacji.

- Wspomniane sukcesy uczestników BRIdge Alfa z 2020 roku najlepiej pokazują, że program spełnia swoje zadanie i, niezależnie od niełatwej sytuacji pandemicznej, kolejne udane komercjalizacje przed nami. Pomysłodawcy i innowatorzy, którzy chcą również podążyć tą drogą nadal mają taką szansę. „Alfy” wciąż prowadzą działalność inwestycyjną, a pula środków na wsparcie technologicznych startupów to w obecnej perspektywie finansowej nadal kilkaset milionów złotych.  – zachęca do udziału w programie Przemysław Kurczewski, zastępca dyrektora NCBR.

Wspomniane projekty w ramach programu BRIdge Alfa realizowane są ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Więcej na stronie: www.gov.pl/innowacje

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Program BRIdge Alfa napędza sukcesy start-upów

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 35.172.111.47
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!