Prywatne sieci radiowe zapewnią bezpieczeństwo przed cyberatakami

Prywatne sieci radiowe zapewnią bezpieczeństwo przed cyberatakami
budowa prywatnych sieci zapewni bezpieczeństwo przed cyberatakami Shutterstock

Budowa prywatnych sieci przemysłowych niezależnych od 5G może się okazać kluczowa dla zapewnienia bezpieczeństwa działania gospodarczego. W obliczu cyber ataków, wiele firm chce dysponować niezależnym od dostępu do sieci publicznych, izolowanym i   wewnętrznie zamkniętym systemem.

Rynek niezależnej bezprzewodowej infrastruktury sieci dedykowanej dla klientów biznesowych rozwija się bez względu na tworzenie rozwiązań w ramach 5G. Według skromnych szacunków do 2030 roku nakłady na budowę prywatnych sieci w  Europie przekroczą 40 miliardów euro. Dla firm prywatnych to jest dziś  element zagwarantowania bezpieczeństwa przed potencjalnymi cyberatakami oraz uniezależnienia się od ogólnodostępnych sieci. W Polsce to może dotyczyć na przykład portów morskich, lotnisk, baz paliwowych czy tak zwanej infrastruktury krytycznej. 

- Wydaje się, że aukcja 5G nie zrewolucjonizuje  rynku tworzenia niezależnych, autonomicznych prywatnych sieci dla przemysłu. Sieć dedykowana jednemu klientowi i samodzielnie przez niego zarządzana to coraz częstsza sytuacja. Pamiętajmy, że mowa jest często o  niewielkiej powierzchni, chodzi o pokrycie powiedzmy około 1-2 kilometrów kwadratowych. Te wdrożenia muszą oczywiście być opłacalne biznesowo, ale również spełniać najwyższe parametry bezpieczeństwa. Wdrożenia, a jest ich ponad 40, które zostały z powodzeniem przez nas przeprowadzone w Europie dotyczą przykładowo elektrowni atomowej, gdzie najważniejszą cechą jest izolacja i odporność na zewnętrzne ingerencje. Innym przykładem są porty morskie gdzie możliwe jest śledzenie ruchu kontenerów i weryfikowanie potencjalnych uszkodzeń towaru. Po wprowadzeniu kompleksowej, wewnętrznej, pełnej  kontroli towaru okazało się, że zmniejszenie wypłat odszkodowań dla klientów pozwoliło na zwrot poniesionych nakładów w ciągu zaledwie 1,5 roku - powiedział podczas panelu "5G' na XIV Europejskim Kongresie Gospodarczym dyrektor do spraw rozwoju Cellnex Poland Jacek Niewęgłowski.

W Polsce już teraz tworzone są niezależne sieci na potrzeby energetyki, kolejnictwa, dużych fabryk, ale także przykładowo Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu, gdzie elektronicznie opomiarowanych zostanie ponad 70 tysięcy liczników na wodę. Wydaje się, że będzie ich coraz więcej chociażby na potrzeby służb policyjnych , straży pożarnej i ratownictwa medycznego.

 

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prywatne sieci radiowe zapewnią bezpieczeństwo przed cyberatakami

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.79.149
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!