Przemysł 4.0 czeka na przyspieszenie. Zapraszamy na panel podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego

Przemysł 4.0 czeka na przyspieszenie. Zapraszamy na panel podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego
Przemysł 4.0 czeka na przyspieszenie wdrożeń. Fot. Shutterstock

Przemysł 4.0 to w ostatnich latach bardzo popularny obiekt dyskusji. Czy równie dobrze radzi sobie w praktyce codziennego funkcjonowania firm? Jak można przyspieszyć wprowadzanie rozwiązań cyfrowych i jakiego wsparcia wymaga ich upowszechnianie? To jedne z zagadnień. Jakim poświęcimy sesję „Przemysł 4.0” podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • Przemysł 4.0: dojrzała koncepcja, który wciąż wydaje skromne owoce.
 • Gdzie szukać i jak pokonywać bariery wykorzystywania technologii Przemysłu 4.0 w polskiej gospodarce?
 • Sesja z udziałem analityków i praktyków przemysłu już w poniedziałek, 25 kwietnia w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Na temat Przemysłu 4.0 rozmawiamy od dawna. Pokazujemy jego możliwości, sposób w jaki może zmienić produkcję i funkcjonowanie zakładów. W tym roku chcemy spojrzeć na to, co w praktyce udało się już osiągnąć, a jakie wąskie gardła firmy napotykają po drodze. Podpowiemy także, jak niektóre z nich pokonać. W dużej mierze są to wyzwania wynikające z braków infrastruktury i powolnego rozwoju części rozwiązań z zakresu telekomunikacji, zarówno 5G, jak i sieci LTE450.

- Bez zwiększenia efektywności łączności trudno będzie wykorzystać rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji (AI) np. w produkcji przemysłowej, zarządzaniu połączeniami kolejowymi czy też podniesieniu zdolności przeładunkowej nowoczesnych portów. Prywatne sieci telekomunikacyjne umożliwiają obniżenie kosztów związanych z wykorzystaniem łączy stałych, są szybsze, bardziej niezawodne i łatwiej sprawować nad nimi kontrolę. Cellnex wdrożył takie rozwiązanie dla jednego ze swoich klientów w centrum testowym w Niemczech, gdzie udało się osiągnąć bardzo niskie parametry, jeśli chodzi o opóźnienia przesyłu danych, przy jednoczesnym zabezpieczeniu poufności danych - mówi Mikołaj Skipietrow, dyrektor ds. sprzedaży Cellnex Poland, jeden z uczestników sesji. Sieci prywatne, wdrożenia i usprawnienia jakie umożliwiają bądą jednym z tematów dyskusji podczas sesji „Przemysł 4.0”.

Czytaj także: Wojna przyspieszyła transformację energetyczną. Trzeba teraz zadbać o interes polskich firm

W czasie sesji będziemy dyskutować o tym, dlaczego dojrzała koncepcja Przemysłu 4.0 przynosi na razie dość skromne owoce. Zastanowimy się na ile pandemia przyspieszyła wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań? Gdzie szukać i jak pokonywać bariery wykorzystywania technologii Przemysłu 4.0 w polskiej gospodarce? Co jest w tym wypadku najbardziej potrzebne - zaufanie i wiedza, finansowanie i wsparcie instytucjonalne, infrastruktura i konkurencyjność? Spróbujemy nakreślić idealne warunki jakie należy spełnić by przemysł 4.0 skuteczniej wchodził do polskich firm. Spojrzymy też dalej, na Przemysł 5.0, na technologie kognitywne, samouczące się maszyny, roboty wykorzystujące przemysłowy Internet Rzeczy (IIoT) czy coboty.

Do udziału w sesji zostali zaproszeni: Michał Janasik, wiceprezes ds. finansów i komercjalizacji, Sieć Badawcza Łukasiewicz, Jarosław Łukasiewicz, CEO, Vetasi, Artur Pollak, prezes zarządu, APA Group, Mikołaj Skipietrow, Commercial Director, Cellnex Poland, Robert Stobiński, członek zarządu ds. transformacji cyfrowej, Amica SA, Anna Timofiejczuk, dziekan, Wydział Mechaniczny Technologiczny, Politechnika Śląska oraz Paulina Zadura, dyrektor, Departament Analiz i Strategii, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Sesja „Przemysł 4.0" odbędzie się 25 kwietnia 2022 r. w godzinach 14.30-16.00 w sali Wielofunkcyjnej F.

Rejestracja na Europejski Kongres Gospodarczy trwa do 22 kwietnia do godz. 15.00.

ZAREJESTRUJ SIĘ TUTAJ

 

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (5)

Do artykułu: Przemysł 4.0 czeka na przyspieszenie. Zapraszamy na panel podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego

 • Przemysł 4.0 w odwrocie, zdroworozsądkowa normalność w powrocie cz.5 2022-04-22 20:57:17
  1. Polska Gotówkowa - nikt nie ma prawa utrudniać czy uniemożliwiać płacenia w tradycyjnej formie gotówkowej komukolwiek - płacić kartą można sporadycznie, okazyjnie, natomiast prym ma wieść zawsze gotówka - natomiast żadnego płacenia zegarkiem czy telefonem - takie płatności zakazane. 2. Polska(bardziej) Papierowa aniżeli Cyfrowa - dobre, papierowe dokumenty należy pozostawić, a nawet przywracać tam, gdzie były optymalne i wystarczające - uwolni to ludzi od konieczności zakładania kont, pamiętania loginów i haseł. 3. Polska Bezsmartfonowa - należy uwolnić ludzi od nałogu fonoholizmu i siecioholizmu jakiego wywołały te odrażające i nikomu nie potrzebne ustrojstwa mobilne jakimi są smartfony - powinny być one( wraz z siecią 4G i 5G) zdelegalizowane, zakazane, wyeliminowane, zlikwidowane a nawet zniszczone i oddane na złom( z pozyskanego złomu telefonicznego można wówczas sukcesywnie rozpocząć montaż i produkcję klasycznych solidnych komórek sieci 2G i 3G - te standardy łączności komórkowej należy pozostawić jak i klasyczne komórki, bez dodatków typu aplikacje, internet, social media - mają to być zwykłe komórki służące tylko kontaktowi krótka rozmowa/sms-y, należy przywrócić funkcjonowanie w domach kablowych telefonów stacjonarnych, należy przywrócić w miastach do funkcjonowania w budki telefoniczne z możliwością płacenia za rozmowę kartą abonamentową imienną doładowywaną okresowo w kiosku - tak jak to jest z przejazdówkami -kartami w komunikacji miejskiej lub drobnymi opcjonalnie, budki wpierw montować w centrach miast, w dużych skupiskach ludzi jak dworce, szpitale, placówki oświaty itp. itd.).
 • Przemysł 4.0 w odwrocie, zdroworozsądkowa normalność w powrocie cz.4 2022-04-22 20:56:24
  4. Polska Przewodowa - wi-fi powinno ulec marginalizacji i drastycznemu ograniczeniu, każdy zaś powinien mieć szybki internet stacjonarny w domu i miejscu pracy w komputerze na kablu(nawet miedzianym). Internet mobilny powinien kompletnie przestać istnieć - to tylko bzdet, który ściąga uwagę na mało istotne rzeczy w życiu człowieka, absorbuje uwagę, zabiera energię. 5. Społeczeństwo Normalne a nie Cyfrowe/Informacyjne - jedynym social medium powinno pozostać tradycyjne życie, toteż social media do kompletnego zmarginalizowania( a jak ktoś nie ma nigdzie konta to tym lepiej dla niego), jak ktoś ma potrzebę/przyjemność to zdjęcia zrobi sobie aparatem i potem wywoła je do albumu dla siebie przyjaciół czy też rodziny. Filmiki zaś może sobie zgrać na CD, a kopie płyt dać przyjaciołom, rodzinie. W sieci nic a nic nie błąkałoby się - sieć byłaby mało atrakcyjna, nudnawa, przypominająca z lekka sieć z okresu 1995-2009, zaś realne życie byłoby ciekawsze, naturalne, spontaniczne. Od tego są spotkania w realnym świecie by na większe rozmowy czy to towarzyskie czy biznesowe czy rodzinne odbywać w realu. 6. Żadnych Biometrii - skany oka, palca, twarzy, dłoni, głosu i nie mówiąc już o czipowaniu - wszystko to zdelegalizowane czy zakazane. Można( ale naprawdę w marginalnych przypadkach rozważyć zastosowanie co najwyżej skanu palca). 7. Żadnego Internetu Rzeczy - przedmioty i sprzęty RTV i AGD nie muszą być absolutnie smart czy inteligentne by zbierać dane i je analizować. Niech więc pozostaną głupie jakie są czy jak to po angielsku brzmi - dumb.
 • Przemysł 4.0 w odwrocie, zdroworozsądkowa normalność w powrocie cz.3 2022-04-22 20:55:53
  8. Żadnego stawiania masztów telekomunikacyjnych co 150-300 metrów i tym bardziej żadnego stawiania nadajników/przekaźników co 25-50-75 metrów( np. na blokach ulicznych, instytucjach, placówkach zdrowia, oświaty, kościołach itp. itd.) czy nawet gorzej co 5-10 metrów( np. słupy oświetleniowe, lampy uliczne, znaki drogowe, przystanki autobusowe, kioski). Absolutnie nic z tych rzeczy. Nie ma mowy o narażaniu ludzi na szkodliwe i nadmierne promieniowanie elektromagnetyczne by było ryzyko częstszych udarów czy zawałów, by było ryzyko częstszych chorób z autoagresji jak zapalenie trzustki, cukrzyca, choroba dwubiegunowa, ADHD, problemy z tarczycą, alzheimer czy by było ryzyko częstszych chorób nowotworowych głowy, skóry czy kości - glejaki, szpiczaki, chłoniaki, białaczki. 9. Żadnego zastępowania ludzkiego myślenia algorytmami - człowiek ma myśleć, a nie być zastępowany kompletnie w tym procederze - co komu przyjdzie bowiem po inteligentnym postępie, kiedy społeczeństwo zidiocieje? no właśnie. Nie jedna osoba już to odkryła, że im bardziej przedmioty i materia nieożywiona stają się smart/inteligentne tym niestety społeczeństwo tumanieje. 10. Żadnego wyręczania ludzi w pracy robotami do stopnia wręcz wyparcia ich z pracy, zlikwidowania miejsc/stanowisk pracy kompletnie - nie ma mowy, człowiek powinien pracować, robić - wsparcie techniczne owszem może być w technologii ale tylko wsparcie a nie wyparcie. 11. Nie może być zaakceptowany taki postęp, który prowadzi do inwigilacji, kontroli i zniewolenia powszechnego opierając się w tym względzie na zasadzie by grabić ludzi z ich czasu, zdrowia, prywatności i wolności jednocześnie rozleniwiając, ogłupiając i uzależniając.
 • Przemysł 4.0 w odwrocie, zdroworozsądkowa normalność w powrocie cz.2 2022-04-22 20:55:02
  12. Praca/Nauka zdalna powinna być czymś absolutnie marginalnym. 13. Model biznesowy oparty o zasadę w stylu pobieraj aplikacje i/lub zakładaj konta a za skorzystanie z usług płać jedynie bezgotówkowo powinien odejść w niepamięć - był to model parszywy, wyrachowany, a gospodarkę opartą o dane powinien trafić szlag - ludzie(ich dane i aktywność w sieci) to nie produkt, na którym sobie można zarabiać - albo się płaci ludziom za zbieractwo danych albo nikt nie będzie karmił i tak już rozpasane od tego korporacje, koncerny związane z segmentami inżynierii IT, informatyki i tak dalej. 14. To w jakim stopniu ktoś chce uzależniać swoje życie i funkcjonowanie od internetu zależy tylko od niego samego - nie można zmuszać, wymuszać, nakłaniać do informatyzacji/cyfryzacji życia i funkcjonowania człowieka bez jego zdania a tym bardziej bez jego zgody - cyfryzacja/informatyzacja jako dodatek do życia, dobrowolność nigdy zaś jako przymus i podporządkowanie się. Wdrażanie jakichkolwiek rozwiązań bez rzetelnych: ankiet, sond, badań, konsultacji społecznych, wywiadów to działanie złe i szkodliwe, dyktatorskie, reżimowe, antydemokratyczne. 15. Należy przywrócić do życia stacjonarne wypożyczalnie filmów Blue-Ray, DVD, VHS - nie może być tak, że wszystko tylko się ściągnie z neta albo obejrzy z domowej wypożyczalni, niech tradycyjny rynek rozkwitnie. 16. Nie jest też niczym złym aby od czasu do czasu kupować sobie płyty CD z muzyką, a nie wszystko ściągać.
 • Przemysł 4.0 w odwrocie, zdroworozsądkowa normalność w powrocie cz.1 2022-04-22 20:54:18
  17. Media klasyczne jak radio, prasa, telewizja powinny bardziej rozkwitnąć a nie zostać tak podporządkowane internetowi i cyfryzacji - w latach 2000-2009 media klasyczne, radio, prasa, telewizja miały jeszcze jakiś poziom, styl, przyciągały uwagę, potrafiły bawiąc uczyć - słowem miały jeszcze trochę tej magii przyciągania uwagi odbiorcy. W latach 2010-2019 rynek mediów tradycyjnych spadał na łeb na szyje, internetowe media zaś pięły się w górę ale spowodowane to było czymś innym - internet daje(o ile użytkowany racjonalnie i z głową) i dawał więcej obiektywnych wiadomości, mniej fałszu, zakłamania i manipulacji, propagandy i to przyciągnęło ludzi do sieci na rzecz ograniczania( czy niekiedy rezygnacji) z tradycyjnych mediów. 18. Tradycyjna gospodarka i przemysł muszą przetrwać - całe życie i funkcjonowanie ludzi nie przeniesie się do sieci nigdy, nikt nie ma ochoty na to by pracować, uczyć się, robić zakupy, załatwiać sprawy urzędowe czy dokonywać czegokolwiek innego za pośrednictwem sieci. Takie życie traci smak i sens, podobnie zresztą jest z nawiązywaniem relacji międzyludzkich przez internet - są zbyt wyidealizowane, nienaturalne, powierzchowne i krótkotrwałe. Fizyczność, obecność realna są niezastąpione - życie powinno być jedynym pełnoprawnym social medium. 19. Myśląc o latach 20-stych XXI wieku powinniśmy dokonać pewnej retrospekcji, resentymentu - docenić to ile dobrego i przydatnego dały nam dekady: lata 80-te, 90-te i 2000-ne na świecie. Przeszłości nie da się cofnąć ale się można wiele od niej nauczyć, czasem coś co było dobre i sprawdzone z przeszłości może mieć dobre zastosowanie w teraźniejszości.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.239.152.207
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!