Przepis na rozwój. Ponad 6 mln zł na szkolenia w branży moto

Przepis na rozwój. Ponad 6 mln zł na szkolenia w branży moto
Projekt „Przepis na rozwój – rozpędzamy kompetencje w branży moto” skierowany jest do firm mikro-, małych, średnich oraz dużych przedsiębiorstw Fot. Pexels

Brak odpowiednio przygotowanych kadr to główna bariera dla rozwoju Przemysłu 4.0 w polskiej branży motoryzacyjnej. W jej pokonaniu mogą pomóc szkolenia lub doradztwo wynikające z rekomendacji sektorowych rady ds. kompetencji sektora motoryzacyjnego dofinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Wiedza Edukacja Rozwój.

Raport Deloitte „Trendy HR 2019” wskazuje, że 82 proc. badanych przedstawicieli branży uznało zmianę sposobu szkolenia pracowników za ważną lub bardzo ważną. Według badania „Przemysł 4.0 – motoryzacja, edukacja i wyzwania”, zrealizowane przez Exact Systems, więcej niż połowa zapytanych przedstawicieli zakładów motoryzacyjnych (58 proc.) uważa, iż absolwenci szkół wyższych nie są odpowiednio przygotowani do pracy w Przemyśle 4.0. Dwie najważniejsze bariery związane z przejściem do Przemysłu 4.0 w sektorze dotyczą kompetencji pracowników. Co trzeci zapytany wskazał na brak możliwości pozyskania odpowiednio wykwalifikowanych specjalistów, a co czwarty na niewystarczające kompetencje kadry w zakresie nowych technologii.

Kompetencje w branży moto

W odpowiedzi na wspomniane wyzwania powstał projekt „Przepis na rozwój – rozpędzamy kompetencje w branży moto”. To projekt realizowany w ramach ogólnopolskiego konkursu „Szkolenia lub doradztwo wynikające z rekomendacji Sektorowych Rad ds. Kompetencji”, za który odpowiada Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Firmy mikro-, małe i średnie, jak również duże mogą starać się w nim o dofinansowanie usług doradczych i szkoleniowych (w tym studiów podyplomowych) zgodnych z rekomendacjami Sektorowej Rady zajmująca się kompetencjami w branży motoryzacyjnej z uwzględnieniem elektromobilności. Wsparcie pochodzi ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Wiedza Edukacja Rozwój.

 „Olbrzymie znaczenie dla zmian zachodzących w branży motoryzacyjnej mają zjawiska związane z dynamiką rozwoju nowoczesnych technologii w obszarze Przemysłu 4.0. Rozwój sektora spowodował rozwój innowacyjnych rozwiązań w branży usługowej oraz nagłe zwiększenie zapotrzebowania na kompetencje w obszarze nowoczesnych technologii produkcyjnych. Brak wykwalifikowanych pracowników w branży motoryzacyjnej wymusza wprowadzenie nowych rozwiązań w zakresie wsparcia przedsiębiorców w obszarze przyśpieszenia procesów współpracy na płaszczyźnie biznes–edukacja” – czytamy w rekomendacji Rady.


Sektorowa Rada ds. Kompetencji Motoryzacja i Elektromobilności to ogólnopolska platforma wymiany doświadczeń pomiędzy sferą edukacji a przedsiębiorcami. Buduje partnerstwa firm z instytucjami rynku pracy, co ma pozwolić na dostarczenie wiarygodnych danych o potrzebnych kwalifikacjach i usprawnić system kształcenia - http://radasektorowa-motoryzacja.pl/.

Celem projektu jest rozwój kapitału ludzkiego ponad 300 przedsiębiorstw z sektora przemysłu motoryzacyjnego z uwzględnieniem elektromobilności. Szczegółowy program zakłada podniesienie do czerwca 2022 roku kompetencji przez ponad 700 pracowników firm objętych wsparciem, zgodnie z rekomendacjami Sektorowej Rady.

Całkowita wartość projektu wynosi 7 480 000 zł, a wysokość dofinansowania ze środków Unii Europejskiej to 6 180 000 zł.

Firmy szukają fachowców

Projekt „Przepis na rozwój – rozpędzamy kompetencje w branży moto” skierowany jest do przedsiębiorców i pracowników z firm mikro-, małych, średnich oraz dużych przedsiębiorstw, które prowadzą działalność w ramach sektora motoryzacji z uwzględnieniem elektromobilności.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Przepis na rozwój. Ponad 6 mln zł na szkolenia w branży moto

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.235.180.193
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!