PARTNERZY PORTALU

Przewagę zdobywa się dziś na brzegu sieci

Przewagę zdobywa się dziś na brzegu sieci
Jacek Szoka, HPE GreenLake Sales Specialist mat.pras.
  • Autor: materiał promocyjny HPE
  • Dodano: 23-02-2022 13:38

Dane to najprostsza droga do innowacji i cyfrowej transformacji. Dotychczas była ona niedostępna dla większości przedsiębiorstw przemysłowych. Pozyskiwanie danych z systemów automatyki, a następnie przetwarzanie i analizowanie ich w środowiskach IT było poważnym wyzwaniem. Edge computing otworzył jednak w tym zakresie nowe możliwości. „Rozwiązania brzegowe HPE umożliwiają realizację koncepcji Przemysłu 4.0 w praktyce i dostarczają błyskawicznych odpowiedzi na najbardziej istotne pytania” – rozmowa z Jackiem Szoką, HPE GreenLake Sales Specialist.

Gdzie znajduje zastosowanie edge computing?

Jacek Szoka [J.S.]: Wszędzie, gdzie kluczową rolę odgrywa czas, przetwarzanie na brzegu sieci to fundament. A czy jest inna dziedzina, w której czas ma większe znacznie niż Formuła 1? Właśnie dlatego zespół Mercedes-AMG Petronas postawił na rozwiązania edge computing HPE, żeby zapewnić sobie przewagę. Tylko dzięki temu możliwe stało się przetworzenie milionów punktów danych o każdym samochodzie i kierowcy biorących udział w wyścigach oraz analiza tysięcy scenariuszy wyścigu obejmujących zarówno idealne czasy pit stopów, jak i wybór opon. Wszystko to nie tylko przed wyścigiem, ale także w trakcie jego trwania, co pozwalało na dostosowywanie strategii w oparciu o spływające dane.

Jednak edge computing to rozwiązanie nie tylko dla Formuły 1.

Jednym z filarów strategii HPE jest założenie, że wsparcie funkcji biznesowych będzie stopniowo wykraczać poza wielkie centra danych – czy to ośrodki lokalne, czy chmurę prywatną albo publiczną – i przenosić się w kierunku brzegu sieci, gdzie generowana jest ogromna większość wszystkich danych.
Przetwarzanie będzie odbywać się w coraz większym stopniu tam, gdzie żyjemy, bawimy się, leczymy, a także pracujemy. Brzegiem sieci są także środowiska przemysłowe. To przede wszystkim szansa dla przedsiębiorstw przemysłowych na szybką, prostą i efektywną cyfrową transformację.

Jak tę szansę wykorzystać?

J.S.: Warunkiem wykorzystania generowanych w halach produkcyjnych danych jest pozyskanie ich z systemów automatyki przemysłowej i przetworzenie do standardów akceptowanych w świecie IT. Dopiero wówczas będzie można wycisnąć z nich informacje, które stanowią podstawę dla szybszego podejmowania lepszych decyzji. HPE EdgeLine OT-Link to najprostszy sposób na połączenie świata automatyki przemysłowej oraz IT.

Na czym polega trudność łączenia technologii OT i IT?

J.S.: Możliwości i praktyka w zakresie łączenia maszyn przemysłowych z systemami IT były dotychczas ograniczone. Obydwa światy znacznie różnią się w zakresie rodzaju danych, wykorzystywanych protokołów czy sposobu dostępu. W świecie przemysłowym sterowniki, które mają pamięć o pojemności kilkuset KB, to standard. Dla IT takie parametry urządzeń to ledwie wspomnienie sprzed trzech dekad. Chociaż sytuacja powoli się zmienia, ostatnie generacje sprzętu OT coraz częściej umożliwiają wymianę informacji z wykorzystaniem standardów IT, to jednak w przypadku większości obecnie wykorzystywanych w przemyśle urządzeń jest to bardzo trudne lub wręcz niemożliwe.

Oczywiście to nie wszystko. Dodatkową trudnością są coraz większe ilości danych, które należy przetwarzać.

Coraz większe ilości czujników i inteligentnych urządzeń generują tyle danych, że przesyłanie ich do chmury publicznej czy prywatnej albo lokalnego centrum danych w celu analizy staje się nieefektywne. Dlatego analityka Big Data powinna działać na brzegu sieci. Najlepiej, jeśli będzie wspomagana przez sztuczną inteligencję, co pozwala nie tylko inteligentnie przetwarzać dane, ale także błyskawicznie, w zautomatyzowany sposób podejmować optymalne działania w reakcji na zmieniającą się sytuację.
To wszystko wymaga zastosowania odpowiednich rozwiązań, odpornych na warunki środowiskowe, o stosunkowo niewielkich rozmiarach fizycznych, ale jednocześnie zapewniających wysoką wydajność obliczeniową i zapewniających uproszczone zarządzanie – takie właśnie rozwiązania oferujemy w portfolio systemów HPE Edgeline Converged Edge przy wsparciu inteligentnych sieci opartych na rozwiązaniach Aruba.

Na marginesie warto dodać, że rozwiązania Aruba w połączeniu z backupem danych, takim jak np. przejęta w ubiegłym roku przez HPE technologia Zerto, rozwiązują jeszcze jeden problem, z jakim boryka się przemysł, a mianowicie kwestię bezpieczeństwa. Urządzenia przemysłowe, czujniki coraz częściej stają się celem ataków hackerskich. Ich skuteczna ochrona przekłada się na ciągłość działania biznesu. Ma to niebagatelne znaczenie, ponieważ każda minuta przestoju oznacza zwykle olbrzymie straty dla firm.

Co można osiągnąć, jeśli uda się pokonać te bariery?

J.S.: Kiedy uda się wykonać ten pierwszy, najtrudniejszy krok do konwergencji OT oraz IT, możliwości biznesowe są praktycznie nieograniczone. Poczynając od wykorzystania danych o parametrach środowiskowych produkcji do celów raportowania na potrzeby audytów i do zapewniania zgodności z regulacjami prawnymi, po zaawansowane scenariusze uwzgledniające korelowanie danych z różnych urządzeń i czujników do wykrywania czy nawet prognozowania i zapobiegania awariom przy wsparciu sztucznej inteligencji. Wszystko to ostatecznie przekładać się będzie na zmniejszanie ryzyka przestojów, obniżanie kosztów utrzymania maszyn i przyspieszanie procesów.

Jakie korzyści zapewniają przemysłowi rozwiązania HPE edge computing?

J.S.: Zaczynając od HPE Edgeline OT Link, sprawdzonego, definiowanego programowo rozwiązania, sprowadzającego konwergencję do zaledwie kilku kliknięć myszką, po systemy HPE Edgeline Converged Edge – zapewniamy uproszczone wdrażanie i łatwe zarządzanie komunikacją między systemami OT oraz IT, a zarazem wymagane w przemyśle – niezawodność i bezpieczeństwo.

Elastyczność rozwiązań umożliwia opracowywanie na bieżąco danych, np. efektywności produkcji, o zużyciu energii, przestojach i usterkach. Informacje te mogą być łączone w systemach IT z danymi księgowymi, np. w celu oszacowania kosztów poszczególnych partii produkcyjnych.

Otrzymujemy w ten sposób kompletny zestaw narzędzi do integracji maszyn i urządzeń z systemami IT takimi jak MES, ERP zgodnie z filozofią Industry 4.0. Możemy wymieniać informacje, np. o zleceniach produkcyjnych, danych procesowych, nastawach, również na zasadzie kontroli serwisowych VR, czy też wykorzystać je do śledzenia produktów, a zarazem analizować informacje na brzegu sieci i podejmować w zautomatyzowany sposób działania. W tym kierunku idzie świat. W sedno Przemysłu 4.0 zostaje włączona szeroko pojęta analityka Big Data oraz AI. Dobrym przykładem tego jest natywna dla chmury platforma HPE Ezmeral. Ostatecznym celem tego jest nie tylko analiza samych procesów, ale również zapewnienie im bezpieczeństwa.Weź udział w bezpłatnym webinarium, podczas którego dowiesz się jak HPE GreenLake przyspiesza cyfrową transformację w firmach! Zostaw nam swoje dane, a skontaktujemy się z Tobą!×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Przewagę zdobywa się dziś na brzegu sieci

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.230.152.133
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!