Roboty nie chorowały. Pandemia zmieniła podejście przemysłu do digitalizacji

Roboty nie chorowały. Pandemia zmieniła podejście przemysłu do digitalizacji
Rola, postępy i ograniczenia robotyzacji we współczesnym świecie będą jednymi z tematów tegorocznego Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Fot. voestalpine mat. pras.

Pandemia pokazała nowe oblicza digitalizacji – korzyści, których wcześniej nie braliśmy pod uwagę. To skłania do digitalizacji, choć mocniejsze stały się obawy dotyczące finansowania tego typu inwestycji w niepewnych czasach. Na temat konieczności i ograniczeń wprowadzania Przemysłu 4.0, doświadczenia firm, które ten proces przeszły i możliwościach, jakie daje on w czasach kryzysu, będziemy rozmawiali podczas sesji „Cyfrowa fabryka. Przemysł 4.0 – faza realizacji” w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Zapraszamy do Katowic na Międzynarodowe Targi Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki TOOLEX. Targi pod patronatem WNP.PL odbędą się 4-6 października 2022 r. - w ich ramach zapraszamy na ciekawą konferencję Nowy Przemysł 4.0. Rejestracja trwa!

  • Bardziej zdigitalizowane zakłady miały mniejsze problemy z dostosowaniem się do wymagań stawianych przez pandemię i prowadzeniem działalności.
  • Cyfryzacji i technologiom będzie poświęcona specjalna ścieżka tematyczna Europejskiego Kongresu Gospodarczego, obejmująca sesje, w ramach których będziemy omawiać m.in. różne aspekty wprowadzania i działania rozwiązań Przemysłu 4.0.
  • Europejski Kongres Gospodarczy odbędzie się w dniach 20-22 września br. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Digitalizacja, cyfrowa fabryka, cyfrowy bliźniak, robotyzacja – to pojęcia, które w ostatnich latach odmieniamy przez wszystkie przypadki i omawiamy z każdej strony. Tak nam się przynajmniej do  niedawna wydawało. Pandemia pokazała nam całkiem nową stronę digitalizacji procesów, robotyzacji. Bardziej zdigitalizowane zakłady miały mniejsze problemy z dostosowaniem się do wymagań stawianych przez pandemię. Roboty nie chorowały i nie trzeba było tworzyć dla nich nowego systemu pracy, dopasowanego do wymagań bezpieczeństwa higienicznego.

Paradoksalnie, nie musiało to oznaczać przyśpieszenia cyfryzacji. Pierwsze miesiące pandemii spowodowały wstrzymanie inwestycji i zamrożenie budżetów. Nowoczesność okazała się jednak skutecznym lekarstwem na kryzys. Zdigitalizowane zakłady znacznie lepiej poradziły sobie z wprowadzeniem pracy zdalnej i to na obszarach znacznie szerszych niż praca biurowa. – Ze względu na pandemię przeszliśmy na cyfrowe zarządzanie procesem, a do tego służy właśnie automatyzacja. Została stworzona po to, żeby łatwiej niż do tej pory zarządzało się wszystkimi procesami – mówi Artur Pollak, prezes zarządu APA Group.

Nowe plusy digitalizacji

Nowe plusy digitalizacji i robotyzacji, zwłaszcza utrzymujący się stan zagrożenia epidemicznego, który wciąż powoduje potrzebę rozproszenia pracowników i zachowania pracy zdalnej, wzmocnią i przyśpieszą rozwój technologii Przemysłu 4.0.

Czytaj także: Europejski Kongres Gospodarczy wraca do normalności

Rola, postępy i ograniczenia robotyzacji we współczesnym świecie będą jednymi z tematów podejmowanych podczas tegorocznego Europejskiego Kongresu Gospodarczego, w czasie którego cyfryzacji i technologiom będzie poświęcona specjalna ścieżka tematyczna. Znajdą się w niej sesje, w których ramach będziemy omawiać m.in. problemy internetu rzeczy, sztucznej inteligencji, cyfryzacji i digitalizacji, chmur obliczeniowych, robotów i dronów.

Jedna z sesji będzie dotyczyła Cyfrowej fabryki, przemysłu w wersji online. Uczestnicy sesji będą poruszali takie problemy, jak cyfrowy bliźniak, komunikacja maszyn, systemów i ludzi. To znane od dawna tematy. Postaramy się spojrzeć na nie nie tyle z perspektywy teorii, co praktyki, doświadczeń firm, które już z tych technologii korzystają, mogą więc wskazać zarówno korzyści, jak i wyzwania stojące przed firmami, które chcą zastosować te technologie.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Roboty nie chorowały. Pandemia zmieniła podejście przemysłu do digitalizacji

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.210.237.158
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!