Rynek dronów załamał się z hukiem

Rynek dronów załamał się z hukiem
Uczestnicy sesji "Inwestowanie w przyszłość" Fot. Weronika Szkwarek

O tym, w co inwestować pieniądze i jakie branże są bez przyszłości mówiono podczas European Tech and Start-up Days w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Które branże rozczarowały inwestorów? Adam Niewiński podczas panelu "Inwestowanie w przyszłość" wymienił kilka sektorów, na które minęła moda. - Rynek, który załamał się z hukiem, to rynek dronów. Okazał się niewspółmiernie mniejszy. Podobnie jest rynkiem druku 3D. Będzie się co prawda rozwijał, ale przyszłość jest nadal przed tym segmentem - powiedział Adam Niewiński. 

Marian Owerko, przewodniczący rady nadzorczej Bakallandu, założyciel i prezes Uno Capital, dodał, że na znaczeniu będą traciły sklepy stacjonarne. - Takie sklepy będą znikały z mapy - powiedział Owerko. 

Niewiński zwrócił uwagę na fakt, że wiele firm używa w swoich nazwach słów związanych ze sztuczną inteligencją, jednak nie ma to pokrycia w praktyce.  - AI wymaga lat pracy i łebskich ludzi. Zrobienie kilku algorytmow nie można nazwać AI - podsumował Niewiński. 

Ryszard Hordyński dyrektor ds. strategii i komunikacji w Huawei Polska skontrował, że co prawda na drony był "hype" i ta moda przeminęła, ale to nie oznacza, że te firmy nie będą się rozwijać. 
- Drony muszą być wyposażone w sztuczną inteligencję i mieć możliwość szybkiego łączenia się z siecią - dodał Ryszard Hordyński. Jego zdaniem warto będzie inwestować w firmy zajmujące się smart city, zielonymi technologiami czy transportem autonomicznym.

 

×

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Rynek dronów załamał się z hukiem

  • karol 2021-09-28 23:23:36
    Giełda to ryzyko, takie są zasady i chyba każdy, kto inwestuje zdaje sobie z tego sprawę. A jak ktoś nie ma do tego głowy czy czasu, lepiej żeby skorzystał z pomocy doradcy np. zarabiajmypl który ma doświadczenie i potrafi skalkulować zysk i ewentualne ryzyko.
  • Życie nie jest filmem science-fiction a ludzie nie aktorami by grać w czymś takim 2021-09-22 18:27:01
    "założyciel i prezes Uno Capital, dodał, że na znaczeniu będą traciły sklepy stacjonarne. - Takie sklepy będą znikały z mapy" - wątpię, po trzykroć wątpię, w sklepach stacjonarnych można produkt przymierzyć/spróbować/dotknąć/poczuć/zobaczyć - słowem użyć swoich zmysłów celem oceniania czy nam dany produkt odpowiada przed jego zakupieniem. W sklepach online nie możemy nic takiego zrobić. Toteż sklepy online zawsze będą przegrywać ze stacjonarnymi. Nie da się od tak zmienić preferencji zakupowych ludzi, spychając je na inne metody kupowania produktów. Wciąż mnóstwo ludzi czerpie satysfakcję, radość z robienia zakupów ponadto, eliminacja stacjonarnych sklepów to istny strzał w stopę i oczywisty pewnik, że klientela stopnieje, gdy firma wybierze jedynie internetowy kanał sprzedaży, rezygnując z tego klasycznego, tradycyjnego. "- Drony muszą być wyposażone w sztuczną inteligencję i mieć możliwość szybkiego łączenia się z siecią." - Zacznijmy od tego, że o zastosowaniu dronów nikt nie myśli absolutnie na poważnie, w dalszym ciągu patrzy się na to jak na jakiś oderwany od rzeczywistości wymysł science-fiction. Drony odeszły w zapomnienie, a jeżeli już się ktoś pokusił na zakup takiego urządzenia to z myślą o rozrywce( taka "zabawa dla dużych chłopców"). Tak czy inaczej przestrzeń powietrzna tak jak była wolna tak powinna nadal pozostawać wolna od jakiś "latających ważek", już wystarczy, że monitoringu jest wystarczająco dużo w miastach, dodatkowa inwigilacja z powietrza jest zbyteczna, niepotrzebna i ludzie nie czuliby się z czymś takim absolutnie komfortowo. "Jego zdaniem warto będzie inwestować w firmy zajmujące się smart city, zielonymi technologiami czy transportem autonomicznym." - przez wszystkie te zagadnienia przemawiają toksyczne, złe zakusy i zapędy powiązane m.in z Agendą 2030 ONZ dla zrównoważonego rozwoju. Wcale nie chodzi o dobrobyt i wygodę ludzi, ale przeciwnie - chodzi o odebranie sensu i smaku życia, co więcej o usypianie czujności, rozleniwianie, ogłupianie, uzależnianie przy jednoczesnej grabieży czasu, zdrowia, prywatności i wolności by zafundować nam rzeczywistość pełną kontroli, inwigilacji i zniewolenia. Smartfony, wszechobecne wi-fi, media społecznościowe, biometrie, bezgotówkowość, 5G, internet rzeczy, drony, zaawansowane algorytmizacje i robotyzacje - wszystko to będzie wykorzystane nie po to aby ludziom pomagać ale przeciwnie by im szkodzić, by wykorzystać to przeciwko nim.
  • Wizja 2021-09-22 07:53:06
    Drony MUSZĄ być wyposażone w sztuczną inteligencję i być "samodzielne w naszym interesie". Muszą być naszymi "niewolnikami", całkowicie poddanymi. Nikt nie może przejąć nad nimi kontroli a więc powinny być sterowane z zaszyfrowanego internetu - najlepiej ze "Starlinka", Muska z satelity. Sprzężenie z dronem powinno dawać człowiekowi poczucie, że to on jest na pokładzie.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.207.136.189
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!