Rządowa agencja szuka pomysłów na polskie misje kosmiczne

Polska Agencja Kosmiczna zamierza ogłosić przetarg na koncepcje przyszłych misji kosmicznych. - Jesteśmy otwarci na inicjatywę przedsiębiorstw oraz podmiotów naukowych i pomysłów, które mają względem zagospodarowania i wykorzystania przestrzeni kosmicznej. Chcielibyśmy na tej podstawie doprowadzić do wykształcenia i wykreowania takich obszarów, w których Polska jest rzeczywiście dobra - powiedział w rozmowie z portalem WNP.PL Oskar Karczewski, dyrektor Departamentu Badań i Innowacji w Polskiej Agencji Kosmicznej.

 • Obecnie jednym z kluczowych działań Polskiej Agencji Kosmicznej pozostają prace nad przygotowaniem Krajowego Programu Kosmicznego na lata 2021-2026. Dokument ma wskazywać m.in. kierunki rozwoju oraz źródła finansowania sektora kosmicznego na najbliższe 5 lat.
 • - Przygotowanie programu jest obecnie w fazie zaawansowanych konsultacji i chcielibyśmy, aby został on przyjęty jak najszybciej - zaznaczył Oskar Karczewski.
 • - Prowadzimy też wiele działań już teraz przygotowujących do realizacji Krajowego Programu Kosmicznego. Jednym z nich jest projekt zamówienia koncepcji przyszłych misji kosmicznych. Ogłosimy przetarg na takie koncepcje - zapowiedział Oskar Karczewski podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Jak podkreślił Oskar Karczewski, do kluczowych zadań Polskiej Agencji Kosmicznej należy wspieranie polskich naukowców i przedsiębiorców z branży kosmicznej.

- Chodzi o jak najskuteczniejsze pożytkowanie międzynarodowych środków, które są dostępne, a tym samym umożliwianie im rywalizowania na arenie globalnej o pozyskiwanie ciekawych kontraktów i włączenie ich w globalny łańcuch dostaw. Chcielibyśmy, aby nasi naukowcy korzystali z korzyści, jakie daje im uczestnictwo Polski w ciekawych misjach kosmicznych zagranicą. I żeby nasi przedsiębiorcy zwiększali swoją konkurencyjność na arenie międzynarodowej i przez to przyczyniali się do wzrostu gospodarczego w Polsce - powiedział dyrektor Departamentu Badań i Innowacji w Polskiej Agencji Kosmicznej.

Czytaj również: Polska armia będzie miała polskie satelity

Jak zauważył, jeszcze do niedawna kosmos był zdominowany przez wielkie podmioty, realizujące duże misje. Ale ten układ znacząco się już zmienił...

- Kosmos otworzył się dla przemysłu. Żyjemy w epoce bardzo intensywnej komercjalizacji i zagospodarowania tego, co przestrzeń kosmiczna ma nam do zaoferowania – w dużej mierze to wykorzystanie danych satelitarnych, zobrazowań Ziemi i technologi użytkowych, które mają poprawić nam jakość życia - wskazał dyrektor Departamentu Badań i Innowacji w Polskiej Agencji Kosmicznej.

I podkreślił, że polski sektor kosmiczny - mimo tego, że jest dosyć młodą gałęzią gospodarki - rozwija się bardzo dynamicznie.

- Jesteśmy teraz w momencie, w którym ten rozwój wkracza w krytyczną fazę. Mamy nadzieję osiągnąć taką masę krytyczną, która umożliwi sektorowi skuteczniejsze konkurowanie z dużymi graczami, również międzynarodowymi - zdiagnozował Oskar Karczewski.

W jego ocenie polski przemysł kosmiczny już teraz jest bardzo dobrze widoczny w dziedzinach zajmujących się zagospodarowaniem i tworzeniem usług na podstawie danych satelitarnych, związanych z informatyką, z przetwarzaniem danych, np. w postaci map pokrycia terenu czy map zobrazowania wegetacji.

 

×

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Rządowa agencja szuka pomysłów na polskie misje kosmiczne

 • Mam pomysła! 2021-10-12 12:19:10
  Najlepszy pomysł na eksplorację niezbadanych, niezmierzonych przestrzeni kosmosu, to zbudowanie wielkiej rakiety i wysłanie jej w kosmiczną podróż w jedną stronę! Rakiety na tyle wielkiej, żeby zmieściło się w niej całe kierownictwo POPISowych, bolszewickich, złodziejskich, zorganizowanych grup przestępczych i zbrodniczych!!! To będzie najlepsze dla Polski i Polaków rozwiązanie!
 • Mis 2021-10-12 08:09:29
  Niech najpierw zbuduja te budowane od 6 lat promy w Szczecinie…
  • Co ma wisieć nie utonie! 2021-10-12 14:35:05
   Socjalizm, żeby istniał musi mieć wrogów, z którymi nieustannie i nieustraszenie walczy oraz dalekosiężne cele, które ciągle dogania i których nigdy nie może dogonić i zrealizować, bo przestałby istnieć! Więc nie może zbudować czegokolwiek, bo jego zadaniem jest nie zbudowanie, lecz ciągłe "budowanie", chociaż normalni Ludzie nazywają to "rozwalaniem"!

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.232.56.9
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!