Scope Fluidics ma plan sprzedaży startupu technologicznego

Scope Fluidics ma plan sprzedaży startupu technologicznego
Rynek testów wykrywających gronkowca złocistego MRSA będzie rósł średniorocznie o 10,5 proc., do 205 mln USD w 2027 roku. fot. Shutterstock
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Tomasz Wolf
    Tomasz Wolf
  • Dodano: 16-04-2021 17:18

Scope Fluidics, notowana na NewConnect biotechnologiczna spółka opracowująca innowacyjne projekty z zakresu diagnostyki medycznej, jest inkubatorem startupów technologicznych. Spółka z jej portfela Curiosity Diagnostics uzyskała prawo do wprowadzenia do obrotu na terenie UE ultraszybkiego systemu diagnostycznego, który ma wykrywać coraz powszechniejsze w pandemii zakażenie gronkowcem złocistym. Otwiera to drogę do komercjalizacji startupu.

  • Scope Fluidics, zajmująca się tworzeniem, finansowaniem i sprzedażą startupów technologicznych, prowadzi rozmowy z potencjalnymi nabywcami startupu Curiosity Diagnostics.
  • Startup uzyskał certyfikat CE-IVD oraz nabył prawo do wprowadzenia do obrotu na terenie UE ultraszybkiego systemu diagnostycznego PCR|ONE panel MRSA/MSSA, który ma wykrywać zakażenie gronkowcem złocistym.
  • Rynek systemów testujących gronkowca złocistego opornego na metycylinę (MRSA) w 2020 roku wart był 105 mln USD.
Curiosity Diagnostics, spółka z Grupy Kapitałowej Scope Fluidics, nadała oznaczenie CE-IVD (certyfikacja CE-IVD) oraz nabyła prawo do wprowadzenia do obrotu na terenie UE ultraszybkiego systemu diagnostycznego PCR|ONE panel MRSA/MSSA, który ma wykrywać zakażenie gronkowcem złocistym. Wybuch pandemii koronawirusa spowodował znaczny wzrost liczby zakażeń tą bakterią w szpitalach i placówkach opieki zdrowotnej.  

Rynek z potencjałem

Jak informuje Scope Fluidics, certyfikacja CE-IVD dla pierwszego panelu systemu PCR|ONE stanowi istotny element procesu poszukiwania nabywcy Curiosity Diagnostics. Certyfikacja daje bowiem prawną możliwość sprzedawania produktu dystrybutorom lub użytkownikom końcowym. W opinii zarządu spółki, lepiej pozycjonuje to Curiosity Diagnostics jako uczestnika rynku urządzeń diagnostyki medycznej, potencjalnego konkurenta lub partnera dla innych producentów w segmencie automatycznych systemów PCR, działających w formacie Point-Of-Care.

Według prognoz, popyt rynkowy na testy wykrywające MRSA/MSSA, w związku z przedłużającą się pandemią, będzie utrzymywał się na podwyższonym poziomie. Rynek systemów testujących gronkowca złocistego opornego na metycylinę (MRSA) w 2020 roku wart był 105 mln USD. Oczekuje się, że w latach 2020-2027 będzie rósł średniorocznie o 10,5 proc., do 205 mln USD w 2027 roku.

Uzyskanie certyfikatu CE-IVD ma również znaczenie pod kątem uruchomienia Programu Early Access, który pozwoli na testowanie systemu PCR|ONE przez wielu docelowych użytkowników oraz zbieranie od nich informacji zwrotnej.

„Należy jednak mieć na uwadze, że zrealizowane w 2021 r. transakcje M&A w branży diagnostyki medycznej dotyczyły podmiotów, które w roku 2020 rozpoczęły produkcję i sprzedaż systemów rozpoznających wirusa SAS-CoV-2. Spółka podejmuje działania niezbędne do jak najszybszego uzyskania certyfikacji CE-IVD także dla systemu PCR|ONE panel SARS-CoV-2” – zaznacza inkubator startupów.

Komercjalizacja startupu

Scope Fluidics jest w trakcie rozmów z potencjalnymi nabywcami spółki Curiosity Diagnostics, w ramach których prezentowane są informacje o aktualnym stanie rozwoju systemu PCR|ONE, jego potencjale i możliwych zastosowaniach. Założonym celem jest podpisanie umowy warunkowej, w której strony uzgodnią warunki konieczne do zawarcia umowy sprzedaży udziałów Curiosity Diagnostics.

Scope Fluidics nie ogranicza puli potencjalnych nabywców. Jak informuje, oprócz toczących się już rozmów podejmuje działania w celu nawiązania nowych relacji z potencjalnymi nabywcami.

Scope Fluidics to inkubator startupów technologicznych, który zajmuje się rozwojem innowacyjnych projektów w obszarze diagnostyki i ochrony zdrowia. Firma powstała w 2010 roku w Instytucie Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk z myślą o tworzeniu rozwiązań dla medycyny na bazie technologii mikroprzepływowych.

Spółka zapewnia źródło finansowania, transferując do spółek celowych środki niezbędne do pokrywania kosztów prowadzonych prac badawczo-rozwojowych oraz zapewniając tzw. wkład własny do dofinansowań unijnych. Model działania przewiduje opracowanie i zweryfikowanie biznesowe danego projektu, a w dalszej kolejności założenie spółki celowej, w ramach której rozwijany jest cały projekt.

Komercjalizacja niezależnych podmiotów może polegać na odsprzedaniu całej spółki, dysponującej kompletnym pakietem własności intelektualnej, rozwoju produktu, rejestracji kontraktów z dostawcami oraz grantami. W skład Grupy Scope Fluidics wchodzą obecnie dwie spółki celowe: Curiosity Diagnostics Sp. z o.o. i Bacteromic Sp. z o.o., powołane w celu rozwoju danego projektu.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Scope Fluidics ma plan sprzedaży startupu technologicznego

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 35.172.111.47
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!