Scope Fluidics, notowana na NewConnect biotechnologiczna spółka opracowująca innowacyjne projekty z zakresu diagnostyki medycznej, jest inkubatorem startupów technologicznych. Spółka z jej portfela Curiosity Diagnostics uzyskała prawo do wprowadzenia do obrotu na terenie UE ultraszybkiego systemu diagnostycznego, który ma wykrywać coraz powszechniejsze w pandemii zakażenie gronkowcem złocistym. Otwiera to drogę do komercjalizacji startupu.
- Scope Fluidics, zajmująca się tworzeniem, finansowaniem i sprzedażą startupów technologicznych, prowadzi rozmowy z potencjalnymi nabywcami startupu Curiosity Diagnostics.
- Startup uzyskał certyfikat CE-IVD oraz nabył prawo do wprowadzenia do obrotu na terenie UE ultraszybkiego systemu diagnostycznego PCR|ONE panel MRSA/MSSA, który ma wykrywać zakażenie gronkowcem złocistym.
- Rynek systemów testujących gronkowca złocistego opornego na metycylinę (MRSA) w 2020 roku wart był 105 mln USD.
Rynek z potencjałem
Jak informuje Scope Fluidics, certyfikacja CE-IVD dla pierwszego panelu systemu PCR|ONE stanowi istotny element procesu poszukiwania nabywcy Curiosity Diagnostics. Certyfikacja daje bowiem prawną możliwość sprzedawania produktu dystrybutorom lub użytkownikom końcowym. W opinii zarządu spółki, lepiej pozycjonuje to Curiosity Diagnostics jako uczestnika rynku urządzeń diagnostyki medycznej, potencjalnego konkurenta lub partnera dla innych producentów w segmencie automatycznych systemów PCR, działających w formacie Point-Of-Care.Według prognoz, popyt rynkowy na testy wykrywające MRSA/MSSA, w związku z przedłużającą się pandemią, będzie utrzymywał się na podwyższonym poziomie. Rynek systemów testujących gronkowca złocistego opornego na metycylinę (MRSA) w 2020 roku wart był 105 mln USD. Oczekuje się, że w latach 2020-2027 będzie rósł średniorocznie o 10,5 proc., do 205 mln USD w 2027 roku.
Uzyskanie certyfikatu CE-IVD ma również znaczenie pod kątem uruchomienia Programu Early Access, który pozwoli na testowanie systemu PCR|ONE przez wielu docelowych użytkowników oraz zbieranie od nich informacji zwrotnej.
„Należy jednak mieć na uwadze, że zrealizowane w 2021 r. transakcje M&A w branży diagnostyki medycznej dotyczyły podmiotów, które w roku 2020 rozpoczęły produkcję i sprzedaż systemów rozpoznających wirusa SAS-CoV-2. Spółka podejmuje działania niezbędne do jak najszybszego uzyskania certyfikacji CE-IVD także dla systemu PCR|ONE panel SARS-CoV-2” – zaznacza inkubator startupów.
Komercjalizacja startupu
Scope Fluidics jest w trakcie rozmów z potencjalnymi nabywcami spółki Curiosity Diagnostics, w ramach których prezentowane są informacje o aktualnym stanie rozwoju systemu PCR|ONE, jego potencjale i możliwych zastosowaniach. Założonym celem jest podpisanie umowy warunkowej, w której strony uzgodnią warunki konieczne do zawarcia umowy sprzedaży udziałów Curiosity Diagnostics.Scope Fluidics nie ogranicza puli potencjalnych nabywców. Jak informuje, oprócz toczących się już rozmów podejmuje działania w celu nawiązania nowych relacji z potencjalnymi nabywcami.
Scope Fluidics to inkubator startupów technologicznych, który zajmuje się rozwojem innowacyjnych projektów w obszarze diagnostyki i ochrony zdrowia. Firma powstała w 2010 roku w Instytucie Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk z myślą o tworzeniu rozwiązań dla medycyny na bazie technologii mikroprzepływowych.
Spółka zapewnia źródło finansowania, transferując do spółek celowych środki niezbędne do pokrywania kosztów prowadzonych prac badawczo-rozwojowych oraz zapewniając tzw. wkład własny do dofinansowań unijnych. Model działania przewiduje opracowanie i zweryfikowanie biznesowe danego projektu, a w dalszej kolejności założenie spółki celowej, w ramach której rozwijany jest cały projekt.
Komercjalizacja niezależnych podmiotów może polegać na odsprzedaniu całej spółki, dysponującej kompletnym pakietem własności intelektualnej, rozwoju produktu, rejestracji kontraktów z dostawcami oraz grantami. W skład Grupy Scope Fluidics wchodzą obecnie dwie spółki celowe: Curiosity Diagnostics Sp. z o.o. i Bacteromic Sp. z o.o., powołane w celu rozwoju danego projektu.