Sebastian Kulczyk fascynuje się nowoczesnymi technologiami. "Stać mnie, by wspierać wizjonerskie projekty, dlatego będę to robić" - mówi. Oto innowacyjne firmy, w których widzi przyszłość.
- W portfelu inwestycyjnym Sebastiana Kulczyka znalazły się m.in. Hyperloop One i (na razie) mniej znane start-upy ze wszystkich możliwych segmentów.
- On sam mówi o sobie, że w nowe technologie inwestuje już od 18 lat.
- Interesują go przedsięwzięcia, które osiągnęły już jakiś sukces i mają globalny potencjał.
W ubiegłym roku Sebastian Kulczyk, syn Jana Kulczyka i prezes Kulczyk Investments, z myślą o innowacjach uruchomił fundusz venture capital pod nazwą Manta Ray VC, który zasilił kwotą 60 mln dolarów.
W tym samym roku uruchomił też program InCredibles, dzięki któremu polskie start-upy mogą zawalczyć o globalny rynek.
Sam o sobie mówi, że w nowe technologie inwestuje już od 18 lat.
Finanse, bezpieczeństwo, zdrowie i gry
- Czy startupy się skończą? Myślę, że nie, bo następuje niesamowita demokratyzacja rynku i tego, co można zrobić. Dziś poprzez dostępność technologii i coraz niższe koszty coraz więcej osób może zacząć produkować pewne dobra czy usługi, co wcześniej nie było możliwe. Dlatego nie do końca zgodzę się z tym, że startupy same w sobie się skończą, tylko na pewno nastąpi coraz lepsza selekcja naturalna - powiedział Kulczyk podczas konferencji prasowej w czasie VII edycji Polish Economic Forum w Londynie.Inwestując w nowe technologie nie szuka jednak całkiem młodych firm, tylko tych, które mają już za sobą pewne osiągnięcia, a dzięki wsparciu mają szansę na pozycję światowego lidera.
W portfelu Manta Ray VC są między innymi Brainly, Clark, Finiata, Raise Marketplace, Grey Wizard, Toonstar, Strange Quest, StethoMe.
Brainly (14 mln dol. od KI) to serwis edukacyjny, na którym uczniowie mogą pomagać sobie w zadaniach i dzielić się wiedzą. Krakowski start-up przejął niedawno konkurencyjny amerykański serwis Bask, a obecnie planuje pierwsze testy monetyzacji.
Fintech Clark (13,2 mln euro od KI) to przejrzysta platforma ubezpieczeniowa.
Finiata (10 mln euro od KI) finansuje faktury na 30 lub 60 dni, oddzielając daty wymagalności od daty spłaty finansowania.
Raise Marketplace to rynek kart podarunkowych. Oferuje zarówno kupno kart od producentów, jak i sprzedaż niechcianych prezentów.
Grey Wizard działa w segmencie cyberbezpieczeństwa, bazując na rozwiązaniach chmurowych i uczeniu maszynowym.
Toonstar to producent animacji, Strange Quest - gier mobilnych.
Medyczny start-up StethoMe stworzył inteligentny stetoskop, który wyłapuje dźwięki podczas badania korpusu ciała, z naciskiem na płuca i serce.
Produkcja, media, marketing
Do pilotażowej edycji programu InCredibles zgłosiło się 426 start-upów, 10 zaprezentowało się podczas Campus Warsaw, a 5 zostało wybranych do akceleracji: Archdesk, Hotailors, Radio Net Media, Tidio i UserEngage. Każdemu z nich akcelerator zapewnia 100 tys. dolarów, wiedzę i doświadczenia mentorów oraz dostęp do kontaktów biznesowych.
Archdesk to oprogramowanie do zarządzania dla fabryk i firm w branżach produkcyjnych oraz budowlanych - od księgowości poprzez zarządzanie projektem, wycenami, kończąc na zarządzaniu materiałami czy zasobami ludzkimi.