Senat nie mówi "nie" stacjom telefonii komórkowej w uzdrowiskach

Senat nie mówi "nie" stacjom telefonii komórkowej w uzdrowiskach
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: PAP
  • Dodano: 04-02-2011 18:53

Senat zgłosił w piątek kilkanaście poprawek do noweli ustawy dotyczącej uzdrowisk. Senatorowie proponują m.in., aby w tzw. strefach "A" i "B" uzdrowisk mogły być lokalizowane m.in. stacje bazowe telefonii komórkowej.

Ograniczeniem dla lokowania tych obiektów miałby być poziom emitowanego przez nie pola elektromagnetycznego; nie może on przekroczyć wartości dopuszczonych i określonych w Prawie ochrony środowiska dla miejsc dostępnych dla ludności.

Nowelizacja ustawy o lecznictwie uzdrowiskowym, którą Sejm uchwalił pod koniec stycznia, przewidywała całkowity zakaz budowy w strefie "A" urządzeń emitujących fale elektromagnetyczne, w tym także radiowych i telewizyjnych stacji nadawczych. Wyjątkiem miały być urządzenia łączności stosowane np. przez policję czy służby ratownicze - także one musiałyby spełniać normy dotyczące wielkości emisji pola elektromagnetycznego.

Nowela ustawy określa, że strefa "A", czyli najbardziej chroniony obszar uzdrowisk, obejmuje budynki związane z lecznictwem i obiekty służące obsłudze pacjenta lub turysty, np. pensjonaty, restauracje i kawiarnie. Te ostatnie nie mogą utrudniać funkcjonowania lecznictwa uzdrowiskowego. W strefie "A" obowiązywać miałby zakaz budowy m.in. stacji paliw i obiektów handlowych o powierzchni większej niż 400 m kw.

Tereny zielone mają stanowić co najmniej 65 proc. powierzchni strefy "A". W trakcie prac w Sejmie zrezygnowano z określenia minimalnej wielkości tej strefy; gmina sama będzie decydować o jej powierzchni.

W strefie "B", obejmującej strefę "A" i jej sąsiedztwo, zieleń ma zajmować co najmniej 50 proc. powierzchni. Ustawa skierowana do Senatu przez Sejm przewidywała, że w strefie "C" - przylegającej do strefy "B" i mającej wpływ na zachowanie walorów krajobrazowych i klimatycznych - udział terenów biologicznie czynnych będzie wynosić co najmniej 45 proc. Senatorowie wnieśli w piątek o zmniejszenie tego wskaźnika do wartości 35 proc.

Kolejna poprawka Senatu zakłada, że przewidywany zakaz budowy w strefie "A" jedno- i wielorodzinnych budynków mieszkalnych nie będzie dotyczyć osób, które uzyskały prawo do nieruchomości przed październikiem 2005 r., czyli przed wejściem w życie obecnie obowiązującej ustawy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm przewidywała zaś, że zakaz nie będzie dotyczyć osób, które uzyskały takie prawo przed dniem jej wejścia w życie.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Senat nie mówi "nie" stacjom telefonii komórkowej w uzdrowiskach

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.235.195.196
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!