Proces wdrażania nowej generacji łączności bezprzewodowej 5G postrzegany jest przez wiele branż gospodarki jako możliwość rozwoju m.in. takich dziedzin jak transport autonomiczny czy zarządzanie inteligentnymi miastami i automatyzacja pracy - podaje serwis Tech Radar.
Zdaniem serwisu łączność 5G wpłynie również znacząco na kształt rynku pracy i przebieg procesów biznesowych. Jak ocenia Tech Radar, nowa generacja łączności może zdemokratyzować proces zatrudniania, zarówno po stronie pracowników, jak i firm zlokalizowanych poza głównymi centrami technologicznymi.
Przeczytaj więcej: Prace nad przetargiem na częstotliwości 5G rozpoczęte
Wdrożenie sieci 5G poprawi też możliwość konkurencji w sektorze biznesowym w miastach, które do tej pory miały mniejsze możliwości przyciągania wykwalifikowanych pracowników ze względu na słabą infrastrukturę komunikacyjną, tak pod względem transportu jak i łączności. 5G ma potencjał, który miasta będą mogły wykorzystać do szybkiej modernizacji swojej infrastruktury teleinformatycznej, przede wszystkim dzięki szybszej transmisji danych oraz przepustowości oraz niezawodności połączeń.
Rynek pracy dzięki łączności w standardzie 5G ma ulegać dalszym przekształceniom także, jeśli chodzi o styl wykonywania codziennych obowiązków zawodowych - prognozuje serwis. Tradycyjny ośmiogodzinny dzień pracy ma przechodzić powoli do przeszłości, a na popularności zyskiwać model pracy zdalnej. Według Tech Radaru obecnie 89 proc. pracowników preferuje elastyczne warunki zatrudnienia i postrzega je nie jako jedną z korzyści, które powinien oferować im pracodawca, ale jako nowy standard.