PARTNERZY PORTALU

Sieć 5G w Polsce potrzebna od zaraz

Polska należy do ostatnich państw w Unii Europejskiej, w których nie rozstrzygnięto przetargów na rozbudowę sieci 5G. Telekomy ciągle czekają na rozpoczęcie procedury...  Nowa technologia to nowe możliwości nie tylko dla klientów indywidualnych, ale przede wszystkim dla biznesu i przemysłu.

 • Sieć 5G powinna poprawi jakość i prędkość przesyłania danych.
 • Dla przemysłu powstanie piątej generacji sieci komórkowej oznacza utrzymanie konkurencyjności na rynkach międzynarodowych.
 • Zwalniane obecnie pasmo 700 MHz trzeba rozdysponować i jak najszybciej wykorzystać.  

5G jest najnowszą technologią piątej generacji sieci komórkowych. Działa z wykorzystaniem fal radiowych na wysokich częstotliwościach, a także podłączenia do światłowodów, które są używane do transmisji danych pomiędzy działającymi nadajnikami. Zastępować będzie sukcesywnie rozwiązania w ramach 4G/LTE. 

W Polsce już od kilku lat trwają przygotowania do procedury przetargowej na budowę sieci 5G. Ciągle jednak pojawiają się przeszkody techniczne, formalne, organizacyjne - i telekomy czekają w blokach startowych na złożenie ofert. Jesteśmy już jednym z ostatnich krajów Unii Europejskiej, w którym - zamiast rozmowy o budowie sieci - ciągle trwają rozmowy o tym, kiedy i komu zostaną przyznane częstotliwości.

- Ważne, by zdefiniować, o czym mówimy w przypadku 5G. To po prostu interfejs radiowy, przy czym najważniejsza różnica polega na wykorzystaniu i podzieleniu się z odbiorcą nie tylko głosem, ale i obrazem o znakomitej rozdzielczości. To właśnie tu upatrywane są największe, potencjalnie komercyjne zyski. Kontakt z klientem i oferowanie mu nowych usług pozwoli na zwiększenie oferty- - mówi prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji Andrzej Dulka podczas panelu "5G" na XIV Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach. - Dla mnie jednak ważne jest wykorzystanie dla potrzeb przemysłu, rolnictwa rozwiązań innowacyjnych. 5G będzie wtedy obecny, gdy przemysł zacznie go wykorzystywać do swoich potrzeb, a nie wtedy, gdy będzie na wszystkich dostępnych częstotliwościach 

Obok korzyści dla klientów indywidualnych sieci komórkowych, najważniejsze powinno być przystosowanie się biznesu do nowych możliwości, jakie da przyszła technologia. 

- Infrastruktura 5G pozwoli wejść w mechanizmy działania i struktury polskiej gospodarki. Dotychczas za mało stawiamy na automatyzację procesów i robotyzację. Jeśli udaje się wdrożyć rozwiązania wykorzystujące nową technologię, to szacuję, iż - mimo konieczności poniesienia wysokich kosztów początkowych - polska gospodarka zyska korzyści szacowane mnożnikiem razy sześć. Pandemia zmieniła nawyki i pokazała, że można inaczej organizować biznes; teraz impuls powinien przyjść ze strony nowej sieci. Obecnie, poza Polską, tylko 5-6 krajów nie ma przeprowadzonych przetargów na 5G. Przy czym wojna w Ukrainie powinna wskazać, jak ważne jest bezpieczeństwo w sieci - przekazał Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

- Dyskusja na temat pilnego przeprowadzenia przetargu na 5G trwa już kilka lat. Przy okazji spotkań ludzi z branży telekomunikacyjnej i ekspertów podnoszona jest konieczność przyspieszenia działań i wszystko kończy się na tym, że wszyscy nadal czekają - powiedział prowadzący panel Paweł Szygulski  z WNP.PL.

Czytaj także: Sieć 5G potrzebna od zaraz dla obywateli i gospodarki

- Na koniec czerwca częstotliwość pasma 700 MHz zostanie zwolniona, zakończone zostaną przełączenia sieci telewizyjnych we wszystkich regionach w Polsce. Uważam, że trzeba to pasmo rozdysponować i dodatkowo maksymalnie je wykorzystać. Nawet pomimo pojawiających się informacji, że część północno-wschodnich obszarów Polski może być na tej częstotliwości zakłócana przez Rosję i Białoruś - wskazał prezes Emitela Andrzej Kozłowski.

I dodał, że powinniśmy wypracować skuteczne metody zabezpieczenia częstotliwości 700 MHz; to ostatni dzwonek - zagraniczna konkurencja nam ucieka.

- Jesteśmy w budowie sieci 5G spóźnieni o 3 lata. Musimy coś jak najszybciej zaproponować naszym klientom. My, nie czekając na rozstrzygnięcia przetargowe, przygotowujemy projekty przemysłowe. Zapotrzebowanie biznesu jest ogromne - podkreślił Andrzej Kozłowski.

Biznes czeka na wyniki przetargu, ale także poszukuje rozwiązań pozwalających budować własne, niezależne sieci.

- Do 2030 roku rynek prywatnych sieci komórkowych, wykorzystywanych w przemyśle europejskim, szacowany jest na 40 miliardów euro. Biznes oczekuje rozwiązań, które pozwolą na pełne bezpieczeństwo i uniezależnienie się od ogólnodostępnych sieci. Szczególnie teraz, kiedy okazało się, jak powszechne są cyberataki i możliwości włamywania się do systemów wewnętrznych. Małe, lokalne sieci kontenerowe mają ogromną przyszłość. W mojej ocenie - już teraz widać, że to nowy, obiecujący segment na rynku telekomunikacyjnym. Nie mówimy o modzie, tylko o konieczności! - skomentowała Anna Katarzyna Nietyksza, prezes Cloud Community Europe Polska.

Czytaj także: Co dalej z rynkiem usług telekomunikacyjnych

Dla potrzeb sieci 5G potrzebna będzie infrastruktura i pomocny w tym może być Cellnex Polska.

- Jestem optymistą, jeśli chodzi o zaspokojenie popytu na infrastrukturę. Cellnex dysponuje obecnie około 15 tysiącami stacji w Polsce i ma zakontraktowanych kolejnych 6 tysięcy lokalizacji. Potrzeba to zdyskontować, bo wspólny dostęp do stacji obniża koszty, demokratyzuje biznes - powiedział Jacek Niewęgłowski, dyrektor do spraw transformacji biznesu i relacji zewnętrznych Cellnex Poland

Przypomniał też, że ważne, aby pamiętać, że o pełnym pokryciu siecią telefonii komórkowej nie decydują przeszkody techniczne, tylko koszty. Aukcja na 5G i jej rozstrzygnięcie nie zrewolucjonizuje rynku - zrobią to sieci prywatne i dedykowane przemysłowe.

- Plany biznesowe budowy prywatnych sieci i każde takie wdrożenie będą musiały się opierać na rachunku ekonomicznym. Przy czym możliwe stanie się własne finansowanie lub współpraca z naszą firmą. Kwestie bezpieczeństwa, niezawodności i jakości sieci będą o wszystkim decydowały. Mowa jest o sieciach na terenie 0,8 do 2 kilometrów kwadratowych, może nieco większych, izolowanych od zewnętrznego świata. Już teraz rozwiązania 5G można w nich stosować - wyjaśnił Jacek Niewęgłowski.

Warto pamiętać, że podczas pandemii w 184 polskich powiatach przepustowość na łączach była niewystarczająca... Praca zdalna i podłączenie w jednym czasie setek tysięcy urządzeń odbiorczych pokazały, że trzeba szukać nowych, szybszych, bezpieczniejszych rozwiązań. Dlatego uruchomienie sieci 5G dałoby pozytywny efekt dla całej gospodarki.

Zobacz retransmisję całej sesji "5G", która odbyła się podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego

 

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (5)

Do artykułu: Sieć 5G w Polsce potrzebna od zaraz

 • Janusz 2022-05-09 09:52:45
  Po co nam jakieś 5G, skoro już we "wszystkich" jesteśmy potęgą, hubem i czym tam jeszcze. A w gospodarce jak mówi Glapa (czytaj: Klapa), mamy cud gospodarczy xD
 • Biada nam 2022-05-07 06:55:22
  5G Grafen w szczupakach inżynieria społeczna sterowanie ludźmi zachowaniami Myśl
 • Od zaraz to potrzebne jest wprowadzenie dawnej normalności i u nas i w innych krajach 2022-05-06 17:35:06
  w w w. wnp. pl/tech/rewolucyjna-szansa-dla-polski-widoki-na-prywatne-sieci-5g,556121.html#comment - komentarz pod tym artykułem jest istną krucjatą przeciwko tym chorym i porąbanym czasom zmierzającym do cyfrowego komunizmu i technokratyzmu i skuteczną receptą, lekiem na to draństwo. P.S jak myślicie dlaczego na Interii nie możecie skomentować artykułów o tematyce cyfryzacji, telekomunikacji, bezgotówkowości, bezprzewodowości? Bo to są artykuły sponsorowane przez lobbystów w tychże tematykach i są one wyłączone z możliwości komentowania. To oczywiste, tchórze boją się prawdy i szczerej krytyki, która jest trudna i niewygodna. Uciekają jak te karaluchy, gdy się światło zapali. Kilka lat temu komentowałem jeszcze niektóre artykuły na wirtualnemedia. pl o tematykach cyfrowo-technologiczno-telekomunikacyjnych ale już dawno nie mogę, ponieważ nawet jeśli bym coś napisał to nie jest to dopuszczone do publicznego widoku, dlatego, że besztam nieokiełznaną krytyką i piszę tak niewygodne i trudne dla lobbystów telekomunikacyjnych, bezgotówkowych, bezprzewodowych i cyfrowych komentarze, że obawiają się oni, że ludzie się obudzą i się od nich odwrócą. Broniłem od kilku lat, bronię i będę bronić normalności. Ludzie zasługują na zaprowadzenie zdroworozsądkowego porządku, równowagi między światem cyfrowym a realnym i tego dostaną jeśli tego zechcą i będą ku temu ostro przeć, a lobbyści będą się musieli z tym pogodzić i to zaakceptować czy im się to będzie podobać czy nie. Ludzie nie zamawiali i nie życzyli sobie socjopatyczno-psychopatycznego "uszczęśliwiania na siłę", któremu przyświeca cwaniactwo, podłość i wyrachowanie.
  • Zdzichu 2022-05-09 09:55:54
   Spoko wodza, jak widzisz w Polsce mamy tylko niekończące się rozmowy, papierowe plany i wymianę prezesów pilnujących łąki, więc nie spokojnie dożyjesz swoich lat pod niebem, gdzie nie będzie żadnych "zabójczych" technologii.
   • Obyś miał rację 2022-05-10 01:56:29
    Chociaż wyczuwam nutkę ironii w twoim komentarzu to chciałbym by było tak jak mówisz, jednakże przede mną jeszcze kilka dekad życia, jestem młodym człowiekiem, nie myślę tylko o sobie, chciałbym by były zdrowe czasy na to by móc spokojnie się ożenić i założyć rodzinę, a jak widzę co się dzieje, to otaczająca mnie rzeczywistość nie napawa mnie optymizmem. Uważam, że świat miał swój czas świetności do okolic 2009 roku, odkąd pojawił się 2010 rok i leciały następne lata wszystko zaczęło się zmieniać na niekorzyść. O normalność, wolność, jakąś harmonię i równowagę trzeba walczyć, one same się nie obronią.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.239.129.52
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!