Siłą przemysłu są nowe technologie i zrównoważony rozwój

Siłą przemysłu są nowe technologie i zrównoważony rozwój
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Gospodarka zawsze potrzebuje technologii, by się rozwijać – mówi w rozmowie z portalem wnp.pl Dominika Bettman, prezesem ds. finansowych w firmie Siemens Sp. z o.o.

Wciąż pojawiają się nowe rozwiązania technologiczne, energetyka zaczyna korzystać z rozwiązań alternatywnych do tradycyjnych źródeł wytwarzania. Czy w naszych czasach mamy szansę na technologiczny skok?

- Postęp nie wymaga od razu technologicznego skoku. Oczywiście zdarzają się sytuacje, gdy można mówić o aż tak znaczącej zmianie, jaką jest ów skok. Jednak Polska jest już dojrzałą gospodarką i raczej powinniśmy zacząć myśleć o modernizacji, jak o ciągłym procesie, o tym jak efektywnie i ekonomicznie taki rozwój planować i wdrażać.

Oczywiście, w przypadku nowych inwestycji niewątpliwie należy wybierać najnowsze rozwiązania. Jest to bardzo ważne zwłaszcza w przypadku dużych projektów, planowanych na lata. Wówczas różnica efektywności technologii może być rzeczywiście znacząca po 20, 30 latach. Lecz czy powinniśmy mówić o skoku technologicznym, czy o planowej modernizacji? Zrównoważony rozwój i planowanie kierunków działania to obecna podstawa przyszłego postępu technologicznego.

Wszystkie te inwestycje wymagają olbrzymich nakładów. W jaki sposób je finansować?

- Zrównoważony rozwój dotyczy także aspektu finansowania. Wszystkie źródła powinny być wzięte pod uwagę i zaplanowane. W tym także środki unijne. Polska bardzo dobrze je wykorzystała w dotychczasowej modernizacji własnej infrastruktury. Powinniśmy oprzeć się na tym doświadczeniu w jeszcze lepszym przygotowaniu do przyszłych perspektyw finansowania, zwłaszcza że pula tych środków będzie malała. Z tego powodu nie do przecenienia jest rola innowacyjności, zarówno w przypadku wytwarzania energii ze źródeł konwencjonalnych, jak i odnawialnych. Ubiegłoroczne nakłady Siemensa na badania i rozwój sięgnęły prawie sześciu procent obrotów.

Wciąż mamy do czynienia z dużą niepewnością gospodarek, szczególnie w Europie. Jak z punktu widzenia międzynarodowego przedsiębiorstwa można radzić sobie z kulejąca ekonomią? Jaki wpływ mają zmiany koniunktury?

- Działamy na wielu rynkach i w różnych sektorach gospodarki. A to zwiększa stabilność całej firmy. Oczywiście, obserwujemy różne wahania koniunktury, jednak prowadzenie biznesu nigdy nie jest ani proste, ani łatwe. To jednak dobrze, bo nic nie motywuje lepiej niż trudne wyzwania i ambitne cele. Gospodarka zawsze potrzebuje technologii, by się rozwijać.

Co więcej, mówimy najczęściej o dużych, wieloletnich inwestycjach. Takie projekty nie podlegają krótkofalowej koniunkturze. Inwestor, który buduje blok energetyczny, planuje i realizuje ze znacznym wyprzedzeniem, a bieżąca sytuacja ekonomiczna ma bardzo pośredni wpływ od momentu podjęcia decyzji o rozpoczęciu inwestycji. W przypadku Siemensa atutem jest też stabilność i wieloletnia obecność na rynku.

Dużo mówi się o czwartej rewolucji przemysłowej, o nowych rozwiązaniach w dużej mierze związanych z rozwiązaniami IT, jak mobilność, usługi w chmurze, Big Data czy społeczności. Jakie wyzwania stawia nowy trend?

- Z innowacyjnością mamy do czynienia od ponad 150 lat. Bracia Siemens, założyciele firmy, byli wynalazcami telegrafu. Od początku stawiali na nowe rozwiązania. Jeżeli dziś mówimy o koncepcji Industry 4.0, kolejnej rewolucji przemysłowej, o mobilności, o ekonomii społecznej i biznesie w mediach społecznościowych, to u podstaw idea jest niezmiennie ta sama: technologia jest narzędziem dla ludzi. Odpowiada na ich potrzeby, ułatwia życie, pozwala się dzielić doświadczeniami i emocjami wykorzystując najnowsze rozwiązania. Przykładowo, wykorzystujemy platformy biznesowo-społecznościowe, choć jeszcze pewnie trochę czasu minie, zanim uda się wyłącznie za ich pośrednictwem sprzedać turbinę gazową klasy H. Wówczas zresztą będzie to już pewnie zupełnie inna turbina.

Siemens w Polsce deklaruje inwestycje w kompetencje, zakładając, że wiedza i umiejętności już są. Wygląda na to, że to trend coraz bardziej popularny.

- Doskonale wiemy, że rola innowacyjności i kompetencji jest nie do przecenienia. Dlatego cieszymy się, że również coraz więcej firm, organizacji i programów unijnych wspiera innowacje i rozwój. To podstawa dalszego działania, od tego zależy, jak będzie wyglądała nasza przyszłość. Siemens współpracuje z uczelniami technicznymi w Polsce, wspiera naukowców, studentów, tworzy programy stażowe i oferuje praktyki. Rozwijamy i tworzymy centra kompetencyjne, z usług których korzystają klienci nie tylko z Polsce, ale także z całego świata. Od lat wręczamy Nagrodą Naukową Siemensa wyróżniającym się naukowcom i studentom. W Polsce i Europie nie brakuje zdolnych, kreatywnych ludzi. Z tych zasobów powinniśmy korzystać możliwie efektywnie.

Rozmawiał: Wojciech Kwinta

O wzajemnych relacjach technologii i biznesu dyskutować będą uczestnicy jednej z debat Europejskiego Kongresu Gospodarczego, pt.: Zarządzanie. Biznes 4.0, która odbędzie się 21 kwietnia 2015 r. Udział w niej weźmie Dominika Bettman, prezes ds. finansowych w firmie Siemens Sp. z o.o.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Siłą przemysłu są nowe technologie i zrównoważony rozwój

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.232.179.5
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!