Słaba pozycja Polski w rankingach to nie problem. Oto dlaczego

Unijne statystyki dotyczące cyfryzacji nie wychwytują wszystkich zjawisk, co przekłada się na słaby obraz Polski w rankingach - uważa w rozmowie z WNP.PL Wojciech Wolny, prezes Grupy Euvic, polskiego dostawcy rozwiązań IT.

Polska zajmuje dopiero 25. miejsce w rankingu DESI, czyli przygotowywanym przez Komisję Europejską indeksie gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego. W opublikowanym w 2019 roku zestawieniu 28 państw (jeszcze z Wielką Brytanią) wyprzedzamy jedynie Grecję, Rumunię i Bułgarię.

Czytaj także: Oto trzy technologie, które będą ważne dla Polski w 2020 roku

Dość powszechnie taka sytuacja jest uważana za problem. Wojciech Wolny, prezes informatycznej Grupy Euvic, przekonuje jednak, że nie powinniśmy się tym zbytnio martwić.

- Nie do końca zgadzam się z metodami mierzenia tej cyfryzacji. Wydaje mi się, że polscy przedsiębiorcy włożyli mnóstwo wysiłku i są bardzo sprawni w używaniu szeregu narzędzi. Mam wrażenie, że wiele z mądrości ich sposobu działania wymyka się metodzie mierzenia, którą stosuje Unia Europejska - przekonuje Wojciech Wolny w rozmowie podczas EEC Trends, prologu do Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który już w maju odbędzie się w Katowicach, a na który serdecznie zapraszamy. Strona internetowa tegorocznego kongresu znajduje się tutaj.

Pytany o podstawy sukcesu polskich firm informatycznych zwraca uwagę na jakość oferowanych przez nich usług. Jest ona o tyle istotna, że firmy z branży ICT (technologie informacyjno-komunikacyjne - red.) w coraz mniejszym stopniu mogą budować przewagi na podstawie niższych niż na Zachodzie kosztów pracy, bo wynagrodzenia programistów w ostatnich latach wyraźnie w Polsce wzrosły.

- Jeszcze 10 czy 15 lat temu takim wyróżnikiem była cena i tak naprawdę to różnica między kosztami pracy w Polsce a w Europie Zachodniej była na tyle znacząca, że można było na tej różnicy ceny budować przewagę konkurencyjną. Dzisiaj jest to po pierwsze dostęp do specjalistów, a po drugie jakość tych specjalistów oraz narzędzia i sprawność organizacji oraz realizacji projektów - ocenia prezes Grupy Euvic.

Czytaj również: Blisko 10 mld zł w kilka lat. Od tego zależy sztuczna inteligencja w Polsce

Wojciech Wolny ocenia przy tym, że choć niedobór pracowników i presja płacowa występują w branży ICT, to nie są tak dotkliwe jak w innych branżach. Firmy informatyczne zdołały się już bowiem oswoić z tymi zjawiskami.

- Branża informatyczna to taka branża, która pierwsza była doświadczona tym zjawiskiem, dlatego dzisiaj tak bardzo nim nie żyjemy i tak bardzo się nie ekscytujemy - twierdzi.

Wojciech Wolny w rozmowie z WNP.PL odpowiada też na pytanie, czy polskie firmy informatyczne będą zyskiwać na znaczeniu w skali międzynarodowej oraz czy możemy się spodziewać wejścia Grupy Euvic na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie.

 

×

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Słaba pozycja Polski w rankingach to nie problem. Oto dlaczego

 • Ludzie pragną tego co im zdrowy rozsądek podpowiada - poszanowania czasu, zdrowia, prywatności i wolności 2020-03-04 20:26:54
  Polska ale i cała Europa( Unia Europejska) powinna postawić się technokratycznym i cyfrowo-komunistycznym zapędom USA i Chin. Przeprowadzić na terytorium UE następujące reformy: 1. Desmartfonizacja - delegalizacja, zakaz, wycofanie z produkcji, zniszczenie smartfonów - nakaz produkcji i użytkowania tylko zwykłych komórek na terytorium UE bez żadnych dodatków tylko do kontaktu krótka rozmowa/sms-y. 2. Deinformatyzacja - przywracać tam gdzie można papierowe dokumenty tym samym dając wolność obywatelom od bzdurnych systemów informatycznych, gdzie trzeba zakładać konta, pamiętać loginy i hasła. 3. Zakaz, delegalizacja, sukcesywne ograniczanie i eliminowanie w-fi z przestrzeni publicznej, miejsce internetu zostaje tam, gdzie potrzeba - w komputerach w domach i miejscach pracy na kablach/przewodach. 4. Zakaz biometrii( jedyny wyjątek skan odcisku palca w marginalnych sytuacjach ale za zgodą obywatela ale brak zgody na skan oka, twarzy, palca, dłoni czy głosu). 5. Odstąpienie od realizacji nieprzebadanej pod względem zdrowotnym sieci 5g i internetu rzeczy - te kwestie mogą godzić i na pewno godziłyby w dwa fundamentalne dla ludzi prawa - prawo do prywatności i prawo do ochrony zdrowia. 6. Facebook, Instagram i inne współpracujące dla tego serwisu media społecznościowe powinny zostać z Europy wydalone, należy powiadomić o tym fakcie uprzednio użytkowników tychże serwisów by nie byli tym zaskoczeni i mogli w stosownym czasie pozabierać swoje dane, potem nastąpi proces czyszczenia danych i w ciągu 6 miesięcy wszelkie dane o użytkownikach europejskich powinny bezpowrotnie i bez śladu zniknąć, a domeny tych serwisów byłyby wówczas niedostępne na terytorium UE. 7. Gotówka powinna być honorowana ponad płatności bezgotówkowe, nigdy zaś odwrotnie. 8. Należy przywrócić funkcjonowanie budek telefonicznych( najlepiej w miejsce stacji roweru miejskiego, i tak większość ludzi korzysta z własnych rowerów, co do tego nie ma wątpliwości) - to zapewni obywatelom wolność, gdy zapomną ze sobą wziąć komórki mogą udać się do automatu, wpłacić drobne i porozmawiać albo wyrobić kartę abonamentową by przez okres miesiąca lub kilku miesięcy rozmawiać bez limitu a potem kartę doładować. 9.Człowiek ma robić, człowiek ma myśleć - nie ma zgody na pozbawianie większości miejsc pracy ludzi i wypierania całych zawodów na rzecz zastąpienia myślenia ludzkiego algorytmami a pracy własnej jedynie maszynami/robotyzacją. Europa wreszcie pokazałaby, że nie pozwoli dyktować sobie ani swoim obywatelom polityki zmierzającej do technokratyzmu i cyfrowego komunizmu.
  • To od razu wracajmy do jaskini 2020-03-05 12:51:37
   Rewelacyjne postulaty.
   • To wracajmy do psychiatryka 2020-03-05 15:53:05
    bo rzeczywistość zdominowana przez smartfony, wi-fi, social media, biometrie, bezgotówkowość, sieć 5G, internet rzeczy, algorytmizacje i robotyzacje zaawansowane będzie na tyle bez smaku i sensu oraz kompletnie popieprzona, że kompletnie pozbawi nas poczucia człowieczeństwa, co nam z inteligentnych technologii jak nasz poziom intelektualny sprowadzi się do poziomu jaskiniowca - taki paradoks - przedmioty stają się coraz bardziej inteligentne a społeczeństwa coraz bardziej głupieją, podczas, gdy powinno być całkowicie na odwrót - to społeczeństwa powinny być inteligentne a przedmioty materialne głupie czy to sprzęty RTV czy też AGD. Smartfony, wi-fi, social media, biometrie, bezgotówkowość, sieć 5G, internet rzeczy - z pewnością za te kwestie odpowiadają wyrachowani obłąkańcy i intelektualni psychopaci, którzy doskonale wiedzą co chcą osiągnąć - mianowicie doprowadzić do takiego uśpienia czujności, rozleniwienia, ogłupienia i uzależnienia do poziomu zniewolenia przy jednoczesnym odbieraniu ludziom czasu, zdrowia i prywatności by kompletnie dopiąć celu Nowego Porządku Świata. Dla nich nic się nie liczy, stworzyli sobie z postępu cyfrowo-technologicznego bożka, któremu służą, nasiąknęli scjentologią, przez którą przemawia satanistyczna mantra. Niewolnictwo i inwigilacja - oto do czego dążą. Działania są coraz bardziej widoczne - promuje się bezgotówkowe transakcje marginalizując płatności gotówką, próbuje się likwidować( a nawet to robi) papierowe dokumenty celem wymuszania zakładania kont, pamiętania loginów i haseł w bzdurnych systemach informatycznych, a czemu zniknęły budki telefoniczne? Odpowiedź prosta - by przykuć ludzi do smartfonów i wi-fi by stali się zakładnikami, bo inaczej nie można by było promować takich modeli biznesowych opartych na pobieraniu aplikacji na smatfona i/lub zakładanie kont a za usługi płacenie tylko bezgotówkowo. Budki telefoniczne po prostu dawały wolność i prywatność a nie, że były archaizmem i rzekomo mało kto z tego korzystał - chodziło o to, że to rozwiązanie służyło ludziom, bo mogli komórki zapomnieć i wówczas wpłacali drobne tudzież kartą abonamentową uiszczali opłatę i mogli porozmawiać - takie rozmowy były bardzo dobre, dużo lepsze niż ciągłe czatowanie i sms-owanie i ponadto było to bezpieczne - bo budki telefoniczne były przewodowe, kable przebiegały pod ziemią.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.211.239.1
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!