Start-upom pandemia nie zaszkodziła

Start-upom pandemia nie zaszkodziła
W debacie prowadzonej przez Pawła Szygulskiego wzięli udział Karolina Buratynska (Biotts) i Przemysław Pączek (Nevomo) Fot. PTWP

Pandemia i związane z nią obostrzenia nie zaszkodziła start-upom. Wręcz przeciwnie – finansowanie ze strony funduszy VC wzrosło 2020 r w Polsce do 2,1 mld zł wobec 1,2 mld zł rok wcześniej – to wnioski płynące z dyskusji „Start-upy w nowej rzeczywistości. Innowacje dla klimatu” podczas EEC Trends.

  • Po zamieszaniu w początkach pandemii większość startupów nie odczuła w sposób znaczący jej skutków - wynika z dyskusji podczas EEC Trends
  • Zwiększyło się zainteresowanie ze strony inwestorów, pojawiła się też możliwość skorzystania z funduszy pomocowych.
  • W zgodnej opinii przedstawicieli startupów dobre projekty nie powinny mieć problemów z finansowaniem. 
Startupy i innowacyjne firmy dobrze sobie radzą w okresie pandemii. Pierwsze tygodnie obostrzeń wprowadziły wprawdzie pewne zamieszanie w ich funkcjonowanie, ale następne miesiące jawiły się już w zdecydowanie jaśniejszych barwach.

Zobacz też: Zielony Ład na kolei może natrafić na wąskie gardła

- Na początku pandemii byliśmy zmuszeni przeorganizować naszą pracę, ale przecież dotyczyło to wszystkich firm. W marcu na tydzień byliśmy zmuszeni zamknąć laboratorium, napisać i wdrożyć nowe procedury – mówi Karolina Buratyńska z firmy biotechnologicznej Biotts, dodając, że po tych chwilowych perturbacjach wszystko wróciło do normy.

Zobacz też: EEC Trends Online - relacja live

O początkowym szoku mówi również Przemysław Pączek, szef Nevomo (d. Hyper Poland). Okres pierwszych 2-3 miesięcy był faktycznie dla nas trudny. Przyszło pewne spowolnienie, były opóźnienia w dostawach komponentów – przyznawał menedżer podczas dyskusji na EEC Trends. - Później ta sytuacja zdecydowanie zaczęła się poprawiać, jesteśmy obecnie w kolejnej rundzie finansowania - dodał.

Także zdaniem Karoliny Buratyńskiej sytuacja zadecydowanie się poprawiła i to także – zwłaszcza w przypadku reprezentowanej przez nią branży biotechnologicznej – w porównaniu z sytuacją sprzed pandemii. - Jeśli chodzi o postrzeganie firm technologicznych i start-upów to ono się zdecydowanie poprawiło. Widzimy bardzo duże zainteresowanie ze strony inwestorów - stwierdziła.

Inne branże też nie mogą narzekać. Przemysław Pączek zwrócił uwagę na opracowywane przez wiele rządów programy pomocowe. – Pomocne mogą być wszelkie programy wychodzenia z kryzysu post-covidowego, np. wart 750 mld euro program unijny. To otwiera realne możliwości i zwiększa zainteresowanie partnerów i inwestorów - stwierdził.

Karolina Buratyńska podkreślała również bardziej przyziemne korzyści uboczne płynące z pandemicznej sytuacji. - Pandemiczne czasy pomogły w kontakcie z osobami decyzyjnymi w wielkich firmach farmaceutycznych, z jakimi prowadzimy rozmowy. Wcześniej były zajęte podróżami, spotkaniami itp. – dzisiaj tego czasu mają więcej. Łatwiej znaleźć miejsce w kalendarzu i skomunikować się z takimi osobami - powiedziała.

Zwróciła też uwagę, że chociaż o pozyskanie finansowania jest łatwiej, to jednak trzeba mieć dobrą ofertę. - Inwestorzy bardzo chętnie inwestują, ale wybierają start-upy bardzo selektywnie. Nie wystarczy sam pomysł, trzeba mieć też doświadczenie – podkreśliła.
×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Start-upom pandemia nie zaszkodziła

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.200.117.166
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!