Szansa dla polskich naukowców: do zdobycia kolejne granty ERC

Szansa dla polskich naukowców: do zdobycia kolejne granty ERC
fot. Shutterstock

Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE (KPK) wdraża nowe metody wsparcia dla polskich naukowców ubiegających się o prestiżowe granty Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC).

Początek roku okazał się wyjątkowo optymistyczny dla polskiej nauki. Ośmioro badaczy i badaczek, pracujących w kraju, zdobyło prestiżowe granty ERC Starting Grants przyznawane przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych (ang. European Research Council – ERC). Średnia wartość grantu to 1,5 mln euro, w sumie na badania w tym konkursie zostanie przeznaczonych 619 mln euro.

– To wspaniałe osiągnięcie polskich naukowców, ponieważ granty ERC są prestiżowym wyróżnieniem w świecie nauki. Przyznawane są na obiecujące badania, których wyniki mogą przynieść znaczącą zmianę w zrozumieniu świata. W Centrum już od ponad roku działa Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE, który wspiera naukowców, a także przedsiębiorców, w zdobywaniu grantów z unijnego programu Horyzont Europa, którego częścią jest ERC. Wsparciem KPK NCBR objętych zostało w sumie sześć z ośmiu obecnie nagrodzonych grantami ERC projektów – mówi dr inż. Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Eksperci KPK NCBR pomagają na każdym etapie składania wniosków


– W KPK NCBR od początku programu Horyzont Europa przykładaliśmy szczególną wagę do promocji i szkoleń w zakresie pozyskiwania grantów ERC. Niesatysfakcjonujące statystyki polskich jednostek w tym obszarze, w poprzednim programie ramowym Horyzont 2020, były dla nas jasnym sygnałem, że konieczne są nowe formy wsparcia i intensyfikacja działań. Tak też się stało. Osiem grantów w tym konkursie to fantastyczny wynik. Jestem dziś dumna z polskich laureatów – młodych, wybitnie utalentowanych badaczy – i szczęśliwa, że mieliśmy jako KPK wyraźny udział w tym prestiżowym sukcesie – stwierdza Magdalena Bem-Andrzejewska, dyrektor Działu Krajowego Punktu Kontaktowego Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Wnioski naukowców do ERC są konsultowane od pomysłu po złożenie oraz sprawdzane przed wysłaniem do Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych pod kątem wymogów formalnych, finansowych oraz odpowiedzi na kryteria oceny.

– Eksperci z KPK pomogli mi na każdym etapie składania grantu. Przy składaniu wniosku udzielili niezbędnych informacji i wyjaśnili wszelkie wątpliwości. Najcenniejsze wsparcie otrzymałem przed przygotowaniem do rozmowy z panelem ekspertów. Po zakwalifikowaniu się do II etapu, eksperci KPK skontaktowali się ze mną i zorganizowali panel próbny, z zaproszonymi naukowcami z Polski, którzy mają doświadczenie w ocenianiu i składaniu grantów ERC. Próbna rozmowa z zorganizowanym przez KPK panelem zdecydowanie pomogła mi się przygotować do właściwej rozmowy i nie mam wątpliwości, że przyczyniła się do otrzymania grantu – mówi laureat konkursu ERC Starting Grants dr Krzysztof Szade z Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

Na jakie wsparcie mogą liczyć naukowcy w 2022 roku?


Oprócz wszystkich dotychczasowych działań, takich jak dni informacyjne, konsultacje, szkolenia z pisania wniosków i warsztaty, podczas których szczegółowo analizowane są wnioski, właśnie panel próbny jest nową częścią oferty dla ubiegających się o granty naukowców. Jak informuje dyrektor Magdalena Bem-Andrzejewska, w 2022 r. uruchomiona również zostanie zupełnie nowa inicjatywa, w ramach której aplikujący będą mogli skorzystać z indywidualnego mentoringu wcześniejszych laureatów lub ekspertów oceniających wnioski ERC.

Pełna lista laureatów grantów ERC


Aktualnie otwarte konkursy:

ERC Consolidator Grant (ERC-2022-CoG): zamknięcie: 17/03/2022

ERC Advanced Grant (ERC-2022-AdG), zamknięcie: 28/04/2022

Daty kolejnych konkursów poznamy w połowie roku.


Kontakt do ekspertek KPK NCBR: bogna.hryniszyn@ncbr.gov.pl , magdalena.chomicka@ncbr.gov.pl 


×

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Szansa dla polskich naukowców: do zdobycia kolejne granty ERC

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.214.184.223
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!