Do grona finalistów Budimex Startup Challenge zakwalifikowano 10 firm. To pierwsza edycja konkursu dla przedsiębiorców i młodych spółek technologicznych oferujących produkty, usługi i rozwiązania z zakresu innowacji w obszarze energetyki, odnawialnych źródeł energii czy ekologicznych technologii dla budownictwa.
- Zgłoszenia do konkursu Budimex Startup Challenge zostały ocenione pod kątem możliwości współpracy z Budimeksem zarówno w formie pilotażu, wdrożenia danego rozwiązania lub wykorzystania infrastruktury spółki jako poligonu doświadczalnego startupu.
- Do finału zakwalifikowano 10 firm. Wśród finalistów znalazły się startupy oferujące inteligentne systemy zarządzania oświetleniem, platformy do optymalizacji energii elektrycznej czy systemy wykorzystujące sztuczną inteligencję, aby zwiększyć bezpieczeństwo pracy.
- Prezentacja finalistów i rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się 16 grudnia na 46. piętrze Warsaw Unit.
Systemy inteligentnego oświetlenia
W finale Budimex Startup Challenge znalazła się między innymi spółka JiTiV, która pomaga firmom redukować koszty energii dzięki ciągłemu monitorowaniu jej zużycia i automatyzacji pracy urządzeń. JiTiV oferuje platformę do zarządzania energią. Dzięki raportowaniu i wizualizacji danych narzędzie sprawia, że firmy mogą optymalizować koszty i zarządzać w zrównoważony sposób energią.System Jitiv jest w stanie wykrywać urządzenia i obiekty które nie są efektywne energetycznie. Funkcje automatycznego sterowania odbiornikami energii umożliwiają wdrażanie nowych standardów oszczędnościowych
Wśród startupów, które wezmą udział w gali finałowej znalazła się również firma mTap. Spółka ta oferuje kontroler lamp LED montowany na każdej lampie ulicznej za pomocą gniazd NEMA, ZHAGA lub przez wbudowanie bezpośrednio w lampę. Kontroler pozwala na sterowanie poszczególnymi lampami za pomocą protokołów DALI lub 1-10V. W pakiecie klienci otrzymują platformę do zarządzania sterownikami, która umożliwia tworzenie scenariuszy działania, monitorowanie statusu lamp na bieżąco czy tworzenie obwodów z pojedynczych lamp i sterowanie nimi.
System inteligentnego oświetlenia zaproponowała również firma Optimo Light. Spółka oferuje inteligentny i autonomiczny system oświetlania budynków, aby ograniczyć zużycie energii elektrycznej oraz obniżyć koszty.
„Inteligentne oprawy oświetleniowe dzięki dynamicznemu pomiarowi natężenia światła dostosowują ilość emitowanego oświetlenia dokładnie do potrzeb użytkownika dając optymalny komfort pracy, tym samym ograniczając zużycie energii do niezbędnego minimum. Rozwiązania Optimo Light doskonale sprawdzają się w biurach, budynkach użytkowych, w salonach samochodowych, na halach i parkingach”, podaje startup na swojej stronie internetowej.
Przetwarzanie opon i bezpieczeństwo w pracy
Ekologiczne rozwiązania, które zasłużyły na wyróżnienie, zaoferowała również firma Syntoil. Spółka zajmuje się czyszczeniem karbonizatu (zanieczyszczonej sadzy) ze zużytych opon do postaci sadzy technicznej. W ten sposób odzyskuje cenne zasoby i ogranicza zużycie paliw kopalnych, powstawanie odpadów i emisje dwutlenku węgla. Instalacje wrocławskiego startupu przerabiają zużyte opony na przemysłowe produkty, używając procesu ciągłego pirolizy.W zakresie działań na rzecz bezpieczeństwa w biznesie spółka Surveily zaproponowała system sztucznej inteligencji do automatycznego nadzoru bezpieczeństwa. Aplikacja pozwala rozpoznawać obiekty, co zapewnia możliwość automatycznego lokalizowania i śledzenia ważnych zasobów, aby zwiększyć wydajność i zminimalizować straty. System oferuje również rozpoznawanie tablic rejestracyjnych i generowanie map pracowników w czasie rzeczywistym, aby ułatwić procesy ewakuacji lub dostarczyć ważne informacje dla ratowników.