Technologie w medycynie to nie tylko diagnostyka i leczenie

Technologie w medycynie to nie tylko diagnostyka i leczenie
Robert Czarlewski Fot. mat. pras.

Rozwój technologiczny ostatnio dodatkowo przyspiesza dzięki wzrastającemu wykorzystaniu sztucznej inteligencji i algorytmów uczenia maszynowego. Z jednej strony to wydatnie zwiększa możliwości diagnozowania pacjenta i jego leczenia, a z drugiej strony podnosi poziom technologiczny wielu rozwiązań stosowanych w medycynie - twierdzi w rozmowie z WNP.PL Robert Czarlewski, Business Development Manager w APA Group.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • - Sztuczna inteligencja jest stosowana właśnie w diagnostyce jako element wstępnej oceny wyników badań - zwraca uwagę Robert Czarlewski.
  • - Oczywiście systemy sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego mogą też być stosowane w samych procesach leczenia i robi się tu już pierwsze podejścia, niemniej tu jeszcze wiele jest dopiero przed nami - ocenia.
  • - Istotny jest również dzisiaj temat technologii stosowanej nie tyle w diagnostyce pacjenta czy w procesach leczenia, ale także zarządzania obiektami szpitalnymi, które coraz bardziej jest wspierane przez zaawansowane technologie - zaznacza.
Jak scharakteryzowałby Pan szybkość zmian technologicznych w ochronie zdrowia?

- Tempo rozwoju technologicznego w medycynie jest bardzo duże. Technologie rozwijają się bardzo szybko zarówno jeśli chodzi o diagnostykę i leczenie samych pacjentów, jak również rozwiązania związane z obsługą pacjenta w ośrodkach medycznych, czyli wszelkiego rodzaju systemy HIS, RIS, czy PACS.

Rozwój technologiczny ostatnio dodatkowo przyspiesza dzięki wzrastającemu wykorzystaniu sztucznej inteligencji i algorytmów uczenia maszynowego. Z jednej strony to wydatnie zwiększa możliwości diagnozowania pacjenta i jego leczenia, a z drugiej strony podnosi poziom technologiczny wielu rozwiązań stosowanych w medycynie.

Wspomniał Pan o sztucznej inteligencji. Ta technologia ma chyba szczególnie duże pole do popisu w diagnostyce?

- Tak, sztuczna inteligencja jest stosowana właśnie w diagnostyce jako element wstępnej oceny wyników badań. Algorytmy mogą na przykład przeglądać obrazy diagnostyczne czy analizować dane pozyskiwane w procesie diagnostycznym od pacjentów i służyć lekarzom wstępnąa podpowiedzią pokazując im, na czym powinni się skupić, albo dają sygnał, że zauważyły jakieś niestandardowe zjawisko. To niewątpliwie ułatwia i przyspiesza diagnostykę

Oczywiście systemy sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego mogą też być stosowane w samych procesach leczenia i robi się tu już pierwsze podejścia, niemniej tu jeszcze wiele jest dopiero przed nami.

Mamy więc do czynienia z ciągłym i dynamicznym procesem rozwoju, któremu w przypadku sztucznej inteligencji sprzyjają już bardzo duże ilości danych cyfrowych, które są generowane przy diagnostyce i leczeniu pacjentów. Zaprzęgnięcie do tego sztucznej inteligencji i algorytmów uczenia maszynowego jest wręcz nieuniknione.

Rozumiem, że z tym jest tak jak w innych dziedzinach, gdzie algorytmy są nam potrzebne, by zapanować nad szybkim przyrostem danych.

- Tak, bo ilości danych rosną wręcz lawinowo.

W związku z tym pojawia się jeszcze jeden ważny - kwestia przechowywania tych danych oraz ich bezpieczeństwa. Tutaj wchodzą aspekty prawne nie tylko związane RODO, ale również z tym, jak długo dokumentacja medyczna powinna być dostępna. W związku z tym przed szpitalami jest postawione całkiem poważne zadanie zabezpieczenia zasobów informatycznych tak, by zapewnić odpowiednie warunki dla przechowywania danych.

 

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Technologie w medycynie to nie tylko diagnostyka i leczenie

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.232.63.94
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!