Teleinformatyka wspomaga leczenie onkologiczne

Teleinformatyka wspomaga leczenie onkologiczne
Teleinformatyka może wydatnie dopomóc w leczeniu onkologicznym PAP/Artur Reszko

W ramach Krajowej Sieci Onkologicznej gromadzone są dane dotyczące nowych pacjentów onkologicznych, które następnie analizowane są wg wytycznych z rozporządzenia Ministra Zdrowia. – Skala i zakres tego projektu są wyjątkowe na poziomie Polski – mówi WNP.PL Piotr Pecko, dyrektor handlowy Transition Technologies-Science.

  • W czterech województwach trwa pilotaż Krajowej Sieci Onkologicznej. 
  • W pilotażu gromadzone, a potem analizowane są dane dziesiątek tysięcy pacjentów dla siedmiu onkologicznych jednostek chorobowych najczęściej występujących w Polsce.
  • Pilotaż powinien zakończyć się w styczniu 2022 r.
- Rośnie liczba danych medycznych zbieranych przez systemy informatyczne. Jeszcze niedawno w polskiej służbie zdrowia było tak, że każdy szpital czy ośrodek zdrowia mógł zbierać dokumentację medyczną niemal w dowolny sposób. Przez kilka ostatnich lat zaszły spore zmiany w tym obszarze, wymuszone rozwojem przez Centrum e-Zdrowia ogólnopolskiej platformy P1. Dodatkowo ze strony Ministerstwa Zdrowia pojawiły się nowe i bardziej szczegółowe wymagania dotyczące raportowania zdarzeń medycznych. To z kolei sprawia, że coraz większa liczba dokumentów staje się wystandaryzowana, co istotnie przekłada się na lepszą jakość analityczną - mówi WNP.PL Piotr Pecko, dyrektor handlowy Transition Technologies-Science.

Od 1 lipca 2021 r. usługodawcy mają obowiązek - za pośrednictwem platformy P1 - zapewnić możliwość wymiany danych zawartych w elektronicznej dokumentacji medycznej określonej w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 8 maja 2018 r. w sprawie rodzajów elektronicznej dokumentacji medycznej.

Platforma P1 to elektroniczna platforma usług publicznych w kwestii ochrony zdrowia, umożliwiająca organom administracji publicznej i obywatelom gromadzenie, analizę, wytwarzanie i udostępnianie zasobów cyfrowych o zdarzeniach medycznych. Dzięki nowym narzędziom przygotowywanym przez CeZ, proces dostępu do swoich danych stał się zdecydowanie wygodniejszy i łatwiejszy dla każdego obywatela.

Wiele lat doświadczeń

- Od blisko 10 lat zajmujemy się analizą danych medycznych i od wielu lat współpracujemy z największymi ośrodkami szpitalnymi i instytutami badawczymi w Polsce, gdzie odpowiadamy za integrację, przetwarzanie i często ustandaryzowanie informacji, a następnie analizy zarówno pod kątem zarządczym, jak i klinicznym - podkreśla Piotr Pecko.

Zwraca uwagę, że dokumentacja medyczna pacjentów dotychczas była zbierana w sposób przydatny przede wszystkim dla lekarza. Co prawda systemy informatyczne funkcjonują w największych polskich szpitalach czy ośrodkach zdrowia od wielu lat, ale dotychczas były one wykorzystywane niemal tak samo, jak wcześniej wykorzystywano papierowe karty pacjenta.

Lekarz czy też personel medyczny po prostu tworzył obszerne opisy tekstowe z historią choroby pacjenta, objawami i zaleceniami. Nierzadko wklejano również do tych opisów cały zestaw danych laboratoryjnych z zewnętrznych systemów.

Od luźnego tekstu do standardu

Opisy są oczywiście bardzo ważne i zawierają dużo cennych informacji dla lekarza z klinicznego punktu widzenia, ale patrząc od strony informatycznej – jeżeli chcielibyśmy zrobić szeroką analizę grup chorobowych pod kątem zastosowanych terapii albo gdy chodzi o wartościowe, pojedyncze informacje medyczne zebrane w trakcie wizyty pacjenta, to taka czynność staje się dość karkołomna.
×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Teleinformatyka wspomaga leczenie onkologiczne

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.201.72.250
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!