PARTNERZY PORTALU

Transfer wiedzy i technologii powinien być podstawą biznesu

Transfer wiedzy i technologii powinien być podstawą biznesu
Adobe Stock
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: PAP
  • Dodano: 08-09-2010 15:41

Transfer wiedzy i technologii jako podstawa biznesu to temat pierwszej sesji panelowej Światowego Zjazdu Inżynierów Polskich, który w środę rozpoczął się na Politechnice Warszawskiej. Zdaniem inżynierów, w Polsce połączenie nauki z biznesem należy traktować jako priorytet.

"W dziedzinie innowacyjności Polska jest w ostatniej grupie państw Unii Europejskiej" - powiedział na otwierającej zjazd sesji rektor Akademii Górniczo-Hutniczej prof. Antoni Tajduś, przedstawiając wyniki tzw. europejskiej tablicy wyników innowacyjności z 2009 r. Zgodnie z nią Polska wśród 27 krajów UE wyprzedza tylko takie kraje jak Bułgaria, Łotwa, Rumunia i Litwa. "W tym wskaźniku uwzględnione są m.in. wykształcenie społeczeństwa, tworzenie własności przemysłowej czy przedsiębiorczość innowacyjna i jej finansowanie" - dodał.

Wśród najważniejszych przyczyn słabych związków między nauką a biznesem prof. Tajduś wymienił niemal całkowity brak zainteresowania ze strony polskich firm inwestowaniem w badania naukowców. "W Polsce nie ma takiego trendu, że firmy finansują badania na uczelniach" - zauważył rektor AGH. Podkreślił, że na słaby związek biznesu z nauką ma wpływ mała liczba kandydatów na studia inżynierskie. Według niego, w Polsce kierunki techniczne studiuje ponad 300 tys. osób, co stanowi zaledwie kilkuprocentowy odsetek wszystkich studiujących.

O doświadczeniach brytyjskich w zakresie łączenia nauki z biznesem opowiadał prof. Mirosław Wyszyński z University of Birmingham w Wielkiej Brytanii. "Gdy studiowałem na politechnice w Polsce, to uczyli mnie takich rzeczy jak np. równania całkowe (...), natomiast nie dowiedziałem się, ile kosztuje tona stali, już nie mówiąc o tym, jak założyć własną firmę" - powiedział profesor, podkreślając, że zakładania firmy w Wielkiej Brytanii uczą się już dzieci.

Na rolę edukacji w kształtowaniu się w Polsce kultury innowacyjności zwrócił też uwagę prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Michał Kleiber. Powiedział PAP, że innowacyjność, poza koniecznością uczenia jej od najmłodszych lat w szkole, zależy od polityków, którzy muszą się zdobyć na realizowanie wizji rozwoju kraju, przekraczających czteroletni, związany z wyborami, horyzont czasowy. "W Polsce przydałby się wicepremier od innowacyjności" - podkreślił prof. Kleiber.

W rozmowie z PAP minister nauki Barbara Kudrycka powiedziała, że we wchodzącej w życie 1 października reformie nauki, a także w przygotowywanych przez resort nowelizacjach ustaw dotyczących szkolnictwa wyższego, istnieją zapisy, które poprawią relacje między nauką a biznesem. Wśród nich wymieniła zapis dot. instytutów badawczych (dawnych jednostek badawczo-rozwojowych), których podstawowym zadaniem będzie realizowanie badań i prac rozwojowych na potrzeby gospodarki.

Wśród konkretów ułatwiających relacje między biznesem a nauką Kudrycka wskazała na zapis nowej ustawy o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, zgodnie z którym zlikwidowano próg finansowy ograniczający dostęp przedsiębiorców do grantów Centrum. Dotychczas jedynie firmy przekazujące na badania minimum 400 tys. euro rocznie mogły startować w konkursach organizowanych przez Centrum. Ponadto finansowanie tej instytucji będzie uzależnione od udziału sektora prywatnego w realizacji finansowanych badań naukowych.

W zjeździe inżynierów, organizowanym po raz pierwszy przez Politechnikę Warszawską, Federację Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT oraz Radę Polskich Inżynierów w Ameryce Północnej, bierze udział ok. 300 osób z Polski i zagranicy.

Tematami trzydniowych spotkań są m.in. platforma integracyjna między inżynierami z kraju i z zagranicy, a także relacje między kształceniem inżynierów a potrzebami gospodarki. Ponadto odbędą się sesje tematyczne, na których będą poruszane tematy z takich dziedzin jak: nanotechnologia, mechatronika i mechanika, informatyka, inżynieria biomedyczna, energetyka konwencjonalna, odnawialna oraz jądrowa.

Inżynierowie zapowiedzieli, że w związku z tegoroczną powodzią w Polsce szczególnie zajmą się sprawą bezpieczeństwa powodziowego.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Transfer wiedzy i technologii powinien być podstawą biznesu

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.121.117
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!