PARTNERZY PORTALU

Transformacja szansą dla polskiego przemysłu. Saper innowacji pomaga ją wykorzystać

Transformacja gospodarki jest gigantyczną szansą dla polskich przedsiębiorców i co ciekawe polskie firmy doskonale się w tym odnajdują - mówi Wojciech Racięcki, dyrektor Działu Rozwoju Innowacyjnych Metod Zarządzania Programami NCBR.  - Zmiana jest olbrzymia i wymaga, aby instytucje publiczne były zaangażowane w ten proces - dodaje.

  • Stworzona w NCBR strategia Saper Innowacji zakłada, że to instytucja publiczna wprowadza znaczące zmiany na rynku poprzez wymagania stawiane przyszłym wykonawcom w agendzie badawczej.
  • W ramach strategii zainicjowanych zostało już 9 projektów.
  • Mamy nadzieję, że w przyszłej perspektywie będzie ich znacznie więcej - mówi Wojciech Racięcki, dyrektor Działu Rozwoju Innowacyjnych Metod Zarządzania Programami NCBR.

Świat stoi w obliczu historycznego wyzwania, jakim jest zatrzymanie niekorzystnych zmian klimatu. Potrzebujemy technologii, które nam  to umożliwią. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) wychodzi naprzeciw temu zapotrzebowaniu jako "saper innowacji".

Nie jest to oczywiście tylko barwne określenie roli NCBR, ale opracowana przez Centrum strategia transformacji gospodarki i stymulacji rynku poprzez innowacje. Na czym polega?

- Chcemy rozbroić wszystkie wyzwania, przed którymi stoi cywilizacja i liczymy, że za nam podążą kolejni - mówi Wojciech Racięcki dyrektor Działu Rozwoju Innowacyjnych Metod Zarządzania Programami NCBR, dodając, że żyjemy w czasie transformacji całej cywilizacji, bo nie chodzi w tym procesie tylko o sektor energii, ale całą gospodarkę.

- Zmiana jest olbrzymia i wymaga, aby instytucje publiczne były zaangażowane w ten proces - dodaje.

Stworzona w NCBR strategia Saper Innowacji zakłada, że to instytucja publiczna wprowadza znaczące zmiany na rynku poprzez wymagania stawiane przyszłym wykonawcom w agendzie badawczej. To wariant tzw. innowacji ciągnionej, gdzie to rynek jest stymulowany przez instytucje publiczną. W ramach strategii zainicjowanych zostało już 9 projektów.

Są to innowacyjne, "zielone" przedsięwzięcia, które mają być odpowiedzią na wyzwania, jakie niesie realizacja strategii Europejskiego Zielonego Ładu. Wśród nich znalazły się projekty z tak ważnych obecnie obszarów, jak budownictwo efektywne energetycznie i procesowo, oczyszczalnia przyszłości, innowacyjna biogazownia, technologie domowej retencji, wentylacja dla szkół i domów, magazynowanie energii elektrycznej, magazynowanie ciepła i chłodu, ciepłownia przyszłości, czyli system ciepłowniczy z OZE i elektrociepłownia w lokalnym systemie energetycznym.

- Pracę nad tymi projektami rozpoczęliśmy pod koniec 2019 r. To pokazuje, że zajęliśmy się takimi tematami, jak energia czy gospodarka obiegu zamkniętego, gdy jeszcze nikt o nich nie mówił. Dzięki temu projekty są już na półmetku, a niektóre z nich wręcz kończymy - mówi Wojciech Racięcki.

Więcej o szczegółach realizowanych przez NCBR projektów w rozmowie wideo, która odbyła się podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Teraz rozpoczyna się nowa perspektywa unijna, dlatego NCBR - na bazie doświadczeń z pierwszych projektów - będzie dopracowywać swoją strategię Sapera Innowacji, tak by jeszcze bardziej stymulowała rynek.

- Widzimy bardzo wiele obszarów, które wymagają interwencji i to jest szansą dla polskiego przemysłu. Cała transformacja, która się odbywa, jest gigantyczną szansą dla polskich przedsiębiorców i co ciekawe polskie firmy doskonale się w tym odnajdują - mówi dyrektor NCBR.

Wśród obszarów, w których jest najwięcej wciąż do zrobienia, nasz rozmówca wymienia rolnictwo, budownictwo, energetykę, odpady, gospodarkę surowcową.

- W tej chwili otworzyliśmy nabór wszystkich pomysłów, każdy może przyjść do NCBR, zgłosić przez specjalny formularz swój pomysł na rozwiązanie konkretnego problemu. Każdy pomysł weźmiemy na warsztat. I tak, jak teraz mamy 9 realizowanych projektów, to mamy nadzieję, że w przyszłej perspektywie będzie ich znacznie więcej - podsumowuje Wojciech Racięcki.

 

×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Transformacja szansą dla polskiego przemysłu. Saper innowacji pomaga ją wykorzystać

  • Grzegorz 2022-07-02 09:40:39
    Biedna analfabetko, już w tytule popełniłaś cztery błędy językowe, tylko idioci będą czytać dalej.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.225.157
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!