Telekomunikacja Polska (TPSA) nie poprawiła w IV kwartale zeszłego roku jakości wykonywania porozumienia z regulatorem rynku, wynika z raportu Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) opublikowanego na stronie internetowej urzędu w środę. UKE ocenia m.in., że TPSA mogła dyskryminować swojego największego konkurenta - Netię - w stosunku do innych operatorów alternatywnych.
Urząd podał, że "rynki hurtowe WLR i BSA rozwijają się w wolnym tempie (BSA od kwietnia zmniejszyło dynamikę wzrostu), LLU ponownie zwiększyło dynamikę wzrostu w trzecim kwartale, utrzymując trend w czwartym. Usługi WLR i BSA w czwartym kwartale nadal wykazują słabsze wartości KPI niż w początkowym okresie od listopada 2009 r. do lutego 2010 r. (głównie pod względem średniej terminowości i liczby uszkodzeń), natomiast usługa LLU biska jest poziomu 100% pod względem średniej terminowości i nie wykazuje nadmiernej liczby uszkodzeń na 100 linii".
Celem analizy kwartalnego raportu KPI (Q4 2010 r.) jest ocena stopnia realizacji postanowień Porozumienia TP - UKE poprzez analizę osiąganych wartości wskaźników KPI (Key Performance Indicators). KPI to kluczowe wskaźniki efektywności dotyczące wykonywania procesów biznesowych przez TP SA, służące do monitoringu postanowień porozumienia.
W podsumowaniu raportu UKE podał, że w IV kwartale negatywnie ocenia wykonanie porozumienia przez TPSA w przypadku dwóch z trzech wyznaczonych typów niedyskryminacji.
"- Przestrzeganie zasady niedyskryminacji OA względem detalu TP zmierzone wskaźnikami niedyskryminacji - ocena negatywna
- Przestrzeganie zasady równego traktowania OA. Netia (największy konkurent TP na rynku detalicznym) jest dyskryminowany względem innych kluczowych OA - ocena negatywna
- Dokładanie należytej staranności do obsługi procesów dotyczących każdej z trzech usług hurtowych; usługa LLU poprawiła wyniki - ocena pozytywna" - podsumował UKE.
W ramach porozumienia między UKE a TPSA, spółka zobowiązała się wprowadzić zasady zapobiegające dyskryminacji operatorów alternatywnych a także przeprowadzić szereg inwestycji. UKE zrezygnował m.in. z podziału operatora dominującego.