Obniżenie stawek MTR (Mobile Termination Rates) przez Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) pozytywnie wpłynęło na konkurencję na rynku telekomunikacyjnym i przełożyło się na spadek cen detalicznych, wynika z raportu firmy Audytel, opublikowanego w poniedziałek na stronie internetowej UKE.
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
Jego autorzy zaznaczyli też, że wbrew niektórym prognozom obniżanie MTR nie wywołało negatywnych skutków dla konsumentów: nie stwierdzono występowania tzw. „efektu łóżka wodnego" (czyli rozprzestrzeniania się ewentualnych skutków negatywnych na ceny detaliczne) i spadku nakładów inwestycyjnych w telefonii ruchomej. Wzrosła za to aktywność operatorów MVNO, co przełożyło się na dodatkowy wzrost penetracji mobilnej.
„Wdrożenie asymetrii MTR spowodowało kolejne pozytywne rezultaty. Nastąpił dalszy wzrost poziom konkurencji oraz spadek stopnia koncentracji dostawców w sektorze telefonii ruchomej. Zjawiska te wynikały z wejścia na rynek kolejnych operatorów infrastrukturalnych, przede wszystkim operatora P4, który w ciągu pierwszych 3 lat działalności osiągnął około 10 proc. udziału w rynku telefonii ruchomej" – czytamy dalej.
W raporcie podano, że:
- Ceny połączeń w sieciach ruchomych spadły w analizowanym okresie łącznie o 65,4% (średniorocznie były o 33,8% niższe, niż w scenariuszu bez regulacji MTR);
- Ceny połączeń z sieci stacjonarnych do sieci telefonii ruchomej (F2M) spadły łącznie o 50,4% (średniorocznie były o około 30,2% niższe, niż w scenariuszu bez regulacji MTR);
- Ruch głosowy w sieciach telefonii ruchomej był średniorocznie wyższy o 26,9%;
- Penetracja usług telefonii ruchomej wzrosła do 118% (o 1,8 punktu procentowego więcej, niż w scenariuszu bez regulacji MTR, czyli o ok. 800 tys. kart SIM);
- Bilans dobrobytu społecznego wyniósł aż 12,6 mld złotych.
Analiza została przeprowadzona z wykorzystaniem szczegółowych danych rynkowych za lata 2003-2009 oraz prognoz na rok 2010.