Unijne środki na badania to ogromna szansa dla przemysłu

Stworzenie Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii to znaczny krok w drodze do poprawy jakości europejskiej nauki. Każde z państw Unii może na tym skorzystać – ważne jest by chciało i potrafiło to zrobić – mówili uczestnicy panelu Wspólnoty Wiedzy i Innowacji – fuzja nauki i biznesu; KIC-InnoEnergy w obszarze zrównoważona energia, który był częścią Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

W pierwszej części panelu goście mówili o tym jakie znaczenie będą miały tzw. KIC-e (ang. Knowledge and Innovation Communities, czyli Wspólnoty Wiedzy i Innowacji) i co możemy dzięki nim zyskać.

- Gdy ważyły się losy lokalizacji EIT uważaliśmy, że ponieśliśmy porażkę, bo Instytut zlokalizowano w Budapeszcie a nie we Wrocławiu. Jednak przez pryzmat tego co się teraz dzieje możemy powiedzieć, że to KIC-e będą miejscami, gdzie będzie się dokonywał prawdziwy przełom. Ponieważ u nas taki KIC się znajduje mamy szansę na duży skok badawczy – powiedziała Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Jak zaznaczyła minister lokalizacja KIC-u w naszym kraju to szansa nie tylko na prowadzenie ważnych dla całej UE badań, ale i szansa na kształcenie licznych studentów i doktorantów w szczególnie przyszłościowych kierunkach.

- Wierze, ze dzięki temu KIC-owi Polska stanie się liderem w „innowacyjnej energetyce” – dodała minister.

O roli KIC-u mówił także w wystąpieniu multimedialnym szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. – Chcemy postawić, na czyste technologie węglowe. Jesteśmy na początku drogi, ale możemy ją pokonać. Chciałbym aby ziściło się nasze hasło – „od umysłu do rynku” – bo temu mają służyć centra – powiedział Buzek.

A jaka jest rola KIC zdaniem Gerarda de Nazelle, dyrektora Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii?

- Ten KIC będzie tym miejscem, gdzie będzie się decydowała przyszłość europejskiej energetyki. Od tego, co tu wypracujemy, jakie pomysły powstaną może zależeć los całej branży. Ważne jest, że KIC stanowi taki „trójkąt”, gdzie będą się przenikały: innowacja, badania i lepsza edukacja – powiedział Gerarda de Nazelle.

O roli KIC-u mówił także Hans Joerg Bauer, koordynator KIC-InnoEnergy. – Przed branżą stoją ogromne wyzwania. KIC pokazuje, kto będzie pokonywał wyzwania, jak to zrobi i jakie będą tego efekty. Pamiętajmy, ze KIC zajmie się wszystkimi aspektami energetyki. W Polsce będą to czyste technologie węglowe, a np. w Hiszpanii OZE - powiedział Bauer.

Jak podkreślał Serge Durand, dyrektor Centrum Francuskiej Komisji Energetyki Atomowej KIC ma jeszcze jedną wartość. - Pozwala na płynną współpracę pomiędzy badaniami a przemysłem, na przejściu z badań do wdrożeń – powiedział Durand.

- Doceniamy tego znaczenie. Współpraca pomiędzy nauką i przemysłem jest konieczna, bo tylko dzięki temu odniesiemy sukces – skomentował potrzebę powstania KIC Karl Elfstadius, wiceprezes potentata ABB.

O nadziejach i szansach związanych z KIC-em mówili przedstawiciele polskich uczelni, firm i instytutów naukowych.

- Musimy rozwijać się, a KIC daje nam szanse pójść w bardzo przyszłościowe kierunki. Stąd nasze zaangażowanie i wiara w konieczność tego przedsięwzięcia – powiedział rektor najstarszej polskiej uczelni Uniwersytetu Jagiellońskiego, Karol Musioł.

Na nadzieje związane z KIC-em wskazywali szefowie placówek badawczych. – Nie zawsze jesteśmy w stanie sami wszystko zrealizować. KIC to także miejsce wymiany wiedzy – podkreślał Marek Ściążko, dyrektor Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla.

Jak dodał Józef Dubiński dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa to także szansa, aby ośrodki badawcze stały się liderami w niektórych zagadnieniach.

Nadziei związanych z KIC-em nie kryli także przedstawiciele firm. – To wyzwanie ale i szansa na postęp i możliwość pójścia w nowe kierunki – stwierdził Eugeniusz Sutor Biura Rozwoju Zakładów Azotowych w Kędzierzynie-Koźlu. Jak powiedział Jerzy Janikowski, główny specjalista ds. współpracy międzynarodowej Tauron Polska KIC to możliwość rozwoju.

Czytaj też: Węzeł wiedzy się rozpędza.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Unijne środki na badania to ogromna szansa dla przemysłu

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.201.96.43
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!