UOKiK wszczął postępowanie ws. telewizji mobilnej

UOKiK wszczął postępowanie ws. telewizji mobilnej
Adobe Stock
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: PAP
  • Dodano: 24-09-2010 16:14

UOKiK sprawdzi, czy czterech największych operatorów telefonii komórkowej - Polkomtel, Polska Telefonia Cyfrowa, PTK Centertel i P4 - nie zawarło bezprawnego porozumienia w sprawie telewizji mobilnej.

Zapraszamy do Katowic na Międzynarodowe Targi Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki TOOLEX. Targi pod patronatem WNP.PL odbędą się 4-6 października 2022 r. - w ich ramach zapraszamy na ciekawą konferencję Nowy Przemysł 4.0. Rejestracja trwa!

W 2009 r. Urząd Komunikacji Elektronicznej ogłosił konkurs na rezerwację częstotliwości przeznaczonych dla telewizji mobilnej (dostępnej m.in. w telefonach komórkowych). Wzięły w nim udział: spółka Info-TV-FM oraz konsorcjum Mobile TV (spółka stworzona przez Polkomtel, Polską Telefonię Cyfrową, PTK Centertel i P4).

Przetarg wygrała spółka Info-TV-FM i została operatorem telewizji mobilnej. Aby móc świadczyć usługę, firma musi podpisać umowy z operatorami telefonii komórkowej.

Prezes UOKiK wszczęła postępowanie antymonopolowe, w którym sprawdzi, czy operatorzy tworzący konsorcjum (które nie wygrało przetargu) uzgadniali między sobą sposób postępowania wobec Info-TV-FM.

Urząd zbada, czy po przegraniu konkursu uczestnicy konsorcjum kontynuowali współpracę, na czym ona polegała i czy uzgodnili, że będą powstrzymywać się od rozmów z Info-TV-FM. Ponadto UOKiK zbada, czy przeprowadzali wspólne analizy warunków finansowych i wartości biznesowej oferty Info-TV-FM oraz czy ustalili także wspólne działania PR - mogące polegać m.in. na publicznym kwestionowaniu ważności i wiarygodności oferty zwycięzcy konkursu.

Jak podał UOKiK, każdy z operatorów powinien samodzielnie, w oparciu o własną kalkulację ekonomiczną, oceniać ofertę Info-TV-FM, a decyzja o podjęciu współpracy z operatorem powinna być podjęta samodzielnie, a nie w wyniku wspólnych ustaleń.

Maksymalna sankcja finansowa za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję wynosi 10 proc. przychodu przedsiębiorcy osiągniętego w roku poprzedzającym wydanie decyzji.

Rzecznik Play Marcin Gruszka poinformował w piątek na swoim blogu, że objęcie postępowaniem antymonopolowym P4 jest prawdziwym zaskoczeniem dla spółki, która jeszcze w grudniu 2009 r. przedstawiała UOKiK "rzetelne dowody oraz wyjaśnienia zaprzeczające uczestniczeniu w jakichkolwiek uzgodnieniach tego rodzaju". Dodał, że P4 będzie nadal współpracować z UOKiK, by przedstawić argumenty wskazujące na brak naruszenia prawa oraz ustosunkować się do materiału dowodowego UOKiK.

Gruszka poinformował, że P4 nie jest zainteresowany usługą telewizji mobilnej Info-TV-FM.

Rzecznik Grupy TP (do której należy PTK Centertel) Wojciech Jabczyński w przesłanym PAP komunikacie napisał, że Centertel nie ustalał z innymi operatorami wspólnych działań, których celem miało być utrudnianie wprowadzenia usługi w oparciu o ofertę Info-TV-FM.

"Nie uczestniczyliśmy też w żadnym niezgodnym z prawem porozumieniu. Będziemy dalej udzielać UOKiK wszelkich niezbędnych informacji i wyjaśnień. Wielokrotnie publicznie podkreślaliśmy, że biznesowa oferta spółki Info-FM-TV nie spełniała naszych oczekiwań i na zaproponowanych nam warunkach nie mogliśmy jej przyjąć" - napisał rzecznik.

Dodał, że usługa telewizji mobilnej jest mało opłacalna, zwłaszcza w sytuacji, gdy mamy do czynienia z wieloma podmiotami, które mają uczestniczyć w jej świadczeniu. "W związku z małym popytem producenci telefonów, którym nie zwracają się wydatki związane z rozwojem i produkcją aparatów wyposażonych w odbiorniki DVB-H, mają w ofercie jedynie pojedyncze i bardzo drogie modele, co dodatkowo oznacza wyższe koszty potencjalnego wdrażania usługi (rosnący poziom subsydiów), niż pierwotnie można było tego oczekiwać" - podkreślił.

Rzeczniczka sieci Plus (Polkomtel) Katarzyna Meller poinformowała PAP, że nieprawdą jest, że Polkomtel konsultował z pozostałymi operatorami ofertę Info-TV-FM. "Nie komentujemy decyzji UOKiK. Nie wiemy na podstawie jakich faktów UOKiK doszedł do poniższych wniosków, zatem nie mamy się do czego odnieść" - zaznaczyła.

Do chwili nadania depeszy PAP nie otrzymała stanowiska PTC.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: UOKiK wszczął postępowanie ws. telewizji mobilnej

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.200.137.63
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!