UPC przejmuje Aster

UPC przejmuje Aster
Adobe Stock
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: PAP
  • Dodano: 17-09-2011 13:18

Mid Europa Partners zakończył proces sprzedaży spółki Aster, dostawcy mediów i usług telekomunikacyjnych w Polsce na rzecz UPC Polska - poinformowały Aster oraz UPC Polska w komunikatach prasowych.

"Jesteśmy zadowoleni z zamknięcia transakcji na zasadniczo tych samych warunkach, jakie zostały uzgodnione w grudniu ubiegłego roku. Wierzymy, że ten wynik potwierdza wyjątkową pozycję strategiczną aktywów firmy i ogromną wartość wypracowaną przez zespół zarządzający Aster, z którym ściśle współpracowaliśmy przez wiele lat" - powiedział cytowany w komunikacie Matthew Strassberg, który z ramienia Mid Europa Partners był odpowiedzialny za Aster w całym cyklu inwestycyjnym.

"Wierzymy, że w przyszłości, umiejętności i talenty tych dwóch organizacji w połączeniu z ogromnymi zasobami Liberty Global przyczynią się do dalszego doskonalenia usług dostarczanych naszym klientom" - powiedział John Arciszewski, prezes Aster i zarazem akcjonariusz mniejszościowy.

UPC Polska poinformował zaś w komunikacie prasowym, że finalizacja transakcji to krok w kierunku realizacji strategii rozwoju UPC Polska, który mając zgodę UOKiK może przystąpić do procesu integracji. Finalizacja transakcji oznacza też początek procesu konsolidacji branży kablowej i zaowocuje dalszymi inwestycjami w nowoczesne technologie, rozwój usługi telewizji cyfrowej oraz szybkiego, szerokopasmowego internetu.

"Finalizacja transakcji stanowi niezwykle ważny krok w kierunku realizacji strategii rozwoju UPC Polska. Mając zgodę UOKiK, możemy przystąpić do procesu integracji, na który czekają przede wszystkim konsumenci. Dzięki temu uzyskają oni dostęp do światowej klasy interaktywnych usług oferowanych przez UPC Polska" - powiedział cytowany w komunikacie Simon Boyd, prezes UPC Polska.

"Rozdrobnienie branży kablowej przyczynia się do umocnienia pozycji najsilniejszych graczy. Dlatego również w Polsce konieczne jest budowanie realnej konkurencji wobec takich gigantów rynkowych, jak TP SA czy ogólnopolskie platformy satelitarne. Zakup spółki Aster nadaje początek długo oczekiwanemu procesowi konsolidacji branży, a jego rozpoczęcie jest sukcesem całego środowiska. Skala jest bowiem niezbędna dla dalszego rozwoju na wysoce konkurencyjnym rynku, na którym działamy" - dodał.

5 września 2011 roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów udzielił warunkowej zgody UPC na przejęcie operatora kablowego Aster.

Zgodnie z decyzją UOKiK, UPC Polska może przejąć kontrolę nad Aster, jeśli w okresie 18 miesięcy od jej wydania, w Krakowie i Warszawie odsprzeda część sieci należącą do Aster, w budynkach, w których usługi dotychczas świadczyły obie spółki. Sprzedaż musi nastąpić na rzecz przedsiębiorstw spoza grupy kapitałowej przejmującego, po zatwierdzeniu transakcji przez UOKiK. UPC Polska zaakceptowała ten warunek.

W pierwszych dniach grudnia 2010 roku Liberty Global, właściciel UPC Polska, podpisał umowę kupna od funduszu Mid Europa Partners 100 proc. udziałów operatora Aster za 870 mln zł. Łączna cena nabycia, wliczając dług sieci Aster w wysokości ok. 1,53 mld zł, wyniosła ok. 2,4 mld zł.

Mid Europa wraz ze swoimi współinwestorami oraz zespołem zarządzającym Aster nabył 100 proc. kapitału zakładowego Aster w 2006 roku.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: UPC przejmuje Aster

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.197.198.214
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!