Wojciech Kamieniecki zaprasza na Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach

Wojciech Kamieniecki zaprasza na Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach
Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Fot. PTWP
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: PSZ
  • Dodano: 28-08-2020 09:51

Gospodarka zmaga się z kryzysem wywołanym pandemia COVID-19. W tej sytuacji rośnie znaczenie źródeł finansowania, które nie wyschły w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Szereg rozwiązań finansowych oferuje choćby Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, które jest partnerem merytorycznym Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Zapraszamy do Katowic na Międzynarodowe Targi Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki TOOLEX. Targi pod patronatem WNP.PL odbędą się 4-6 października 2022 r. - w ich ramach zapraszamy na ciekawą konferencję Nowy Przemysł 4.0. Rejestracja trwa!

- Szanowni Państwo, współpraca nauki z biznesem zawsze była bardzo ważną i wpływającą mocno na rozwój gospodarczy kraju. W obecnej sytuacji, gdy gospodarka podnosi się z lockdownu, nabiera ona szczególnego znaczenia. Jak pokazują doświadczenia różnych krajów, może stać się ona wielkim kołem zamachowym dla rozwoju gospodarki i dla wykonania wielkiego kroku do przodu - mówi Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Dyrektor NCBR zwraca przy tym uwagę, że niektóre dziedziny życia i gospodarki stały się dziś znacznie bardziej ważne niż jeszcze kilka miesięcy temu.

- Można wymienić ich kilka, chciałbym się skupić tylko na trzech. To jest zdalna praca, to jest edukacja i to jest leczenie. Wszędzie tam innowacje są bardzo wskazane po to, aby te dziedziny jak najbardziej były doskonałe i jak najbardziej zbliżały się do realiów, które mieliśmy przed okresem lockdownu - zaznacza Kamieniecki.

- Jak zatem możemy wspierać innowatorów istniejącymi narzędziami oraz jak można opracować nowe narzędzia po to, aby jak najbardziej wspomóc w kreowaniu nowych pomysłów, w kreowaniu takich pomysłów, które mają szanse bardzo szybko zostać wdrożone i skomercjalizowane. Nad tym wszystkim zastanowimy się w czasie zbliżającego się Kongresu - oznajmił dyrektor NCBR.

Na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach w dniach 2-4 września pojawią się komisarze Unii Europejskiej, europarlamentarzyści, przedstawiciele polskiego rządu, prezesi firm, eksperci i liczni biznesmeni.

Z powodu pandemii koronawirusa Europejski Kongres Gospodarczy organizowany co roku w maju został przeniesiony na 2-4 września 2020 r. Odbędzie się w formule hybrydowej, łączącej tradycyjne bezpośrednie spotkania z debatami prowadzonymi online.

Kongresowi towarzyszyć będą European Tech and Start-up Days, czyli spotkania kreatorów innowacyjnych pomysłów, z tymi którzy poszukują inspiracji i nowych możliwości inwestowania w celu realizowania nowych rozwiązań, rozwoju produktów, usług i firm.

Trwa rejestracja na oba wydarzenia.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Wojciech Kamieniecki zaprasza na Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach

  • Andy 2020-08-29 16:56:37
    Szanowny Panie Dyrektorze. Ma Pan trudne zadanie, aby udowodnić, że nasz kraj nadąża za światem a może nasze rozwiązania są lepsze niż w tych krajach, których poziom chcielibyśmy osiągnąć. Dość często czytam wypowiedzi różnych ważnych osób czy to z rządu czy to z biznesu i niestety naukowców jak mówią o innowacyjności to czuję się zdezorientowany. Według standardów światowych innowacyjność jest wtedy, kiedy proponowane rozwiązanie jest nowe, które jeszcze nigdy nie zostało odkryte czy zastosowane. Oczywiście powinniśmy pracować nad nowymi innowacyjnymi rozwiązaniami, prowadzić prace badawcze i możliwości ich wdrożenia. Jednak nie odkrywajmy czegoś co już zostało odkryte i nie ogłaszajmy, że to jest tą innowacją. Niestety jest to normą w naszej naukowo badawczej rzeczywistości wydając pieniądze na pseudo badawczo-rozwojowe projekty. Było to popularne w systemie KBN i chyba jest w NCBiR. Chciałbym się mylić ale ranking naszych wyższych uczelni potwierdza i poziom naszego szkolnictwa wyższego potwierdza moją tezę. Panie Dyrektorze wydajmy nasze pieniądze podatników na projekty wdrożeniowe, których celem powinno być wdrożenie tych nowoczesnych rozwiązań, które już istnieją. Jednym słowem wprowadzajmy nowoczesność w naszym kraju. Na bazie tej nowoczesności próbujmy szukać rozwiązań nowych innowacyjnych i wtedy możemy mówić, chcemy być innowacyjni. Jeszcze jedna rzecz, która nie daje mi spokoju to jest to, ze w naszym kraju mamy wielu naukowców z tytułami doktorskimi, doktorów habilitowanych i profesorów, którzy prowadzili lub prowadzą prace badawcze, które nie odbiły się w sposób istotny na postrzeganiu naszej nauki, co widać rankingu naszych uczelni. Czyli sprowadza się to do mojej tezy odkrywamy rzeczy już dawno odkryte, które nie wnoszą wartości dodanej. Mam duże doświadczenie zawodowe w zarządzaniu zakładami produkcyjnymi w sektorach metalurgicznych, elektromechanicznych, samochodowych i lotniczych oraz w niewielkim stopniu we współpracy z uczelniami technicznymi w Polsce i krajach angielskojęzycznych. Bazując na moim doświadczeniu jestem przekonany, że współpraca uczelni technicznych z biznesem jest potrzebna i powinna w pierwszej kolejności polegać na wdrażaniu znanych nowoczesnych rozwiązać. Sprowadźmy tą naszą naukę na poziom praktycznego zastosowania a innowacyjność na pewno za tym nadejdzie. Dobrym zwyczajem, co jest powszechnie stosowane na renomowanych uczelniach w UK i USA, powinien być udział w systemie studiów doświadczonych pracowników z biznesów, specyficznych dla danego kierunku studiów. Reasumując sprowadźmy naukę na drogę praktycznego zastosowania, co spowoduje, że będziemy odkrywać rzeczy jeszcze nieodkryte, czyli innowacyjne.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.201.95.84
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!