Wsparcie dla innowacyjności w Polskim Ładzie. Firmy są ostrożne w ocenie

Wsparcie dla innowacyjności w Polskim Ładzie. Firmy są ostrożne w ocenie
Wsparcie dla innowacyjności na zapewnić Polski Ład fot. Pixabay

Ministerstwo Finansów zapowiada nowe ulgi na wdrażanie rozwiązań innowacyjnych. Przedsiębiorcy są ostrożni w ich ocenie, bo jak mówią ilość nie zawsze oznacza jakość, a nowe ulgi komplikują i tak już nieczytelny system podatkowy, co często zniechęca do sięgania po nowe rozwiązania.

Zapraszamy do Katowic na Międzynarodowe Targi Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki TOOLEX. Targi pod patronatem WNP.PL odbędą się 4-6 października 2022 r. - w ich ramach zapraszamy na ciekawą konferencję Nowy Przemysł 4.0. Rejestracja trwa!

Jan Sarnowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów podkreśla, że Polski Ład ma ułatwić polskim firmom wejście na ścieżkę rozwoju. Przewidziano dwa pakiety ulg rozwiązań dedykowanych firmom, które mają m.in. ułatwić inwestowanie w start-upy.

Mamy wiele rozwiązań - ulgę na zatrudnienie innowacyjnych pracowników, ulgę na robotyzację - wszystkie te rzeczy w ramach jednego cyklu innowacyjności – mówi Sarnowski.

Zmiany zaczną obowiązywać od 1 stycznia, pierwsze efekty będą widoczne za kilka miesięcy.

Nie wszystkie zmiany wprowadzane przez resort finansów budzą jednak euforię potencjalnych inwestorów.

 - Wszystko zależy od punktu widzenia. Odbiór przez przedsiębiorców Nowego Ładu jest niejednoznaczny. Z jednej strony cieszą się, że jest ten pakiet ulg, który może zniwelować koszty innowacji, z drugiej mamy mnogość rozwiązań, które niekoniecznie przynoszą znaczące korzyści i to rozłożone na długi czas – mówi Magdalena Burzyńska, dyrektor zarządzająca Ayming Polska.

Jak podkreśla, być może lepiej byłoby rozwijać istniejące instrumenty niż je mnożyć i komplikować system.

Statystyki pokazują, że z wielu tych instrumentów korzysta niewielki procent przedsiębiorstw, co świadczy o tym, że nie są one tak atrakcyjna jak być powinny - dodaje.

Łukasz Piekarski członek zarządu VIGO zauważa, że nie ma problemów z brakiem środków na innowacyjność.

- Są różne możliwości sięgania po nie, ale to są działania punktowe, problem jest ze wsparciem systemowym. Bo większość innowacji powstaje dzięki determinacji właścicieli, którzy nie mają tego wsparcia w całym okresie działalności.

Tekst powstał na podstawie dyskusji podczas panelu „Finansowanie innowacyjności w polskiej gospodarce” w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Zobacz naszą najnowszą "Rządową ławę". Adam Sierak rozmawia z Piotrem Uścińskim, wiceministrem rozwoju i technologii

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wsparcie dla innowacyjności w Polskim Ładzie. Firmy są ostrożne w ocenie

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.235.65.220
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!