Wspólne maszty pomogą upowszechnić 5G w Polsce

Wspólne maszty pomogą upowszechnić 5G w Polsce
Cellnex Telecom chce być aktywnie zaangażowany w cyfrowa modernizację Polski mat.pras.

Tylko w 2021 roku Cellnex Telecom zainwestował w Polsce ponad 10 miliardów złotych oraz zobowiązał się zainwestować do 8,5 miliarda złotych w ciągu najbliższych 10 lat. Po przejęciu infrastruktury od Playa i Plusa firma jest właścicielem około 15,5 tysiąca lokalizacji (wież telekomunikacyjnych i anten) w Polsce.

  • - Outsourcing infrastruktury telekomunikacyjnej to dobry kierunek, jeśli chcemy przyspieszyć cyfryzację Polski - mówi dyrektor zarządzający Cellnex Poland Santiago Argelich Hesse. 
  • - Zamiast kilku wież i masztów w danej lokalizacji znajduje się jedna, współdzielona przez operatorów. Współpraca z operatorami to filar naszej działalności - dodaje.
  • Santiago Argelich Hesse będzie uczestniczył w panelu " Budownictwo infrastrukturalne " podczas XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC) w Katowicach. Na wydarzenie można się jeszcze zarejestrować. Zapraszamy.

Po przejęciu infrastruktury od Play i Plusa, należącego do Grupy Polsat, Cellnex jest właścicielem około 15,5 tysiąca lokalizacji, wież telekomunikacyjnych i anten, w Polsce. Po spełnieniu zobowiązań wobec Play i Plusa firma posiadać będzie około 21 tysięcy obiektów. Spółka działa na zasadach ścisłej neutralności, celem jest przejęcie infrastruktury, która nie była wcześniej współdzielona i sprawienie, by korzystało z niej jak najwięcej operatorów. Dotyczy to zarówno pasywnej części infrastruktury, jak i sieci transmisyjnej i nadajników radiowych. Dzięki takiemu podejściu Cellnex pomaga zmniejszyć bariery dostępu dla nowych operatorów, jak również poprawić dostępność usług telekomunikacyjnych w obszarach dotąd niewystarczająco pokrytych przez sieci telekomunikacyjne. Polska jest pierwszym krajem, w którym Cellnex zainwestował nie tylko w infrastrukturę pasywną, ale również aktywną.

- Chcemy być aktywnie zaangażowani w cyfrową modernizację Polski. Outsourcing infrastruktury telekomunikacyjnej to dobry kierunek, jeśli chcemy ją przyspieszyć, ponieważ pozwala  operatorom telekomunikacyjnym skoncentrować się na swojej podstawowej działalności i wykorzystać zasoby do rozwoju nowych technologii, takich jak 5G. Zamiast kilku wież i masztów w danej lokalizacji znajduje się jedna, współdzielona przez operatorów. Współpraca z operatorami to filar naszej działalności, ale jesteśmy również liderem w budowie sieci prywatnych, w tym sieci łączności krytycznej. Wyznawana przez nas zasada neutralności oznacza, że na naszych masztach oferujemy miejsce każdemu, kto potrzebuje zainstalować tam swoje urządzenia, nie tylko operatorowi, ale tez podmiotowi publicznemu. Na przykład w Hiszpanii świadczymy usługi operatorom, ale też straży morskiej, administracji publicznej czy policji - powiedział WNP.PL dyrektor zarządzający Cellnex Poland Santiago Argelich Hesse. 

Innym przykładem mogą być prywatne sieci przemysłowe, potrzebne w miejscach, w których nie wystarcza publiczna sieć telekomunikacji. Na przykład w porcie, który razem ze swoja logistyką i komunikacją wewnętrzną potrzebuje usługi na wymiar - niezawodnego połączenia Internetu Rzeczy, w kolejnictwie, przy budowie dróg i autostrad. Dzięki odpowiedniej łączności, nie tylko nie będziemy tracić zasięgu telefonicznego w tunelach, czy na zatłoczonych lotniskach i dworcach, ale też służby ratunkowe będą w stanie szybciej do nas dotrzeć w razie wypadku. By takie systemy tworzyć, wymagana jest współpraca pomiędzy sektorem publicznym i prywatnym.

Czytaj także: Hiszpański gigant wydał już 10 mld zł w Polsce. Teraz liczy na współpracę z energetyką

- Jeśli przyszłością transportu ma być transport autonomiczny, to już dziś planując inwestycje infrastrukturalne musimy zadbać o to, by zapewnić odpowiednią łączność - niezawodną, bezpieczną, o odpowiedniej przepustowości. Inaczej niemożliwe będzie wprowadzanie innowacyjnych i bardziej efektywnych rozwiązań. Cellnex projektuje od podstaw i wdraża między innymi rozwiązania DAS (Distributed Antenna System) czyli System Anten Rozproszonych, dzięki któremu można wyeliminować problemy związane z zasięgiem i przepustowościach w hubach komunikacyjnych na obszarach wiejskich i trudno dostępnych. Taki system umożliwia dostarczanie systemu komórkowego przykładowo w tunelach drogowych i kolejowych - mówi WNP.PL Santiago Argelich Hesse, który będzie uczestniczył w panelu " Budownictwo infrastrukturalne" 26 kwietnia podczas XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC) w Katowicach.

Czytaj także: XIV Europejski Kongres Gospodarczy już w blokach startowych

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Wspólne maszty pomogą upowszechnić 5G w Polsce

  • Stańmy razem w obronie zabieranego nam czasu, zdrowia, prywatności i wolności 2022-04-21 22:35:50
    w w w. wnp. pl/tech/rewolucyjna-szansa-dla-polski-widoki-na-prywatne-sieci-5g,556121.html#comment - komentarz pod tym artykułem jest istną krucjatą przeciwko tym chorym i porąbanym czasom zmierzającym do cyfrowego komunizmu i technokratyzmu i skuteczną receptą, lekiem na to draństwo. P.S jak myślicie dlaczego na Interii nie możecie skomentować artykułów o tematyce cyfryzacji, telekomunikacji, bezgotówkowości, bezprzewodowości? Bo to są artykuły sponsorowane przez lobbystów w tychże tematykach i są one wyłączone z możliwości komentowania. To oczywiste, tchórze boją się prawdy i szczerej krytyki, która jest trudna i niewygodna. Uciekają jak te karaluchy, gdy się światło zapali. Kilka lat temu komentowałem jeszcze niektóre artykuły na wirtualnemedia. pl o tematykach cyfrowo-technologiczno-telekomunikacyjnych ale już dawno nie mogę, ponieważ nawet jeśli bym coś napisał to nie jest to dopuszczone do publicznego widoku, dlatego, że besztam nieokiełznaną krytyką i piszę tak niewygodne i trudne dla lobbystów telekomunikacyjnych, bezgotówkowych, bezprzewodowych i cyfrowych komentarze, że obawiają się oni, że ludzie się obudzą i się od nich odwrócą. Broniłem od kilku lat, bronię i będę bronić normalności. Ludzie zasługują na zaprowadzenie zdroworozsądkowego porządku, równowagi między światem cyfrowym a realnym i tego dostaną jeśli tego zechcą i będą ku temu ostro przeć, a lobbyści będą się musieli z tym pogodzić i to zaakceptować czy im się to będzie podobać czy nie. Ludzie nie zamawiali i nie życzyli sobie socjopatyczno-psychopatycznego "uszczęśliwiania na siłę", któremu przyświeca cwaniactwo, podłość i wyrachowanie.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.235.188.113
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!