Założył kosmiczny start-up. Dziś mówi: Europa musi się zmienić

- Europa potrzebuje większej unifikacji, by lepiej wykorzystywać środki na innowację i naukę - uważa Rafał Modrzewski, prezes firmy ICEYE. W rozmowie w ramach cyklu EEC People wskazuje też na trzy trendy technologiczne, które będą miały największe znaczenie w bliskiej przyszłości.

  • Rafał Modrzewski jest współzałożycielem firmy ICEYE, która zajmuje się produkcją satelitów do radarowych obserwacji Ziemi. Technologiczny start-up stworzony przez młodych ludzi rozbudowuje ich konstelację na orbicie oraz przetwarza i sprzedaje pozyskiwane z niej dane.
  • ICEYE ma międzynarodowe pochodenie, centralę w Helsinkach, a duży oddział w Warszawie. Modrzewski pochodzi z Katowic, a do Finlandii trafił w trakcie studiów.
  • Rozmowa z Rafałem Modrzewskim jest elementem cyklu publikacji związanych z merytorycznym przygotowaniem Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (EEC). Wywiady z decydentami, ekspertami i znanymi menedżerami łączy nowy kongresowy brand – EEC People.
  • Już za niecałe trzy tygodnie odbędzie się EEC Trends (17-18 lutego 2021 r.), w gronie wyjątkowych gości będziemy debatować nad głównymi trendami, które staną się przedmiotem dyskusji w trakcie tegorocznego Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Rafał Modrzewski ocenia, że Unia Europejska ma wiele do zrobienia w dziedzinie budowania innowacyjnej i konkurencyjnej gospodarki, gdyż pod względem rozwoju sektora nowych technologii pozostaje w tyle nie tylko za Stanami Zjednoczonymi, ale także Chinami. Co należy zrobić, żeby to zmienić?

- Pierwszą rzeczą jest rozmowa na ten temat. Pierwszym krokiem do rozwiązania problemu jest to, by zdać sobie z niego sprawę - mówi Rafał Modrzewski. Tymczasem Europejczycy niekoniecznie są skłonni przyznawać, że np. ich technologiom czegoś brakuje w porównaniu z technologiami amerykańskimi.

Rozdrobniona Europa

Zaznacza też, że Amerykanie mają ogromny atut w postaci bigtechów, czyli wielkich firm technologicznych, które rozwinęły się na przestrzeni kilkudziesięciu lat i obecnie reinwestują potężne środki finansowe, które umacniają ich rynkową pozycję. Tymczasem w Europie mamy do czynienia z rozdrobnieniem branży technologicznej.

- Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że kapitał jest narzędziem konkurencyjności, zatem firmy, które dysponują dużo większymi środkami finansowymi, niezależnie od tego, czy mają produkt lepszy czy gorszy, są w stanie pozyskać dużo większą liczbę klientów niż firmy, które takimi środkami nie dysponują - uważa Modrzewski.

By wyrównać te dysproporcje, Unia Europejska powinna być bardziej zwarta, tak by móc chociażby ze wspólnego budżetu przeznaczać większe środki na pojedyncze inwestycje.

- Ktoś może powiedzieć, że Europa ma już jeden wspólny rynek. Są jednak dwa jego aspekty – prawny i kulturowy. Jeżeli np. ktoś w tym momencie chciałby sprzedawać wysokie technologie we Francji, to okazuje się, że dużo częściej są tam wybierane technologie francuskie niż z jakichkolwiek innych krajów europejskich - zwraca uwagę prezes firmy ICEYE.

Zobacz także: Francja prześladuje polskie firmy? Szef organizacji pracodawców nawołuje do retorsji
×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Założył kosmiczny start-up. Dziś mówi: Europa musi się zmienić

  • Dariusz 2021-01-22 10:54:10
    i wyrzućmy cały przemysł poza europę. dzięki temu zostanie tu czysta przestrzeń. za to chiny indie, pakistan i afryka będą normalnie się rozwijać i przyjeżdzac do skansenu zwanego europa na wakacje
  • gupek wioskowy 2021-01-22 10:13:58
    A ja założyłem startap wioskowy i uważam, że nic się nie zmieni, bo Ziemia ciągle krąży wokół Słońca, chociaż miejscami bywa płaska.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.46.172
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!