Cyfrowa Polska nie wygląda źle. Jesteśmy na dobrym poziomie

Cyfrowa Polska nie wygląda źle. Jesteśmy na dobrym poziomie
- Niektóre kraje europejskie są bardziej konserwatywne niż Polska pod względem cyfryzacji - uważa Maciej Zieliński. mat. pras.

- Niektóre kraje europejskie są bardziej konserwatywne niż Polska pod względem cyfryzacji. Polska administracja jest w części scyfryzowana: e-dowód, e-obywatel i inne aplikacje pokazują, że jesteśmy na dobrym poziomie technologicznym - mówi WNP.PL Maciej Zieliński, prezes Siemens Polska.

  • Pandemia przyśpieszyła digitalizację. Firmy, które już miały narzędzia, nawet do prostej komunikacji, miały przewagi konkurencyjne nad innymi. 
  • Szef Siemensa w Polsce przewiduje, że cyfryzacja w najbliższych 10 latach będzie dominującą tendencją w przemyśle i w życiu codziennym.
  • Do sektorów, w których cyfryzacja jest najbardziej zaawansowana, należą farmacja i automotive. 
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (8)

Do artykułu: Cyfrowa Polska nie wygląda źle. Jesteśmy na dobrym poziomie

  • Dużo krytyki cz.8 2022-06-03 23:52:33
    35."i inne aplikacje" - szkoda, że nie wskazano jakie, no ale dwie inwigilacyjno-niewolnicze wymieniono( e-dowód, e-obywatel) i to już wystarczy. 36."pokazują, że jesteśmy na dobrym poziomie technologicznym" - to wszystko nie ma nic wspólnego z byciem "na dobrym poziomie technologicznym". To tylko pokazuje jak jako społeczeństwo dajemy się inwigilować i niewolić. "Pobierz aplikacje i/lub też załóż konto a za skorzystanie z usługi zapłać bezgotówkowo" - serio tak ma być niemal wszędzie? Że bez smartfonu i koniecznego dostępu do sieci nie będzie się dało praktycznie nic zrobić? No to sorry walić taki postęp, w którym człowiek ma być zakładnikiem komórki. Poza tym nie ma nałogów "równych i równiejszych" - jeśli się zwalcza nikotynizm, alkoholizm, narkomanię to równie mocno należy się wziąć za fonoholizm, siecioholizm i seksoholizm - bo te trzy uzależnienia są tymi na które się albo przymyka oko albo się na nie przyzwala lub je toleruje czy nawet akceptuje.
  • Dużo krytyki cz.7 2022-06-03 23:52:10
    31."Także administracja wygląda pod tym względem całkiem dobrze." - jeśli chodzi o administrację to coraz większe jakby pojawiają się ruchawki aby to obywatele załatwiali sobie wszystko sami, kontakty z urzędami ograniczając jedynie do formy elektronicznej. Chce się zrobić z ludzi "pracowników biurowych, administracyjnych" tak jak zrobiono z ludzi "bankierów" - w odległych czasach przychodziło się do banku i bankier robił klientowi wszystko co potrzeba, a odkąd tylko wprowadzono elektroniczną bankowość to ludzie są na smyczy bankowości i sami sobie rozporządzają kontem. 32."Niektóre kraje europejskie są bardziej konserwatywne niż Polska pod względem cyfryzacji." - to prawda, za nami z porównywalnym lub gorszym poziomem jest Bułgaria, Rumunia, Węgry, Ukraina, Białoruś, Rosja. 33."Polska administracja jest w części scyfryzowana" - zależy w jakiej części( czy tej większej czy tej mniejszej) 34.": e-dowód, e-obywatel" - a kiedy będzie e-niewolnik? Ach zapomniałem! to już jest - wystarczy spojrzeć jak wiele ludzi nie potrafi bez smartfona żyć, jak wiele średnio co 3-5 minut na niego zerka i coś tam w nim "dłubie". Ale "to jest postęp" "takie czasy" "nie ma odwrotu" "postęp to postęp" "społeczeństwo się zmienia" "oczkuje innowacji".
  • Dużo krytyki cz.6 2022-06-03 23:51:44
    25."W innych przemysłach pod względem rozwoju cyfryzacji jest różnie." - jest raczej słabo(i dobrze), a nie "jest różnie". 26."W przemyśle spożywczym potrzeba analizy wielkiej ilości danych, np. przy produkcji napojów." - bez przesady, przez grube lata produkowano soki, napoje i się na tym tak nie zastanawiano, co tu analizować? ważne, żeby produkcja szła, był popyt konsumencki( a jak jest duży to się podaż zwiększa). 27."Trzeba reagować na trendy rynkowe, można mieszać różne smaki, zwiększać produkcję produktów, które lepiej się sprzedają i reagować na słabszą sprzedaż innych." - ale cyfryzacją się tu niczego nie zmieni, niczego nie przyspieszy, nic "samo się nie zrobi". Producenci napojów choćby w takich latach 90-tych( nie było wtedy cyfryzacji a przynajmniej nie na taką skalę, a była to znikoma skala) nie mieli wielu udogodnień cyfrowo-technologicznych a dawali sobie dobrze radę( a nawet i świetnie), a marketing ich wspomagał( dobra reklama telewizyjna czy w radiu potęgowała sukces). 28."W przemyśle chemicznym są np. stosowane narzędzia do symulacji procesów chemicznych." - szkoda, że nie wyjaśniono na czym polega takie "narzędzie do symulacji procesów chemicznych". 29."w Polsce pod względem cyfryzacji nie jest źle." - niezłe żarty, nasz kraj znajduje się niemalże na szarym końcu, za nami jest tylko Bułgaria, Węgry, Rumunia. Dal mnie zaś to dobrze, nie miałbym nic przeciwko jak bylibyśmy ostatni w rankingu cyfrowym DESI. 30."W Polsce są firmy, które produkują linie produkcyjne, mające rozwiązania klasy światowej." - ale jak się ma do tego cyfryzacja to nie wiem.
  • Dużo krytyki cz.5 2022-06-03 23:51:04
    22."Także sektor automotive jest tradycyjnie bardzo scyfryzowany." - to zależy jak na to patrzeć, bo nie zawsze i nie wszędzie. 23."Tam łańcuch dostaw jest zarządzany cyfrowo, konfigurujemy sobie samochód online, cyfryzacja jest widoczna w zakładzie produkcyjnym, autonomiczne wózki podają części zamienne, są roboty, które je odbierają i montują." - no i nie przypomina to już aby wizji jak z filmow science-fiction? Jasne że przypomina, a lobbystom wciąż mało i najchętniej całe życie i funkcjonowanie ludzi uzależniliby od urządzeń elektronicznych i dostępu do sieci. 24."To wszystko wymaga przetwarzania ogromnych ilości danych" - i zyskują na tym jedynie ci, co mają korzyść z tzw. "gospodarki opartej o dane". W sektorze automotive można by było tylu różnych inżynierów, mechaników, elektromechaników, specjalistów pozatrudniać to nie, robi się wszystko ku temu by pozbawiać ich pracy. Na tym polega obłęd czasów obecnych, że dąży się ku temu by człowiek nie tylko, że nie myślał( bo algorytmy zaawansowane pomyślą i podsuną rozwiązania) ale także i nie robił( bo zaawansowana robotyzacja będzie od tego). Słowem ludzie potracą prace, wzrośnie bezrobocie, nie będzie miejsc pracy takich jakie były( bo algorytmizacja i robotyzacja bardzo je zmodyfikują) i się to tak skończy, że jedyną klasą pracującą, średnią będą ludzie z IT, programiści, informatycy, elektromechanicy, mechanicy - bo reszta nie znajdzie pracy dla siebie bo albo jej nie będzie albo nie będą w stanie się przekwalifikować. Będzie dochód podstawowy wprowadzony a oprócz tego jakieś zasiłki, zapomogi, programy wsparcia. Ci, którzy będą jeszcze pracować będą narzekać, że całe rzesze ludzi żyje z socjalu. Skończy się to tym, że informatycy, programiści, inżynierowie IT i pozostałe zawody, które jeszcze gdzieniegdzie będą pracowały będą niczym robotnicy w PRL-u.
  • Dużo krytyki cz.4 2022-06-03 23:50:20
    15."jest interdyscyplinarna." - no i bardzo źle, że jest interdyscyplinarna bo często wpieprza się w obszary życia i funkcjonowania ludzi w jakie nie powinna się wtrącać. 16."Firmy, które się nie cyfryzują" - nie cyfryzują się bo nie widzą w tym ani sensu ani celu ani potrzeby. 17."i nie wdrażają nowoczesnych technologii" - a czymże są te "nowoczesne technologie" jakich nie wdrażają? słynny model "pobieraj aplikacje i/lub też zakładaj konta a za skorzystanie z usług płać bezgotówkowo"? Jak o to chodzi to ja się wcale nie dziwię, bo to tylko wnerwia ludzi, tak samo jak jakieś technologie podglądające, podsłuchujące i śledzące. Ludzie tego nie chcą, bo źle się z tym czują, to zniechęca, czasem i przeraża. 18."służących do tego, aby być bardziej elastycznym, szybszym i móc się zmieniać w zależności od sytuacji," -ludzie tak tego nie postrzegają jako "elastyczności, przyspieszenia i zmienności w zależności od sytuacji", a postrzegają jako udziwnienia, fanaberie, fetysze, dziwactwa, cuda i wymysły i to odstrasza i zniechęca klientów, bo oni nie chcą mieć poczucia śledzenia, inwigilacji, podglądania, podsłuchiwania. 19."tracą pozycję rynkową" - wręcz przeciwnie, te firmy, które stronią od zbędnych i niepotrzebnych udziwnień, wymysłów zyskują klientów, bo klienci lubią normalność a nie jakieś duperele i pomysły z kosmosu wzięte jak w cudacznych filmach science-fiction. 20."Farmacja radzi sobie w technologiach cyfrowych chyba najlepiej," - być może, ale ciężko to miarodajnie stwierdzić. 21."to dla niej być albo nie być." - bzdury, dla chcącego nic trudnego, nawet bez nadmiaru technologii cyfrowych dałaby sobie radę.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.239.59.31
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!