Praca górników znów stała się bardzo ważna. Górnictwo ma swoje pięć minut

Praca górników znów stała się bardzo ważna. Górnictwo ma swoje pięć minut
Przyszłość węgla kamiennego w Polsce pozostaje otwarta Shutterstock

Po agresji wojsk rosyjskich na Ukrainę budowanie polityki energetycznej w oparciu o gaz ziemny, który w Unii Europejskiej został uznany za paliwo przejściowe, przestało być realne. Czy wobec tego możliwe jest, aby przynajmniej czasowo przedłużyć wykorzystywanie węgla w energetyce zawodowej?

 • Zapotrzebowanie na węgiel kamienny z polskich kopalń przekracza o kilka milionów ton ich zdolności produkcyjne.
 • Energia produkowana z węgla może być stabilizatorem dla dostaw z odnawialnych źródeł.
 • Trudno mówić o renesansie węgla w Unii Europejskiej, mamy natomiast do czynienia z gwałtownym wzrostem zapotrzebowania. Węgiel ma znowu swoje pięć minut.

 

Podczas panelu "Górnictwo" na XIV Europejskim Kongresie Gospodarczym, prowadzonym przez redaktora naczelnego portalu WNP.PL Rafała Kergera, uczestnicy dyskusji próbowali odpowiedzieć na pytanie dotyczące przyszłości branży węglowej w Polsce, między innymi w kontekście sytuacji wywołanej agresją wojsk rosyjskich na Ukrainę.

- W Brukseli cały czas słyszymy o konieczności realizacji założeń Fit for 55, pakietu klimatycznego i rozwoju odnawialnych źródeł energii, ale z każdym dniem, z każdą godziną można dostrzec, że mamy z tym problem. W obliczu kryzysu energetycznego Francja kupiła węgiel i uruchomiła elektrownię węglową. Co by się stało, gdybyśmy zgodnie z sugestiami zamknęli bloki w Turowie? Mamy czas wojny, skąd mamy kupować gaz dla elektrowni, gdy z dnia na dzień zostaliśmy odcięci od rosyjskich dostaw? Nikt nadal nie odpowiedział, czym zastąpić węgiel jako paliwo do produkcji ciepła systemowego dla milionów mieszkańców polskich miast. Musimy "uszyć" zapotrzebowanie na węgiel kamienny dla polskiej gospodarki na kolejne lata. Dla nas najważniejsze jest bezpieczeństwo energetyczne - mówił w czasie panelu eurodeputowany Grzegorz Tobiszowski.

Założenia związane z polityką klimatyczną nie uwzględniały specyfiki poszczególnych państw członkowskich. Dziś bardzo trudno się dyskutuje z tymi, którzy mają energetykę zawodową opartą na atomie lub odnawialnych źródłach. 

- Do tej pory mieliśmy w Polsce zamykać wszystko, co było związane z węglem. Z chwilą wybuchu wojny w Ukrainie oraz dużymi spadkami temperatur, przerwami w dostawach surowców pojawiły się problemy z Unijnym Systemem Energetycznym i wówczas okazało się, że nasza energia produkowana z węgla jest gwarantem stabilności dostaw. Celem działań rządu jest to, aby zaopatrzenie w prąd odbywało się bez zakłóceń, aby to był prąd polskiej produkcji i żeby był dostępny w dobrej cenie. Musimy pilnować konkurencyjności naszej produkcji, nie możemy dopuścić do powstania ubóstwa energetycznego, ale chcemy dbać o klimat i jesteśmy na to otwarci. Chcemy rozpoczęcia deglobalizacji i oparcia się na dostępnych, lokalnych surowcach, w tym także na węglu kamiennym - przekazał pełnomocnik rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego, wiceminister aktywów państwowych Piotr Pyzik.

Zwiększenie wydobycia węgla w polskich kopalniach powinno zrekompensować, przynajmniej częściowo, wstrzymanie importu z Rosji. W minionym roku z tamtego rynku kupiono około 9 milionów ton. Dla górnictwa jest to duże wyzwanie, dodatkowo połączone z nakładami finansowymi na roboty przygotowawcze. 

Czytaj także: Rośnie zapotrzebowanie na węgiel

- Nie można obecnie mówić o renesansie węgla, ale raczej o wzroście zapotrzebowania. Wszyscy notują potrzebę zainteresowania się stabilnym i pewnym paliwem. Przez 2-3 lata na pewno na rynku będą wyższe ceny. Pamiętać jednak trzeba, że wzrost wydobycia w PGG o 800 tysięcy ton w skali roku wymaga nakładów około 200 milionów złotych i 18 miesięcy przygotowań. Bez zmiany średnio- i długookresowej polityki unijnej trudno będzie planować zadania na kolejne lata. Jestem za podtrzymaniem zapisów z umowy społecznej dotyczących wygaszania wydobycia do 2049 roku, ale przed nami kilkadziesiąt kolejnych lat. Nadal instytucje finansowe stosują zasadę "zero kredytów" dla branży węglowej. Bez decyzji Parlamentu Europejskiego i modyfikacji strategii klimatycznej trudno podejmować strategiczne decyzje - wspomniał prezes Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Rogala.

W połowie 2021 roku zapotrzebowanie na węgiel było tak słabe, że zwały przy kopalniach były pełne. Gdy zaczęły rosnąć ceny gazu ziemnego, we Francji połowa mocy w reaktorach atomowych została wyłączona z eksploatacji, a bezwietrzna pogoda ograniczyła dostawy z wiatraków, klienci zaczęli zgłaszać dodatkowy popyt.

- W połowie 2021 roku przy kopalniach było tyle zgromadzonego węgla, że konieczne było zmniejszenie wydobycia. W sierpniu produkowaliśmy 300 tysięcy ton miesięcznie, a w kolejnych miesiącach to było już 450 tysięcy i wreszcie 500 tysięcy ton. Praca odbywa się przez 6 dni w tygodniu, a wydobyty węgiel trafia głównie do energetyki zawodowej. Chcąc zapewnić dostawy na odpowiednim poziomie, w uzgodnieniu z ministerstwem podjęliśmy decyzję o zmniejszeniu w kolejnych latach tempa ograniczenia produkcji. Kopalnie w spółce objęte są programem wsparcia na rzecz zmniejszenia wydobycia, ale obecna sytuacja jest nadzwyczajna i chcemy w okresie do 2030 roku wydobyć dodatkowo 6,5 miliona ton węgla - przekazał prezes Tauron Wydobycie Jacek Pytel.

Problemy zupełnie innego rodzaju ma Lubelski Węgiel "Bogdanka". Tam na przeszkodzie zwiększenia wydobycia stanęły zdolności przesłania urobku na powierzchnię.

- Miniony rok był dla spółki rekordowy. Udało nam się wydobyć 9,9 miliona ton węgla, który natychmiast trafił do odbiorców. Praca w kopalni trwa przez sześć dni w tygodniu plus mamy jedną zmianę w niedzielę. Pozyskanie większej ilości surowca będzie bardzo trudne, ponieważ zdolności transportu węgla na powierzchnię są na maksymalnym poziomie. Konieczna byłaby budowa nowego szybu, ale taka inwestycja jest bardzo kosztowna, trwa latami, brakuje chętnych podmiotów finansowania tych projektów. Oceniamy, że po 2-3 latach nastąpi spadek zapotrzebowania na węgiel. W Zagłębiu Lubelskim jest surowiec i warto go wydobywać, ale my myślimy długofalowo, dlatego chcemy zarobić jak najwięcej teraz, aby nadwyżkę odłożyć i zainwestować w nowe projekty - opowiedział wiceprezes LW "Bogdanka" Kasjan Wyligała. 

Bezpieczeństwo energetyczne powinno być najważniejszym strategicznym zadaniem państw członkowskich Unii Europejskiej.

- Chyba jest rzeczą naturalną, że każdy kraj i rząd muszą zadbać o ciepło i prąd dla obywateli i gospodarki. Bezpieczeństwo energetyczne to jest najwyższy standard – przecież fotowoltaika i wiatr nam tego nie zapewnią. Węgiel kamienny, w naszym przypadku, może być znakomitym stabilizatorem. Nie przestawimy z dnia na dzień energetyki na paliwo gazowe, zwłaszcza że są problemy z jego importem - powiedział prezes CARBOAUTOMATYKA Henryk Stabla.

Wydobycie w polskich kopalniach, bez względu na potrzeby gospodarki, nie może być zwiększane kosztem bezpieczeństwa pracy górników.

- Po serii ostatnich wypadków w kopalniach, należy się poważnie zastanowić nad bezpieczeństwem wydobycia. Mamy przecież bardzo trudne warunki, eksploatację z pokładów niemal na poziomie 1000 metrów pod ziemią. Do tego tąpnięcia, wysoką temperaturę, metan. Nie wolno zapominać o tym, że muszą być przestrzegane wszystkie procedury. Nic nie może się odbywać kosztem życia i zdrowia górników. Dlatego Wyższy Urząd Górniczy powinien być jak najszybciej wydzielony ze struktur resortu aktywów państwowych i podporządkowany premierowi - zauważył były wicepremier Janusz Steinhoff.

Niejako wywołany do odpowiedzi został były rektor UE w Katowicach, były wiceminister rozwoju, pracy i technologii Robert Tomanek.

- Miałem okazję przez kilka lat być członkiem Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej i chociaż zajmowałem się kwestiami finansowymi, to interesowała mnie bardzo kwestia standardów bezpieczeństwa. Dwa wypadki w kopalni "Zofiówka" i "Pniówek" traktuję w kategoriach nieszczęśliwych wypadków - powiedział Robert Tomanek.

Najbliższe miesiące powinny dać odpowiedź na pytanie, na ile ostatnie wydarzenia wpłyną na modyfikację stanowiska Unii Europejskiej w sprawie bezpieczeństwa energetycznego. Klimat i dbałość o jego ochronę są poza dyskusją polityczną. Warto jednak zastanowić się nad tempem dochodzenia do pełnej neutralności oraz kosztami ekonomicznymi i społecznymi tego procesu.

 

 

×

SPÓŁKI

KOMENTARZE (24)

Do artykułu: Praca górników znów stała się bardzo ważna. Górnictwo ma swoje pięć minut

 • Hmm 2022-05-04 15:03:26
  Problemem jest to, że tak dużo węgla idzie w energetykę. Rozumiem węgiel do ogrzewania, ale do wytwarzania prądu to marnotrastwo (chyba że jako rezerwa). Do wytwarzania prądu powinniśmy już dawno mieć atomówki, wtedy ny nie było problemu z brakiem np. ekogroszku. Niestety nasz polski wegiel idzie do firm lub na eksport, a nie do ludzi.
  • Gadać łatwo 2022-05-04 15:46:26
   Za wszy byś te atomówku zbudował. Pieniądze pojawiły się dopiero za rządów PiS. Wcześniej przez 26 lat była ogromna dziura budżetowa i, pinuendzy nie ma i nie będzie.
   • gadać prawdę 2022-05-04 16:55:06
    Wystarczyła by tylko ta kasa która poszła na dopłaty do wiecznie upadłego górnictwa.
  • miki 2022-05-04 16:30:53
   Kaj som piniondze ?
  • ja jo już je 2022-05-09 11:27:27
   ...co ma węgiel dla energetyki do ekogroszku i gospodarstw domowych? to są inne typy węgla...jak sprzedamy mniej energetycznego do elektrowni to nie narobimy z tego ekogroszku;]
 • podatnik 2022-05-04 14:55:47
  Na wiosnę polecam sok ze śmietnika, jest bardzo orzeźwiający. Trzeba tylko potrzymać śmieci w kuble ze dwa, trzy tygodnie aż na dnie zbierze się koncentrat. Ja tak robię i mam przyjemny zapach z ust.
 • Bogdanka 2022-05-04 11:06:35
  Związki siedzą w kieszeniach spółek węglowych i trzęsą gaciami żeby nie wywalili ich za bramy!Listy piszą pod publike i zeby reszta tępaków co jeszcze płaci składki sie nie wypisała!
  • Boryniok 2022-05-04 12:45:01
   Pajacu ‚ to zarządy siedzą w kieszeniach związków w JSW związki zmusiły do odejścia dyrektora i dwa tygodnie kopalnia IV kategorii zagrożenia metanowego była bez dyrektora efekty znamy !!!! Teraz dopiero wysłali dyrektora z Zofiówki za takie bezkrólewie prezes JSW powinien siedzieć !!!!!
   • Zdzichu 2022-05-04 12:58:07
    W JSW to ryle mięczaki należą do kilku związków bo się boją!To dzięki miękkim,tępym i ciemnym górnikom związki mają taka pozycję!
  • Zdzichu 2022-05-04 13:41:26
   Ja lubię być rypany w różnych pozycjach.
 • miki 2022-05-04 10:29:25
  A kiedy wydajność? Radzieccy górnicy 90 lat temu mając prymitywną technologię wydobywali 7 ton węgla na zmianę. Gdyby tyle wydobywali górnicy w PGG i pracowali 40 tygodni w roku - to by mogło ich byc 3 razy mniej. A w kombinacji , że ma 3 dni pracy i 3 dni wolnego byłoby to prawie 3 razy więcej niż dziś. Przy dobrej organizacji pracy - mogliby pracować 2 dni w tygodniu i 5 dni odpoczywać
  • miki 2022-05-04 10:47:49
   Ja robię dziennie 20 kilową kupę, to jest wydajność.
   • miki 2022-05-12 10:57:54
    widzę znowu jakiś zwąchol kałomarzący
 • Jasiek 2022-05-04 10:05:31
  Nareszcie się wezmą za robotę, a nie tylko osłony, dopłaty itd. oraz emerytura po 5 ciut latach pracy.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 35.170.82.159
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
WNP - Portal gospodarczy

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!