PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Orlen i PGNiG odkryły nowe złoże gazu w Wielkopolsce

Autor: PAP/rs
09-08-2018 17:08
Orlen i PGNiG odkryły nowe złoże gazu w Wielkopolsce

PKN Orlen i PGNiG odkryły nowe złoże gazu w Wielkopolsce. Wyniki testu produkcyjnego potwierdzają bardzo dobrą wydajność odwiertu

Fot. PTWP (Piotr Waniorek)

PKN Orlen i PGNiG odkryły nowe złoże gazu w Wielkopolsce. Wyniki testu produkcyjnego potwierdzają bardzo dobrą wydajność odwiertu. Możliwości produkcyjne złoża oszacowano na 50 mln metrów sześc. gazu rocznie - podał w czwartek płocki koncern.

Według PKN Orlen nowe złoże położone jest na terenie wspólnego obszaru projektowego Płotki w Wielkopolsce na koncesji Śrem-Jarocin.
Jak poinformował płocki koncern, zostało ono odkryte odwiertem Chwalęcin-1K, którego głębokość końcowa osiągnęła 3050 metrów MD (Measured Depth, czyli rzeczywista długość otworu mierzona od powierzchni ziemi do dna otworu, uwzględniająca krzywiznę odwiertu). Prace prowadzono od końca kwietnia.

Czytaj także: PGNiG zapowiada rewitalizację kolejnych odwiertów na złożu Przemyśl 

"Obszar Wielkopolski należy do jednych z najbardziej perspektywicznych regionów Polski pod kątem poszukiwań złóż gazu ziemnego. Pozytywny wynik uzyskany w trakcie testu potwierdza, że założona przez nas strategia w obszarze wydobycia sprawdza się. Sukcesywnie zwiększamy bazę zasobów w kraju, co korzystnie wpływa na bezpieczeństwo energetyczne Polski" - powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie spółki.

PKN Orlen zapowiedział, że w najbliższych tygodniach PGNiG oraz Orlen Upstream, spółka z Grupy Orlen, będą realizować wspólnie wiercenie otworu Komorze-3H/S1. "Ponadto obie spółki przygotowują się do zagospodarowania złoża Miłosław, które zostało odkryte w maju 2017 r. Zakończenie inwestycji i rozpoczęcie wydobycia planowane jest na przełomie II i III kw. 2019 r." - podkreślił płocki koncern.

PKN Orlen przypomniał, że PGNiG, który jest operatorem na obszarze projektowym Płotki, posiada 51 proc. udziałów, a Orlen Upstream, z pozostałą częścią udziałów, pełni funkcję partnera.

Czytaj też: Rośnie wydobycie gazu i przerób ropy

Podobał się artykuł? Podziel się!

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (27)

  • świadomy 2018-08-10 07:51:17
    powinno być PGNiG i Orlen odkryły nowe złoże. Skoro na końcu podany jest % udział w projekcie to wypada wpisać większościowego udziałowca na pierwszym miejscu (a taka informacja i tak powinna być raczej na samej górze tej notatki).
  • Ewa 2018-10-15 15:41:03
    Zna ktoś lepszego dostawcę gazu dla firm niż PGNiG?
    • Piotrek 2018-10-18 09:14:13
      ja mam gaz od taurona
      • Ewa 2018-10-19 14:30:56
        I co jesteś zadowolony? Jak wyglądają cenowo?
      • Anna 2018-10-22 16:52:00
        @Ewa z tego co się dowiadywałam tauron ma najniższe ceny, kilka ofert do wyboru, w jednej z nich możesz mieć kilku fachowców, oprócz serwisanta gazowego jest jeszcze ślusarz, szklarz i hydraulik
      • migg 2018-10-22 23:19:34
        fajne jest to, że są różne warianty u nich i można dobrać to co konkretnie jest nam w firmie potrzebne
      • Olga 2018-10-22 23:38:07
        Z tymi fachowcami to też fajne zabezpieczenie, bo nigdy nie wiadomo kiedy coś nawali :/
      • Anna 2018-10-23 12:08:06
        @Olga to prawda jest spory wybór fachowców, no ale musisz też wybrać odpowiednią ofertę, bo nie we wszystkich jest szklarz, hydraulik
      • Tomek 2018-11-25 15:31:17
        @Anna jak się nazywa ta oferta z fachowcami? @Piotrek a Ty jaką masz usługę? Długo jesteś ich klientem? Co Cię do nich przekonało?
    • Ewa 2018-10-22 17:37:58
      A w jakich dniach są dostępni ci fachowcy? Od poniedziałku do piątku?
      • migg 2018-10-22 23:20:36
        z tego co mi wiadomo to mając opcję 24h serwisant gazowy plus masz serwisanta do swoich dyspozycji 24/7.
      • Olga 2018-10-22 23:37:13
        A koszta usługi są wliczone w pakiet, czy dodatkowo płatne ??
      • Anna 2018-10-23 12:14:24
        @Olga ręki sobie uciąć nie dam, ale usługi serwisantów są wliczone w produkt. Tauron pokryje koszt dojazdu, naprawy, części zamienne, jeśli koszt pojedynczej naprawy nie przekory 500 zł brutto. Czyli jak naprawa będzie droższa to będziemy musieli dopłacić czy ja coś pomieszałam?
      • Ewa 2018-10-23 15:17:42
        świetnie, bardzo mnie to przekonuje :)
      • DoradcaOnlineTauron 2018-10-23 21:02:24
        Ewo, Serwisant, z którego usługi możesz skorzystać w ramach SerwisantGazowy24H, pojawi się u Ciebie już 4 godziny po otrzymaniu zgłoszenia niezależnie od dnia czy godziny.
      • Ewa 2018-10-27 12:01:22
        czyli w święta również?
      • Gosia 2018-11-18 18:47:33
        W dni ustawowo wolne od pracy raczej nie ma na co liczyć. Zresztą innych fachowców w takim dniu też byś nie znalazła.
    • migg 2018-10-22 23:17:36
      Jak dla firm to tylko tauron z gwarancją ceny
      • Olga 2018-10-22 23:36:18
        Z gwarancją ceny? Co masz na myśli dokładnie ?
      • Anna 2018-10-23 12:15:23
        Może chodzi tutaj o ochronę przed podwyżkami na rok ? Bo właśnie tauron to też oferuje ;)
      • Wiktor 2018-12-05 09:06:38
        @Anna ta ochrona obowiązuje tylko przez rok? @migg a potem płaci się zwykłą cenę?
      • Kajetan 2018-12-10 18:18:49
        @Wiktor tak, tylko przez rok albo i aż przez rok :) @Wiktor potem cenę ustala ci Tauron.
    • Ewa 2018-10-23 15:16:29
      w jakiej ofercie są ci fachowcy?
    • DoradcaOnlineTauron 2018-10-23 20:58:48
      Jeżeli planujesz zmiany to zachęcam do rozważenia oferty TAURONA dla firm. Możesz otrzymać gaz o 5% taniej niż u największego sprzedawcy gazu w Polsce oraz 3000 zł brutto do wykorzystania na naprawy sprzętu czy instalacji w Twojej firmie.
    • Ewa 2018-10-27 12:01:55
      a w której jest?
    • Gosia 2018-11-18 18:46:38
      A jak się nazywa ta oferta?
    • Rolek 2018-11-19 11:38:44
      @Anna w której ofercie są? Korzystałaś z ich pomocy już? @Olga dokładnie tak. Na innych fachowców to by pewnie trzeba było czekać kilka dni...

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 35.175.190.77