Mgła wodna ogranicza zapylenie w kopalniach

  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: PAP
  • Dodano: 18-01-2012 14:06

Nawet o 90 proc. można ograniczyć zapylenie w podziemnych wyrobiskach kopalń dzięki stosowaniu urządzeń, tworzących mgłę wodną. Nowe rozwiązanie zmniejsza zagrożenie wybuchem pyłu węglowego oraz ogranicza ryzyko pylicy płuc wśród górników.

W ubiegłym roku w kopalniach największej górniczej spółki - Kompanii Węglowej - zainstalowano sześć systemów Telesto, ograniczających zapylenie za pomocą mgły wodnej. System pod nazwą Lanca wodna działa m.in. w kopalniach Halemba-Wirek i Jankowice.

"To jedno z rozwiązań poprawiających warunki pracy oraz bezpieczeństwo. Stałe poszukiwanie i wdrażanie takich rozwiązań należy do naszych priorytetów" - powiedział w środę PAP rzecznik Kompanii Węglowej, Zbigniew Madej.

Spodziewane efekty takiego wdrożenia - oprócz poprawy warunków pracy - to także niższe koszty utrzymania maszyn w wyniku mniejszej częstotliwości remontów.

Dla górników najważniejsze jest jednak zmniejszenie ryzyka pylicy płuc. Specjaliści wyliczyli, że statystycznie górnicy trzynaście razy częściej zapadają na choroby zawodowe niż pracownicy innych gałęzi gospodarki. Najczęściej dotyka ich właśnie pylica, którą co roku wykrywa się u ponad 500 osób. To prawie 82 proc. wszystkich chorób zawodowych w górnictwie. Nadzór górniczy zapowiedział działania, które mają poprawić tę sytuację.

Źródłem zapylenia powietrza w kopalniach są przede wszystkim kombajny ścianowe i kruszarki, a także przenośniki urobku, zwłaszcza w miejscach jego przesypywania. Przy wielu ścianach wydobywczych często już przy wlocie świeżego powietrza zapylenie przekracza normy - często bowiem tymi samymi wyrobiskami transportowany jest urobek.

Aby zapobiegać zapyleniu powietrza pod ziemią, przy wielu urządzeniach, których praca skutkuje powstawaniem pyłu, od dawna montowane są urządzenia zraszające i odpylacze. Do rozpylanej wody dodaje się środki chemiczne, które - zmniejszając jej napięcie powierzchniowe - ułatwiają rozpylanie i wiązanie się z cząsteczkami pyłu. Nowy system sprawia, że jest to bardziej skuteczne niż dotąd.

"Zasada działania naszego systemu ograniczania pylenia polega na wychwytywaniu przez cząsteczki wody drobin pyłu i łączeniu ich w większe aglomeraty, tym samym zmniejszając ich lotność, a co za tym idzie - pylenie. Głównym elementem systemu są głowice mgłowe, dobierane w zależności od występujących w danej sytuacji problemów z zapyleniem" - wyjaśnił członek zarządu spółki Telesto, Adam Borawski.

Głowice zasilane są jedynie wodą. Generują mgłę o średnicy kropli od kilku do kilkudziesięciu mikronów. Umożliwia ona skuteczne wyłapywanie nawet bardzo drobnych pyłów. Odpowiednio zaprojektowany system pozwala ograniczyć pylenie do 90 proc.

System zużywa mniej wody w stosunku do klasycznego zraszania. Jest tak zamontowany, by nie utrudniać transportu w wyrobisku. Można go w prosty sposób zdemontować i zainstalować w innym miejscu chodnika. Takie systemy można stosować nie tylko w kopalniach, ale także w energetyce, przeróbce kamienia czy zakładach przetwórstwa drewna - wszędzie tam, gdzie wskazane jest ograniczanie zapylenia przy przesypywaniu i transporcie.

Co roku w polskim górnictwie stwierdza się ponad 600 przypadków chorób zawodowych. Najwięcej - ok. 550 - pylicy płuc. Inne popularne schorzenia to przede wszystkim ubytki słuchu i tzw. zespół wibracyjny. Od 2006 r. liczba wykrywanych u górników chorób zawodowych rośnie, podczas gdy średnio w całej gospodarce - spada. Współczynnik zachorowalności na choroby zawodowe na 100 tys. zatrudnionych w górnictwie wynosi obecnie 368 i jest trzynaście razy większy niż w całej gospodarce narodowej. W 2006 r. współczynnik ten wynosił w górnictwie 309 na 100 tys. pracowników.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Mgła wodna ogranicza zapylenie w kopalniach

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.221.156
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!