PARTNERZY PORTALU

Porr szybko rośnie w Polsce. Wkrótce może być wiceliderem rynku budowlanego

Porr szybko rośnie w Polsce. Wkrótce może być wiceliderem rynku budowlanego
Najdłuższa estakada w Polsce na nowym odcinku ekspresowej Zakopianki. Jako podwykonawca Salini wybudował go Porr fot. mat. pras.
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: Tomasz Elżbieciak
  • Dodano: 30-09-2019 06:02

W ciągu najbliższego roku załoga kierowanej przez Piotra Kledzika spółki może przekroczyć poziom 3000 pracowników. Opiewający na przeszło 6 mld zł portfel zamówień jest mocno zdywersyfikowany, ale Porr odczuwa wciąż wpływ kontraktów infrastrukturalnych podpisanych w minionych latach.

  • Nasz portfel zamówień opiewa na ponad 6 mld zł. Miesięcznie przerabiamy ok. 300 mln zł - wskazał prezes Kledzik w rozmowie z portalem WNP.PL.
  • W ciągu ostatniego roku zwiększyliśmy załogę o ok. 300 pracowników - do ok. 2800 osób - poinformował.
  • Bez rozwiązania kwestii waloryzacji starych kontraktów z pewnością trudno będzie budować stabilny rynek generalnych wykonawców na kolejne lata - ocenił.

Wywodzący się z Austrii koncern Porr miał w 2018 r. blisko 5,6 mld euro przychodów oraz ponad 66 mln euro zysku netto. Łącznie grupa zatrudnia ok. 19 tys. pracowników. Porr SA, czyli kierowana przez Piotra Kledzika polska spółka grupy, należy do największych podmiotów wchodzących w skład koncernu.

W niedawnym komentarzu firma badawcza Spectis zwróciła uwagę, że od czasu przejęcia w 2015 r. spółki Bilfinger Infrastructure portfel zamówień grupy Porr w Polsce, napędzany głównie dużymi projektami drogowymi, kolejowymi i tunelowymi, „rośnie w imponującym tempie”, przekraczając na koniec drugiego kwartału 2019 r. poziom 6,6 mld zł.
- Oznacza to, że pod względem bieżącego portfela zleceń dystans dzielący grupę Porr od grupy Strabag został zniwelowany do jednego średniej wielkości kontraktu - wskazał Spectis.

- W Polsce najprawdopodobniej jesteśmy właśnie świadkami zmiany na pozycji wicelidera rynku budowlanego (przynajmniej pod względem portfela zamówień, co nie od razu musi przełożyć się na wartość przychodów) - dodał.

Spectis zaznaczył też, że jeśli chodzi o pozycję lidera polskiego rynku budowlanego, to pozostaje ona niezagrożona, bo Budimex po pierwszym półroczu miał portfel wart ponad 11 mld zł.

Przypomnijmy, że wg ostatniego pełnego rankingu Spectis za rok 2017, pierwsza piątka w branży pod względem przychodów wyglądała następująco: Budimex (6,36 mld zł), Skanska (3,88 mld zł), Strabag (3,63 mld zł), Polimex-Mostostal (2,42 mld zł) i Porr (1,95 mld zł).

Pamiętajmy też, że w 2018 r. Skanska rozpoczęła restrukturyzację w Polsce i mocno okroiła działalność. Ponadto w ostatnim latach tendencję spadkową miały przychody Polimeksu, a rósł nie tylko Porr, ale też Erbud i Unibep. Stąd czołówka za 2018 r. jak i lata kolejne, może - poza pozycją Budimeksu - ulec sporym zmianom.

Kolejowe żniwo

- Rok 2018 zakończyliśmy przychodami na poziomie ok. 3 mld zł i delikatnym minusie, jeśli chodzi o wynik finansowy. W 2019 r. spodziewamy się podobnych przychodów, ale wyniku finansowego nie możemy jeszcze szacować, gdyż toczymy szereg negocjacji z klientami - powiedział WNP.PL prezes Piotr Kledzik.

Dodał, że firma wciąż ma na ukończeniu kilka dużych kontraktów infrastrukturalnych podpisanych w minionych latach, gdzie odczuwa skutki dużego wzrostu kosztów.

- Nasz portfel zamówień opiewa aktualnie na ponad 6 mld zł. Miesięcznie przerabiamy ok. 300 mln zł, a jednocześnie staramy się utrzymywać dywersyfikację portfela - podał prezes.
Większość przychodów przypada na inwestycje infrastrukturalne, ale Porr pozyskuje też kontrakty w budownictwie biurowym i mieszkaniowym, hydrotechnicznym i przemysłowym. W portfelu dominują więc klienci publiczni, a na zamówienia prywatne przypada ok. 20-25 proc.

Kledzik podkreślił, że w ostatnim czasie o wiele większą kontraktację spółka notuje w PKP PLK niż w GDDKiA.

- Wydaje się, że w przypadku przetargów drogowych wciąż wiele firm chce znacząco uzupełnić portfele zleceń, stąd decydują się na bardziej agresywną wycenę ofert. My natomiast, uczeni doświadczeniami z przeszłości, staramy się bardzo ostrożnie szacować potencjalny poziom ryzyka - stwierdził prezes.

*Więcej o planach i strategii Porr w dalszej części rozmowy z Piotrem Kledzikiem w Strefie Premium portalu WNP.PL.

 

Zobacz tereny inwestycyjne na sprzedaż na PropertyStock.pl

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Porr szybko rośnie w Polsce. Wkrótce może być wiceliderem rynku budowlanego

  • Zygrfyd 2019-09-30 16:25:39
    Porr nie jest największy na rynku, bo przegonił go Seler Polska.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.197.230.180
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!