PARTNERZY PORTALU

Piotr Naimski: w 2020 r. kluczowe decyzje dotyczące polskiego programu jądrowego

Piotr Naimski: w 2020 r. kluczowe decyzje dotyczące polskiego programu jądrowego
W 2020 r. zapadną kluczowe decyzje dotyczące polskiego programu jądrowego - mówi Piotr Naimski. Fot. PTWP (Piotr Waniorek)
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Dariusz Ciepiela
    Dariusz Ciepiela
  • Dodano: 05-03-2020 06:02

Dostawców, którzy mają sprawdzoną technologię jądrową i umieją budować elektrownie jądrowe według założonego budżetu i w założonym czasie, i z którymi chcemy mieć strategiczne partnerstwo na dziesięciolecia, nie ma wielu - mówi WNP.PL Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

  • W 2020 r. powinny zapaść decyzje dotyczące dostawcy technologii dla polskiej elektrowni jądrowej oraz schematu finansowania jej budowy. 
  • Projekt polityki energetycznej Polski mówi o budowie 6 bloków jądrowych o łącznej mocy od 6 GW do 9 GW.
  • Elektrownie jądrowe zbudowane w przeciągu dwudziestu lat będą funkcjonowały przez lat 60. Decyzje, które mają zapaść w ciągu najbliższych miesięcy, będą skutkowały prawie przez sto lat.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (19)

Do artykułu: Piotr Naimski: w 2020 r. kluczowe decyzje dotyczące polskiego programu jądrowego

  • Mariusz 2020-03-07 09:28:43
    Nic nowego. To samo słyszymy od 10 lat. Również te same argumenty ze stron przeciwnej, na przykład, że nas nie stać. Ale jak padają zapowiedzi, że chcemy mieć 10 GW mocy zainstalowanej w morskich farmach wiatrowych, za - bagatela - 140 mld PLN, to wtedy nas stać. Mało tego - wtedy potrafimy budować lepiej niż inni, ale gdybyśmy mieli budować elektrownię jądrową, to lepiej nie, bo niczego nie potrafimy. Z mojego punktu widzenia najważniejsza jest w miarę tania energia, dostarczana wtedy gdy jest potrzebna, której produkcja nie obciąża nadmiernie środowiska. Chodzi oczywiście o oceny obiektywne, a nie tworzone na konkretne zapotrzebowanie. Bo jeżeli reguły ulegają zniekształceniu, to wnioski mogą być dowolne. Jak w Belgii, gdzie narzeka się na drogą energetykę jądrową i chwali tanie OZE, ale pomija przy tym milczeniem specjalny podatek nałożony na elektrownie jądrowe (który w pewnym momencie przekraczał ich zysk operacyjny), a który idzie na dopłaty do OZE.
    • obserwator 2020-03-09 19:18:32
      Jak energia z atomu ma być w takiej cenie jak z budowanej HP czyli ok. 100 funtów/MWh i to jeszcze przez 30 lat to nie będzie ona tania.
  • Boguslaw 2020-03-05 19:38:13
    Sa roznorakie objawy szalenstwa....Pan minister to kolejna, lecz obawiam sie nie-ostatnia! To, ze nas "bedzie stac..." to bardzo kiepski argument na wyrzucanie pieniedzy podatnika w bloto. Jeszcze ani razu nie uslyszalem z ust Pana ministra zapowiedzi, ze ta energia obnizy Polakom oplaty za uzywanie elektrycznosci. Czyzby pan minister zapomnial o zasadzie "koszt-zysk" czy tez 'pies zjadl jego wypracowanie"? Jesli bedziemy finansowac koszt tej inwestycji przez 20 lato jej cena wzrosnie o 200%. Wiem, wiem, Pan minister bedzie zebrac po osciennych mocarstwach o pomoc, o ile dozyje, ale koszt pozostanie kosztem i psadnie na barki podatnika. Panie Ministrze prosze uczciwie powiedziec czy ta inwestycja obnizy czy podniesie oplaty odbiorcow energii???
    • obserwator 2020-03-09 19:30:10
      Oczywiście że podwyższy jak energia z atomówki HP ma kosztować prawie 100 funtów/MWh i to jeszcze przez 30 lat.
      • Boguslaw 2020-03-10 05:24:27
        W USA energia atomowa jest NAJTANSZA!!! Dlaczego wiec ma byc drozsza w kraju??? "bo nas stac". Czyzby?
  • Simon 2020-03-05 17:31:39
    Inny dziadek Tchórzewski też zapewniał, że węglowa Ostrołęka jest nam rzekomo niezbędna.
  • Klemens 2020-03-05 11:33:48
    Decyzja o budowie elektrowni jądrowych ze skutkami na następne 100 lat wymaga dużej rozwagi. Jestem za rozwojem OZE i magazynami energii, co będzie tańsze niż atom. Jeżeli jednak musi być atom, to technologia tylko taka, która pozwoli obecne tradycyjne paliwo jądrowe zastąpić helem 3. Moim zdaniem hel 3 będzie handlowo dostępny już w perspektywie niecałych 20 lat.
    • Jasiu 2020-03-05 11:47:53
      Chłopie wchodzą reaktory IV generacji, więcej zanieczyszczeń przez te 60 lat wyprodukuje pojedynczy człowiek niż taki reaktor... Poza tym w dyskusji o klimacie nie ma miejsca na "droższe-tańsze", bo jaki to ma mieć sens dla prawnuków?
      • jang. 2020-03-05 12:18:50
        Ale o reaktorach IV generacji i mini-reaktorach kompaktowych jeszcze ani Pudelek ani Wikipedia&YouTube nie pisały to skąd eksperci internetowi mają czerpać wiedzę?Bardziej "nowocześni "popierają syntezę jąder i czerpanie energii gwiazd już za pare lat w kraju w którym wodzowie wierzą ,że hel cięższy od powietrza a powietrze pełne jonów trotylu......
      • Boguslaw 2020-03-08 02:38:31
        Powiedz mi, drogi, kiedy USA wybudowaly ostatnia elektrownie atomowa? 40 lat temu? Dlaczego?
  • Tomasz 2020-03-05 10:28:44
    Wypowiedź Pana Ministra sugeruje, że już w zasadzie wygrali Amerykanie, a Francuzi są już skreślenie z powodu opóźnienia EDF. Szkoda, bo francuskie technologie i doświadczenie są chyba najlepsze na świecie, a ich instytucje wspierające eksport są w stanie zaoferować b. dobre warunki finansowe takich kontraktów. Jak wskazuje doświadczenie z zakupami MON, Amerykanie z dużym prawdopodobieństwem nas złupią, wykorzystując swoich lobbystów.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.233.220.21