Magazyn Nowy Przemysł i portal WNP.PL prezentują swoją listę 1000 największych firm przemysłowych w Polsce. Tradycyjnie zestawienie otwierają państwowi czempioni, czyli Orlen, PGNiG i Lotos, a także PGE, KGHM i Tauron. W szerszej czołówce, obok państwowych podmiotów, zmieścili się także liderzy sektora prywatnego w przemyśle - firmy branży motoryzacyjnej, chemicznej, budowlanej i metalurgicznej. Tu nie ma niespodzianek. Tegoroczne zestawienie jednak różni się od poprzednich wydań, bo swój ślad odcisnęła na nim już pandemia.
- W zestawieniu tysiąca firm przemysłowych w Polsce poza podmiotami produkcyjnymi z kluczowych branż polskiego przemysłu uwzględniono także wybrane sektory usług dla przemysłu, ściśle powiązane z działalnością wytwórczą – takie jak: transport i logistyka, dystrybucja stali, obrót energią, dostawy kluczowych mediów.
- Katastrofy, kryzysy i „czarne łabędzie” w oczywisty sposób zaburzają obraz gospodarki. Ważne, by dane finansowe interpretować w kontekście niecodziennych uwarunkowań: głębokiego dołka lockdownów i niezwykle dynamicznego odbicia, z którym mamy do czynienia.
- Prezentowane zestawienie opiera się na danych dostarczonych przez Dun & Bradstreet i uzupełnionych przez dział analiz PTWP w oparciu o raporty roczne firm.
Ale w szerszej czołówce obsadzonej głównie przez państwowe podmioty branży energetyczno-paliwowej zmieściły się także - jako liderzy sektora prywatnego w przemyśle - firmy branży motoryzacyjnej, chemicznej, budowlanej i metalurgicznej.
Zestawienie obejmuje wartość sprzedaży, zysk netto, aktywa, kapitał własny - wszystkie te parametry w ujęciu rocznym (2019 i 2020). Informację o firmie uzupełniają adresy (pocztowy i www), opis działalności wg PKD oraz nazwisko osoby zarządzającej.
ZOBACZ PIERWSZYCH 20 miejsc LISTY 1000 NAJWIĘKSZYCH FIRM POLSKIEJ GOSPODARKI
Korekty, przesunięcia, debiuty
Porównanie czołówki polskiego przemysłu w roku 2019 i 2020 daje obraz pewnych przesunięć, ale zdecydowanie nie jest to rewolucja – mimo otoczenia gospodarczego, które przecież w minionych kilkunastu miesiącach wstrząsało firmami wielu branż.Zamianę miejsc PGE z PGNiG, czy przesunięcie Lotosu o dwa miejsca i KGHM Polska Miedź z Tauronem należy uznać za rankingową kosmetykę. Istotne przeszeregowania mogą wiązać się z zapowiadanymi (trwającymi) przekształceniami własnościowymi na przemysłowych szczytach, ale na wyniki i nowe pozycje konsolidujących się podmiotów trzeba jeszcze zaczekać.
Większe korekty „w dół” zestawienia widać jednak już na dalszych miejscach i to wśród dużych podmiotów przemysłu ciężkiego.
Pełny ranking 1000 największych firm przemysłowych do obejrzenia (wygodna wyszukiwarka danych) i pobrania tylko dla subskrybentów Strefy Premium portalu WNP.PL.