PARTNERZY PORTALU

Budżetu nie stać na podwyżki dla nauczycieli

Szef ZNP. Sławomir Broniarz nieco ustąpił co do podwyżek płac. Może okazać się, że za mało Fot. ZNP.
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: Adam Sofuł
  • Dodano: 09-04-2019 11:06

Budżet nie jest z gumy – odpowiadają przedstawiciele rządu na postulaty podwyżek płac dla nauczycieli. Czy rzeczywiście nauczycielskie podwyżki to zbyt duże obciążenie dla budżetu? I tak, i nie. Nie, bo chodzi o relatywnie nieduże w skali całego budżetu kwoty. Tak - bo w obecnej sytuacji, w tym roku, każdy wydatek może być dla budżetu nadmiernym obciążeniem. Do tego sukces strajku pociągnąłby za sobą kolejne żądania, kolejnych grup zawodowych.

  • Koszt podpisanego przez rząd porozumienia z nauczycielską "S" to około 3 mld zł w tym roku. 
  • Propozycje Związku Nauczycielstwa Polskiego (ZNP) kosztowałyby budżet ponad 8 mld zł.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

KOMENTARZE (73)

Do artykułu: Budżetu nie stać na podwyżki dla nauczycieli

  • Dariusz 2019-04-20 15:45:40
    8 przywilejów nauczycielskich Karta Nauczyciela - z czego nie chcą zrezygnować pedagodzy : Urlop wypoczynkowy nauczyciela; Urlop dla poratowania zdrowia 3 x 12 m-cy; Czas pracy nauczyciela; Świadczenie kompensacyjne dla nauczycieli; Dodatki do wynagrodzenia; Dodatek mieszkaniowy i wiejski; Trzynastka dla nauczyciela; Czternasta pensja dla nauczyciela Polscy nauczyciele pracują najkrócej na świecie. Rocznie spędzają przy tablicy 489 godzin. Daje to dziennie zegarowo dwie godziny i 42 minuty, czyli trzy i pół godziny lekcyjne. Średnia dla krajów UE to 779 godzin, czyli blisko pięć godzin dziennie. Nawet w słynącej z przywilejów dla sfery budżetowej i bankrutującej Grecji nauczyciele są w pracy o 20 proc. dłużej niż u nas. Nie mówiąc już o USA, gdzie pracują prawie 1100 godzin rocznie. Takie są wyniki „Education at a Glance 2011”, najnowszego raportu OECD, organizacji zrzeszającej 34 najlepiej rozwinięte gospodarki świata. Polski nie stać na utrzymywanie tak pracujących pedagogów. Ich rozbudowane przywileje wynikają z niedostosowanej do obecnej rzeczywistości Karty nauczyciela, której nie odważył się zreformować żaden rząd. Na oświatę w 2010 r. budżet państwa wydał 35 mld zł. Kilkanaście kolejnych miliardów do tego zadania dołożyły samorządy. Według danych GUS w 2009 r. łączne wydatki na ten cel wyniosły ponad 51,5 mld zł. W tym roku z budżetu na edukację trafi blisko 37 mld zł, resztę znów dołożą gminy. I to jest prawdziwy powód podwyżek opłat za przedszkola. Rząd rozdaje przywileje, za które z własnej kieszeni płacą samorządy. Blisko 90 proc. kwoty, jaką dostają z budżetu, pochłaniają uposażenia nauczycielskie.
  • Andrzej 2019-04-19 09:15:54
    Też bym chciał 15% podwyżki!!!! Oni gardzą tym jak i kolejnymi w przyszłym roku jak również tymi które już dostali ostatnio !!!! Powariowali normalnie !!!! Strajk CZYSTO POLITYCZNY
  • Marta 2019-04-15 15:25:40
    Nie wiem jak wygląda praca nauczyciela po godzinach pracy ponieważ nigdy nie byłam nauczycielem.Być może mają rację . Jednak nurtuje mnie wciąż myśl dlaczego rodzice również pracujący muszą spędzać z dziećmi dużo czasu nad lekcjami,by nadrobić to co w szkole zostało kiepsko wytłumaczone. Jest to opinia wielu moich znajomych ,którzy borykają się z tym problemem sami lub muszą brać korepetycje ,a nie każdego na to stać.I nie jest to uwarunkowane tym czy dziecko jest zdolne czy nie.Po prostu współczesny uczeń nie jest wstanie bez wsparcia ogarnąć wszystkich przedmiotów a w szczególności w klasach wyższych.Dlatego dotąd dokąd ten problem nie zostanie rozwiązany wszyscy będą się wzajemnie oskarżać ponieważ rodzice którzy muszą wydać pieniądze na korepetycje , również są w trudnej sytuacji finansowej.Ostatnio rozmawiałam z koleżanką , nauczycielką polonistką,która ma dwójkę dzieci i bierze korepetycje dla nich ze ścisłych przedmiotów i twierdzi,że nie może finansowo dać sobie rady gdyż jej i męża wypłata nie wystarcza na wszystko.Więc o co tu w tym wszystkim chodzi?
    • Luk 2019-04-16 13:02:04
      Niech ministerstwo w swej niezgłębionej mądrości zmieni podstawę programową (czytaj: zimniejszy oczekiwania), albo niech da więcej godzin na naukę poszczególnych przedmiotów. Obecnie jest to przeładowane tym, że zbyt wiele trzeba przekazać w stosunku do czasu, który w swym skąpstwie ministerstwo wyznaczyło. Albo zmniejszyć ilość materiału i dostosować do możliwości uczniów, albo wydłużyć czas na naukę. Ministerstwo chce zjeść ciastko i je zachować. Cierpią wszyscy: nauczyciele, uczniowie, rodzice tylko nie urzędasy ministerialne i wymyślacze egzaminacyjni.
  • Lucyna 2019-04-15 11:56:05
    Nauczyciele pokazcie swój zarobek roczny, wtedy będziemy mówili o realnej płacy. Pokazujecie swoje paski z wynagrodzeniami miesięcznymi gdzie sa róznego rodzaju potracenia
  • Marek 2019-04-15 08:25:50
    Przeczytałem sporo wpisów do powyższego artykułu. Wniosek taki że tzw internautom po pierwsze brak kultury dyskusji, po drugie brak wiedzy obywatelskiej o funkcjonowaniu państwa, zwłaszcza w zakresie ekonomii, prawa, relacjei społecznych. Tak więc twierdzenie, że Polacy są mądrzy jest niepawdziwe! . A teraz moje zdanie: strajk nauczycieli jest strajkiem inspirowanym przez opozycję i byłą nomenklaturę a nauczyciele są niestety jej częścią . Nauczyciele strajkujący wykazali przy tym te cechy o których powyżej- są więc antyobywatelską, antypaństwową kastą . Niezbędna weryfikacja tego środowiska.
    • gesia 2019-04-15 11:02:10
      Jesteś chory. Zero pomyślunku.
    • @Marek 2019-04-16 13:15:52
      Najbardziej antyobywatelską kastą w tym kraju jest obecnie rządząca banda, która zrobiła sobie z RP Ranczo Prezesa. Tam dopiero przydałaby się weryfikacja, tylko że zdążyli już swoje teczki wyczyścić na początku lat 90 tych.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.210.24.208