PARTNERZY PORTALU

Były szef UOP zatrzymany przez CBA ws. prywatyzacji LOT i Stoenu

Były szef UOP zatrzymany przez CBA ws. prywatyzacji LOT i Stoenu
fot. CBA

Pięć osób zatrzymała katowicka prokuratura w śledztwie dotyczącym korupcji przy prywatyzacji PLL LOT i STOEN. Wśród nich jest były szef UOP gen. Gromosław Cz., który usłyszał już zarzuty związane z prywatyzacją warszawskiego dystrybutora energii.

Jak poinformował w środę podczas popołudniowego briefingu rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach prok. Leszek Goławski, na polecenie katowickich śledczych we wtorek zatrzymano pięć osób związanych z prywatyzacjami państwowych przedsiębiorstw.

Prokurator przekazał, że prowadzone od 2005 r. postępowanie dotyczy prywatyzacji Polskich Linii Lotniczych LOT oraz warszawskiego dystrybutora energii - spółki STOEN.

"Udało się uzyskać materiały wskazujące na to, że grupa osób, przy współudziale osób działających w ministerstwie skarbu, w latach 1998-2004 podejmowała działania korupcyjne zmierzające do przeprowadzenia tych prywatyzacji" - wskazał prok. Goławski.

"Jeśli chodzi o prywatyzację LOT-u mówimy o kwocie ok. 1 mln dolarów, jeżeli chodzi o STOEN - to ok. 1,4 mln euro. Przy czym to są kwoty, które pojawiały się w ogóle i nie dotyczą wszystkich tych podejrzanych" - dodał prokurator.

Prokuratura przesłuchiwała w środę zatrzymanych i stawiała im zarzuty - pierwsze w całym postępowaniu. Zarzuty dotyczą korupcji oraz prania pochodzących z korupcji pieniędzy.

Wtorkowe zatrzymania przeprowadziła specjalnie powołana grupa funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego i Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Wśród zatrzymanych jest jedna osoba, która w 2003 r. była doradcą w gabinecie ministra skarbu. Pozostali to przedstawiciele firm współdziałających z ministerstwem przy tych prywatyzacjach lub będących beneficjentami pieniędzy pochodzących z prywatyzacji. Jak poinformowano na konferencji prasowej są to m.in. Piotr D., były doradca ministra finansów i prezesa NBP Leszka Balcerowicza oraz Andrzej P., były współpracownik Wiesława Kaczmarka.

Fakt zatrzymania Gromosława Cz. potwierdzały wcześniej w środę służby prasowe CBA. Według Goławskiego, w środę po południu Gromosław Cz. miał już postawione zarzuty, jednak w związku z kolejnymi czynnościami pozostawał nadal do dyspozycji prokuratury.

Osoba generała pojawia się w tym śledztwie w związku z prywatyzacją STOEN-u. Decyzja o prywatyzacji Stoen zapadła jesienią 2002 r. Za pakiet 85 proc. akcji warszawskiej spółki koncern RWE zapłacił 1,5 mld zł.

Jak informował wówczas resort skarbu, według zweryfikowanych sprawozdań biegłych rewidentów, kapitały własne w odniesieniu do 100 proc. wartości Stoen S.A. na 31 grudnia 2001 roku wynosiły 582 mln złotych. Zapłacona przez RWE cena w przeliczeniu na 100 proc. akcji stanowiła ponad trzykrotność kapitałów własnych Stoen.

Zgodnie z warunkami zawartej umowy prywatyzacyjnej, RWE zobowiązał się zrealizować w Stoen w ciągu trzech lat od daty nabycia akcji program inwestycyjny na kwotę co najmniej 422 mln złotych, w tym co najmniej 337 mln złotych miały stanowić gwarantowane inwestycje w środki trwałe, w tym w modernizację sieci i rozwój sieci.

Prywatyzację Stoen rozpoczął we wrześniu 2001 r. rząd AWS, decyzję o sprzedaży spółki koncernowi RWE podjął rząd SLD, ministrem skarbu państwa był wówczas Wiesław Karczmarek.

O prywatyzacji Stoen negatywnie wyrażała się Najwyższa Izba Kontroli w swoim raporcie ze stycznia 2004 r. Zobacz: Raport Najwyższej Izby Kontroli

 

DO POBRANIA

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Były szef UOP zatrzymany przez CBA ws. prywatyzacji LOT i Stoenu

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.239.4.127
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!