PARTNERZY PORTALU

Chiny mają potężną broń. Czy jej użyją? To byłoby tsunami dla światowej gospodarki

Chiny mają potężną broń. Czy jej użyją? To byłoby tsunami dla światowej gospodarki
Chiny będą używały amerykańskich obligacji jako straszaka i związanej z nimi potęgi będą używać bardzo, bardzo ostrożnie. Na zdjęciu chiński Szanghaj Fot. Fotolia
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: Adam Sofuł
  • Dodano: 09-08-2019 20:00

Wojna handlowa między Chinami i Stanami Zjednoczonymi przybrała w ostatnim tygodniu na sile. Prezydent Donald Trump zapowiedział kolejne sankcje, w odpowiedzi Chiny sięgnęły po dawno nieużywaną broń – dewaluację juana. Państwo Środka ma jednak w swoim arsenale jeszcze potężniejszą broń. Czy po nią sięgnie?

  • Ostatnie dni przyniosły eskalację w amerykańsko-chińskim sporze handlowym.
  • Chiny jako największy wierzyciel USA mają potężny środek nacisku na amerykańską administrację.
  • Dotychczas chiński eksport nie załamał się w wyniku amerykańskich sankcji.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (11)

Do artykułu: Chiny mają potężną broń. Czy jej użyją? To byłoby tsunami dla światowej gospodarki

  • antydonek 2019-09-04 12:16:55
    niech dewaluują.... i tak to robią.... są wierzycielem USA, więc kto bogatemu zabroni .... tylko, że dewaluacja to jak ,,odmrażanie sobie uszu na złość Babci'' - wojna USA-Chiny nie zmieni nadchodzącej recesji........ na miejscu Chin to bym zażądał wykupu amerykańskich obligacji albo bym je rzucił na rynek za 80-90% ceny - na to samo wyjdzie bez dewaluacji.
  • Jadwiga 2019-08-20 14:39:19
    Dolar może upaść tylko ze stołu na podłogę co najwyżej. O Sile waluty decydują zasoby i gospodarka kraju a nie jakiś wydrukowany papier : czy to pieniądz papierowy czy obligacja doraźnie można to wykorzystać ale liczą się zasoby i potencjał. Europa ma też zasoby i potencjał , może mieć przejściowe kryzysy i problemy ale liczą się zasoby. Młode tygrysy gospodarki już były i się wysypały , dlaczego ? ,bo nie było zasobów. Np. to gadanie naszych polityków o tym, że nasza gospodarka jest teraz najsilniejsza w UE jest śmieszne dla tych co mają jakieś pojęcie o gospodarce. My płacimy za naszą głupotę. Kiedy inni budowali zasoby myśmy wywijali szabelkami. Dam prosty przykład aby niektórym coś uzmysłowić , ci którzy trochę jeżdżą po Europie porównajcie ilość kontenerów morskich , które stoją na DEPO pod Wiedniem z ilością kontenerów morskich które stoją na naszych terminalach. To obrazuje różnicę w obrotach w gospodarce i różnicy w pieniądzu którym się obraca.( dodatkowo należy wziąć pod uwagę ,że Austria nie ma dostępu do morza , a my Mamy cztery porty.)
  • Wuzetka 2019-08-10 21:37:21
    Tezy autora wyssane z palca. Bzdury kompletne. Popyt na amerykańskie obligacje jest tak ogromny, że rynek by wchłonął całość tego co posiadają Chiny i wzrost rentowności byłby nieznaczny. Jakby ceny zaczęły za bardzo spadać to FED kupi wszystko drukując dolary. Autor nie ma pojęcia o tematyce o której próbuje pisać.
    • Zyxel 2019-08-11 17:03:50
      Zapominasz o panice, jaką taki ruch Chin by wywołał, zwłaszcza teraz.
      • Wuzetka 2019-08-12 12:12:12
        Teraz na świecie wszystkim brakuje i potrzebują USD by obsługiwać zadłużenie - Chińczycy najbardziej. Sprzedaż obligacji nie ma w obecnej sytuacji najmniejszego sensu. Co by zrobili potem z tymi dolarami, których dramatycznie potrzebują? Najlepszą rzeczą jaką mogą zrobić to właśnie trzymać w obligacjach i pokrywać pojawiające sie zapotrzebowanie przez rynek repo.
    • marek_j 2019-08-11 17:48:40
      To doprowadzi do upadku dolara.
  • asd 2019-08-10 16:44:22
    Mają obligacje i co z tego ? Sprzedali ich kiedyś za 500 mld i co ? Nic bo FED skupił je jednym naciśnięciem klawisza, rynek nawet tego nie zauważył.
  • gliwice2009 2019-08-10 08:43:28
    A gdzie w tej rozgrywce jest UE ?
    • Gacek 2019-08-10 12:42:41
      Czy mógłbyś sprecyzować o jaką "rozgrywkę" ci chodzi ? A jeszcze dokładniej,o co ci chodzi ?
      • gliwice2009 2019-08-10 13:14:05
        To gra o prymat w świecie. Grają wyłącznie najsilniejsi. Pytanie jest następujące: czy UE już jest w drugiej lidze, czy ma szansę utrzymać się w pierwszej ?

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.235.74.184