PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Dlaczego diesel w Polsce jest droższy od benzyny?

Autor: Paweł Szygulski
13-03-2019 06:01 |  aktualizacja: 12-03-2019 23:03
Dlaczego diesel w Polsce jest droższy od benzyny?

Ceny paliw w Polsce należą do najniższych w Unii Europejskiej

Fot. Shutterstock.com

Z końcem lutego 2019 roku Polska miała niemal najniższe ceny benzyny w Unii Europejskiej. Podobnie sytuacja wyglądała w przypadku oleju napędowego. Ten drugi był u nas wyraźnie droższy od benzyny, jednak w kilkunastu krajach wspólnoty to benzyna była droższa od diesla. To zróżnicowanie cen wynika z kilku istotnych czynników, a jednym z nich jest coraz bardziej restrykcyjna polityka wobec "ropniaków" na Zachodzie.

  • Z końcem lutego spośród krajów Unii Europejskiej jedynie w Bułgarii średnia cena benzyny była niższa niż w Polsce.
  • W całej Unii Europejskiej w 14 krajach średnia cena diesla była wyższa niż benzyny 95, a w 14 było odwrotnie.
  • Odwrót od diesli w Europie Zachodniej może wpływać na podwyższanie cen oleju napędowego w Polsce. Popyt na to paliwo zwiększyła tez walka z szarą strefą.

Według danych Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN) litr benzyny 95 z końcem lutego kosztował na stacjach paliw w Polsce średnio 1,0923 euro, co stanowiło 84 proc. średniej unijnej (1,2999 euro). Taniej było tylko Bułgarii, gdzie za litr benzyny trzeba było zapłacić 1,0124 euro.

Niewiele drożej niż Polsce było w Rumunii (1,1190 euro), na Cyprze (1,1258 euro) oraz na Węgrzech (1,1363 euro).

Czytaj także: Tankowanie mogłoby być tańsze, ale zmienił się ważny składnik cen paliw

Z kolei najwyższe przeciętne ceny benzyny 95 na koniec lutego odnotowano w Holandii (1,6090 euro), Danii (1,5520 euro), we Włoszech (1,5347 euro), Grecji (1,5310 euro) oraz Francji (1,4586 euro).
Źródło: POPiHN
Źródło: POPiHN
W przypadku diesla Polska miała czwarta najniższą średnią cenę na koniec lutego - 1,1526 euro - która stanowiła 89 proc. przeciętnej ceny w całej Unii Europejskiej. Pierwszą piątkę najtańszych krajów uzupełniły jeszcze: Bułgaria (1,1000 euro), Luksemburg (1,1010 euro), Litwa (1,1230 euro) oraz Rumunia (1,2030 euro).

Czytaj również: Diesel będzie droższy przez rosnące marże

Natomiast najdroższy olej napędowy był w Szwecji (1,5200 euro), Wielkiej Brytanii (1,4933 euro), Włoszech (1,4798 euro), Francji (1,4503 euro) oraz Belgii (1,4440).

KOMENTARZE (20)

  • Energet 2019-03-13 07:46:58
    Artykuł mnie nie przekonał. Sankcje wobec diesli powodują, że rośnie popyt na to paliwo? Olej opałowy w Polsce zaczyna być paliwem schyłkowym (ceny i dostępność gazu) i jakoby jego zużycie rosło (przy ciepłej w stosunku do lat poprzednich zimie)? Ponadto, jak czegoś się więcej sprzedaje to marża rafineryjna może być chyba mniejsza nie większa? Co się tak naprawdę stało w sytuacji tej opisanej kilka lat temu, że paliwo dla biznesu (transportu) jest droższe niż paliwo dla osób fizycznych?
    • Tadeusz 2019-03-14 03:24:55
      Liczy się tylko zysk... Musi być na 5 +
    • Robercik 2019-03-14 10:10:37
      Co z tego że cieplejsza zima niż rok temu grzać i tak trzeba i wydaje na ogrzewanie tyle samo co rok temu. A druga sprawa to jak jest większy popyt to marża spada biznesmen z ciebie. Tak rozumując mieszkania powinny tanieć jest duży na nie popyt przecież hi hi
  • MP 2019-03-13 08:20:22
    A to już poziom rzeki Ren w Niemczech nie ma znaczenia??? Nie tak dawno eksperci opowiadali że to jest przyczyną wyższych cen diesela....
  • Sceptyk 2019-03-13 09:16:34
    Wiemy kto w Polsce jest monopolistą i czyje spółki rozdają karty jeżeli chodzi o ceny ropy na stacjach. Sztuczne podtrzymywanie cen, to historia, która lubi się powtarzać. Marża jest ogromna. Dla przykładu, wielkość importu ropy naftowej do Polski w całym 2017 r. wynosiła 24 648 tys. ton i była warta 35,33 mld zł, podał wiceminister energii Tomasz Dąbrowski. Ropa stanowi 74%, a benzyna 26% zużycia w kraju.
    • Zaciekawiony 2019-03-13 11:05:53
      No ciekawe, ciekawe rzeczy piszesz. Gdzie znalazłeś te dane o proporcji ropy i benzyny? Bez złośliwości piszę.
      • Tadeusz 2019-03-14 03:26:15
        Te dane są ogólnie dostępne. Poczytaj. Bez złośliwości.
  • Ropniak 2019-03-13 12:12:10
    A no z tego że w pl większość aut to klekoty, poza tym rolnictwo oraz transport ciężarowyi wszystkie busy jadą na ropie🤔?
  • gupek wioskowy 2019-03-13 12:49:09
    Nie wiedziałem, że pisowscy pijarowcy potrafią już kupić artykuł sponsorowany. BARDZO DROGI diesel w Polsce (autor nie zająknął sie nawet przecinkiem, że droższy niż w Niemczech) bierze się z prostego powodu: CENTRALNE ZARZĄDZANIE CENAMI (konkurencja na rynku wobec fuzji Lotosu i Orlenu to fikcja, w którą wierzą może tylko małe dziewczynki w piaskownicy). Ten centralizm demokratyczny (pamiętacie te teksty z obowiązkowych kursów marksizmu na studach?) został wprowadzony po to, żeby aktualnie rządząca pisoBOLSZEWIA mogła BANDYCKO RABOWAĆ PODATNIKÓW! I tylko o to w tym wszystkim chodzi! Od dłuższego czasu zadaję pytanie: jak już wyeliminujemy diesla z samochodów (za chwilę €kołchoz zabierze się za ciężarówki), z napędu statków (mazut)i ogrzewania olejowego, to CO RAFINERIE ZROBIĄ Z CIĘŻKIMI FRAKCJAMI ROPY???!!! Wleją nazad do szybów???!!!!
    • Gość 2019-03-13 17:28:02
      Jak państwowy monopol paliwowy wyeliminuje wysokimi cenami olej napędowy to zacznie robić to samo z benzyną i lpg.
    • Robercik 2019-03-14 10:02:07
      Kolejny specjalista od cen ja mieszkam w Gubinie po drugiej stronie Nysy ropa droższa a w zeszłym tygodniu byłem w Czechach ropa droższa. Powtarzane bzdury nie wiem z kąd? I błędna ocena tankował w Niemczech jedzie do Polski autostrada, ekspresówka czy ruchliwa krajowką i porównuje ceny.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.82.99.169