Należąca do Południowego Koncernu Energetycznego SA Elektrownia Halemba w Rudzie Śląskiej została 10 czerwca odstawiona na trzy miesiące do tzw. zimnej rezerwy. Zakład wstrzymał produkcję, przez co koncern zaoszczędzi około 10 mln zł.
44-letnia Elektrownia Halemba położona jest w południowej części Rudy Śląskiej w województwie śląskim. Jej moc elektryczna wynosi 200 MW. Zakład wyposażony jest w cztery bloki o mocy 50 MWe każdy. W ciągu 40 lat jednostki te przepracowały po około 235 000 godzin. Elektrownia posiada człon ciepłowniczy o mocy około 60 MWt. Pracuje w niej 209 osób.
Halemba jest zakładem nierentownym. Zużycie urządzeń wytwórczych, a przez to wysokie koszty zmienne - przy obecnych cenach energii na rynku - nie pozwalają jej na zyskowną działalność. Zakład ma jednak atrakcyjne położenie, bo znajduje się blisko kopalń i potencjalnych rynków ciepłowniczych, dysponuje też infrastrukturą energetyczną niezbędną do wyprowadzenia mocy elektrycznej.
W kwietniu br. zarząd PKE zaprosił potencjalnych partnerów do składania propozycji odbudowy Elektrowni Halemba. Strategia koncernu do 2020 roku zakłada wybudowanie 2260 MW nowych mocy. Zarząd spółki chce, aby do 2012 roku nowoczesna jednostka produkcyjna pojawiła się także w Rudzie Śląskiej. Do końca maja do PKE wpłynęło 13 ofert dotyczących odbudowy Elektrowni Halemba.
Po odstawieniu zakładu do zimnej rezerwy załoga zabezpiecza urządzenia oraz wykonuje prace niezbędne do zapewnienia funkcjonowania elektrowni w zimie. W czasie przestoju pracownicy wykorzystają także urlopy wypoczynkowe. Zarząd spółki - w porozumieniu przedstawionym związkom zawodowym - zaproponował wszystkim chętnym możliwość zwolnienia ze świadczenia pracy w dłuższym okresie niż wymiar urlopu wypoczynkowego. W tym czasie pracownicy będą otrzymywać 70-75 proc. wynagrodzenia liczonego jak za urlop.
Południowy Koncern Energetyczny SA jest drugim pod względem wielkości producentem energii w kraju (4952,7 MWe, 2399,7 MWt). Firma dysponuje 14-proc. udziałem w krajowej mocy zainstalowanej elektrycznej i 16-proc. rynkiem produkcji ciepła w województwie śląskim.