PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj
 • Strefa premium

Firmy zapłacą kilkukrotnie większy ZUS? Premier zabrał głos

Autor: Katarzyna Domagała-Szymonek
11-09-2019 16:25 |  aktualizacja: 11-09-2019 17:36
Firmy zapłacą kilkukrotnie większy ZUS? Premier zabrał głos

Premier uspokaja zaniepokojonych przedsiębiorców i przekonuje do plusów rządowych propozycji

Fot. Twitter/Premier RP

Uzależnienie wysokości składek ZUS dla przedsiębiorców od osiąganych przez nich dochodów budzi obawy wśród przedsiębiorców. Premier Mateusz Morawiecki zapewnia, że przedsiębiorcy nie będą musieli płacić kilkukrotnie większego ZUS-u. - Przeznaczamy ok. miliarda złotych na zmniejszenie obciążeń w ZUS-ie dla małych i mikrofirm. ZUS będzie mógł być dla nich obliczany nie tylko od przychodu, ale też do pewnego poziomu od dochodu - mówi Morawiecki.

 • Podczas sobotniej (7 września) konwencji PiS premier Morawiecki zapowiedział szereg zmian, które miałyby dotknąć przedsiębiorców.
 • To m.in.skokowe podniesienie ryczałtu dla małych i średnich przedsiębiorstw z 250 tys. do miliona euro, a w przyszłości do dwóch milionów euro czy proporcjonalne obliczanie składek na ZUS i uzależnienie ich od dochodu.
 • Zapowiedź zmian wywołała lawinę komentarzy. Nie zawsze pozytywnych. Teraz premier uspokaja zaniepokojonych przedsiębiorców i przekonuje do plusów rządowych propozycji.

- Dla przedsiębiorców zrobiliśmy (...) wiele kroków, Konstytucja Biznesu, zrobiliśmy zmiany dla firm, obniżkę podatków, Mała Działalność Gospodarcza, działalność bezrejestrowa, obniżkę ZUS-u dla tych, którzy mają przychód do poziomu nie wyższego niż 2,5 krotność pensji minimalnej (...) teraz chcemy zaproponować nowe zmiany - mówił w sobotę Morawiecki.

Chodzi m.in. o skokowe podniesienie ryczałtu dla małych i średnich przedsiębiorstw z 250 tys. euro do miliona euro, a w przyszłości do dwóch milionów euro, proporcjonalne obliczanie składek na ZUS oraz uzależnienie ich od dochodu przedsiębiorstwa.

Zapowiedzi te wywołały spore zamieszanie w gronie ich adresatów. Związek Przedsiębiorców i Pracodawców w przyjętym stanowisku podkreśla, że spośród wszystkich postulatów, które padły podczas sobotniej konwencji PiS największe obawy wzbudziła zapowiedź uzależnienia wysokości składek ZUS dla przedsiębiorców od osiąganych przez nich dochodów.

- Wiązałoby się to ze skokowym wzrostem obciążeń dla ogromnej części przedsiębiorców w Polsce, w tym m.in. relatywnie dobrze zarabiających przedstawicieli wolnych zawodów i innych przedstawicieli wciąż słabej klas średniej - wyjaśniają przedstawiciele pracodawców.

Dodają też, że z dużą ulgą przyjęli wyjaśnienia minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigi Emilewicz, zgodnie z którymi propozycja zmiany zasad ustalania wysokości składek na ZUS skierowana jest wyłącznie do przedsiębiorców osiągających niewielkie dochody i korzystających w tej chwili z preferencji tzw. małego ZUS.

W środę 11 września głos w tej sprawie zabrał również premier Morawiecki, który wizytował firmę SuperDrob w Karczewie. - Przeznaczamy ok. miliarda złotych na zmniejszenie obciążeń w ZUS-ie dla małych i mikrofirm. ZUS będzie mógł być dla nich obliczany nie tylko od przychodu, ale też do pewnego poziomu od dochodu - mówił podczas spotkania. Było to już kolejne zapewnienie premiera o tym, że najwięksi nie muszą się obawiać zmian w tej kwestii.

Do tych informacji na Twitterze odniósł się również Piotr Muller, rzecznik rządu. - Liczenie wysokości składki ZUS dla przedsiębiorców pozostanie na takich samych zasadach. Dodatkowo dla małych przedsiębiorców będzie niższa składka liczona proporcjonalnie do dochodu, ale nie większa niż według obecnych zasad - wyjaśniał.

ZPP podkreśla też, że jakakolwiek dyskusja o proporcjonalnych składkach na ZUS dla wszystkich firm jest groźna i wiąże się potencjalnie z radykalnym wzrostem obciążeń polskich firm.

- Bardzo dobrze zatem, że rząd nie planuje działań w tym kierunku. Podzielamy jednocześnie diagnozę, zgodnie z którą potrzebna jest modyfikacja konstrukcji małego ZUS – uważamy, że obecnie jest ona niedoskonała. O tym, czy ruchem adekwatnym jest zamiana mechanizmu opartego na przychodzie na mechanizm oparty na dochodzie, jednoznacznie dyskutować będzie można wówczas, gdy upubliczniony zostanie kolejny projekt. Niezależnie od tego już niebawem opublikujemy własną propozycję zmian w tym zakresie - napisali przedstawiciele ZPP w stanowisku.

ZPP wskazał również, że dla rozwiniętych, sprawnie funkcjonujących działalności gospodarczych, ryczałtowy ZUS jest modelem korzystnym. Powoduje on, że przedsiębiorcy osiągający wyższe dochody płacą składki w wysokości proporcjonalnie niższej niż etatowi pracownicy. Znajduje to swoje, dosyć oczywiste, uzasadnienie – przedsiębiorcy sami odpowiadają za uiszczane składki, sami ponoszą ryzyko prowadzonej działalności, a także są bardziej skłonni do oszczędzania środków na własną rękę bądź inwestowania ich.

Z kolei Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) oraz Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE) uznały zapowiedź premiera Morawieckiego dotyczącą proporcjonalnych do dochodu składek ZUS dla przedsiębiorców za pozytywny sygnał dla przedsiębiorców i pracowników.

Wskazują też, że podobne rozwiązanie jest jednym z czterech filarów przedstawionego w kwietniu 2019 roku przez nich „Programu Gospodarczego dla Polski”. FPP wylicza, że wprowadzenie propozycji w zakresie proporcjonalności składek do dochodów oznaczałoby, iż aż 78 proc. przedsiębiorców ponosiłoby niższe obciążenia niż obecnie.

- W warunkach 2019 r. dzięki wprowadzeniu proporcjonalności składek niższe obciążenia – w porównaniu z obecnym stanem rzeczy – mieliby przedsiębiorcy uzyskujący dochód netto poniżej 5718 zł miesięcznie. Aż 1,2 mln osób prowadzących działalność gospodarczą w Polsce znajduje się poniżej tego progu i mogłoby potencjalnie skorzystać na tym rozwiązaniu. Elastyczne składki uzależnione od wielkości dochodu stanowiłyby również dodatkowy, automatyczny stabilizator koniunktury gospodarczej. W przypadku spowolnienia, składki dla firm samoistnie obniżyłyby się, wspierając je tym samym w trudniejszym okresie - wskazują eksperci z FPP.

Jak dodaje Marek Kowalski, przewodniczący FPP i prezes CALPE, w obecnym systemie osoby prowadzące działalność gospodarczą płacą składki w stałej wysokości niezależnie od wypracowanego w danym okresie wyniku finansowego.

- Powoduje to, że obciążenia przedsiębiorców w niskich przedziałach dochodowych są bardzo wysokie na tle innych form aktywności zarobkowej, natomiast w wysokich przedziałach dochodowych – relatywnie niskie. Aby poziom składek był rzeczywiście adekwatny do sytuacji danego przedsiębiorcy – tj. nie utrudniał mu działalności, a jednocześnie gwarantował wypracowanie emerytury na odpowiednim poziomie – jego wysokość musi być ustalana indywidualnie. Uważamy, że jest to pierwszy krok w kierunku jednolitego podatku - wyjaśnia.

wnp.pl - portal gospodarczy

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (9)

 • Jan 2019-09-11 19:38:39
  Ten chłop udaje czy naprawdę uważa ludzi za wariatów!!!
  • Marek 2019-09-11 21:09:15
   Proponuje spokojnie ze zrozumieniem przeczytac tekst.Wyjasnia wiele .Ale jak ktos z PO i ma uprzedzenia to nawetw zapowiedzi....zniesienia składek ZUS...znajdzie cos zeby tylko krytykować.
   • Jadwiga 2019-09-12 10:07:44
    Przeczytałam uważnie , nie jestem z PO i dalej to mi się nie podoba. Nie jest to wcale przemyślane , przeliczone, są wybory rzuca się hasła. Generalnie obciążenia ZUS są zbyt wysokie dla wszystkich , nie tylko dla prowadzących działalność gospodarczą , system jest zły i kreuje nadużycia i jest cały do zmiany. Mamy sztuczne samozatrudnienie na zbyt duża skalę. Ludzie są zwalniani , rejestrują działalność i wykonują te sama pracę dalej dla swojego byłego pracodawcy. A uczciwie działający przedsiębiorca, który zatrudnia płaci składki nie jest w stanie konkurować z tymi co przechodzą na system samozatrudnień usłyszeli od polityków w tej kampanii wyborczej ,że jak nie potrafią prowadzić biznesu to maja się zająć czym innym, czy co założyć agencję samozatrudnienia z niskimi składkami. Składki maja być niskie , ale powszechne , system ma być tak skonstruowany aby ne było luk i możliwości racjonalizacji obciążeń , a to co się proponuje do tego zmierza, że znowu będą otwarte możliwości do kombinowania - mało to będzie wręcz skłaniało do kombinowania. Prawa nie tworzy się na kolanie w potrzebie chwili. Czy w tej partii nie ma nikogo kto potrafi przekonać prezesa ,że zanim coś ogłosi to powinien skonsultować z fachowcami. Teraz jest tak Prezes ogłosi , a reszta się wygina co z tym zrobić i jak przekazać dalej ,że to bardzo mądre i będzie lepiej dla gospodarki. Polska to nie małe księstewko i król może ogłaszać bo za to odpowiada ,tylko duży kraj z powiązaniami gospodarczymi z gospodarka wplecioną w globalny system. Czy to jest poważne rządzenie dużym krajem,, damy sobie podwyżki o 100 % , a co ,będziemy się mieć jak Niemcy. Niestety jak się na zimno bez emocji to wszystko przeanalizuje to tak to wygląda. Jak te igrzyska się skończą?
 • Robert 2019-09-12 09:48:29
  I tak mu jakoś nie wierzę. W opowiadaniu bajek jest mistrzem, lecz realizacja planów (poza rozdawnictwem) przez 4 lata jakoś nie wyszła, najlepszy przykład na polskich drogach, stoczniach, przemyśle stalowym, co udało im się dokonać. Oby tylko nie rządzili ponownie sami!
  • janOl 2019-09-12 16:53:57
   Do władzy i rzadu dorwali się ludzie którzy nie maja pojęcia o pracy na własny rachunek. Kaczyński i cała reszta - całe życie na cycku budżetu. Efektem tego było hasło Szydło: "sie należy!!!". Nie: "zarobiłam zgodnie z umową" ale "sie należy!!" więc biorą wiadrami. Ew. biznes to KGHM, PekaoSA, Orlen - bo dają robotę pociotkom. Rozwalają gospodarkę, niszczą więzi. Chłop nie płaci żadnych danin na państwo a jeździ paroma autami, kombajnem i ciagnikiem z klimą. To nie jest kraj dla ludzi zaradnych a wyłącznie dla socjalu!!! ....Ludzie! Na wybory i pogonić nierobów.
 • Liczba 2019-09-12 10:05:15
  Jeżeli jednym się da zniżkę i nie przewiduje się dopłat do FUS to innym trzeba zabrać więcej. I nieważne jaka opcja rządzi. Ważne natomiast jest żeby nie byli to kłamcy i oszuści. Jeżeli 1,2 mln właścicieli małych firm dostanie ulgę w składkach na FUS w zakresie dochodów 0-5 kzł to znaczy że pozostali się na to złożą i nie ważne czy w postaci większej składki, większego podatku lub innych dodatkowych obciążeń. I wszyscy to wiedzą. No, może nie wszyscy.
 • Konfederat 2019-09-12 10:12:19
  Polaku! Zastanów się, na kogo głosujesz? Żebyś później nie żałował, bo socjalizm ZAWSZE kończy się jednym - głodem i smrodem!!! Tylko Konfederacja uratuje nas od socjalizmu i zlikwiduje państwowe koryto dla politycznych żuli!!!
 • Michal 2019-09-12 10:30:05
  ZUS płacimy od dochodu pracownika a nie firmy ...

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.226.234.20
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


8 874 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

443 523 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

6 216 ofert w bazie

397 692 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.