PARTNERZY PORTALU

Fundacja im. Stefana Batorego – symbol skutecznej walki z korupcją.

  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor:
  • Dodano: 18-01-2005 00:00

Fundacja im. Stefana Batorego stała się polskim symbolem skutecznej walki z korupcją. Dlatego Miesięcznik Gospodarczy „Nowy Przemysł” postanowił uhonorować działania Fundacji na rzecz uświadamiania Polakom obecności korupcji w życiu społecznym, w gospodarce i polityce.

Fundacja Batorego w znacznym stopniu przyczyniła się do przełamania narodowego tabu, jakim była do niedawna korupcja. Dzięki Programowi Przeciw Korupcji, Fundacja Batorego uwrażliwiła na korupcję ogół obywateli oraz środowiska „wysokiego ryzyka” – ludzi biznesu i polityki.

Kolejnym etapem musi być zahamowanie plagi małej korupcji i wielkich korupcyjnych afer w polskim życiu publicznym. Miesięcznik Gospodarczy „Nowy Przemysł” wyraża nadzieję, że Fundacja Batorego będzie kontynuowała dzieło przeciwdziałania zjawisku, które niszczy nasze zaufanie do polityków, podrywa wiarę społeczeństwa w prywatną przedsiębiorczość i w instytucję państwa. Korupcja szczególnie silnie oddziałuje na gospodarkę. Ten, kto skutecznie z nią walczy, naszym zdaniem, na korzyść zmienia też polski przemysł. Gratulujemy.

Według światowego Barometru Korupcji Transparency International, nawet 10 proc. Polaków w ciągu roku na przełomie lat 2003 i 2004 wręczyło łapówkę. Jako społeczeństwo jesteśmy przekonani o korupcji w partiach politycznych i parlamencie. Przedsiębiorczość wśród dotkniętych korupcją środowisk plasuje się niżej, jednak zalew afer korupcyjnych bodaj najsilniej uderza właśnie w biznes. Z jednej strony, biznes jest w powszechnym przekonaniu środowiskiem szczególnie często poddawanym presji korupcyjnej.

Lekarstwem dla społeczeństwa, które codziennie bombardowane jest kolejnymi doniesieniami o korupcyjnych skandalach, jest wysoka świadomość tego, czym jest korupcja. Tę świadomość buduje w nas Fundacja im. Stefana Batorego. Plakaty Fundacji, ze zjadającymi się nawzajem piraniami, na stałe wpisały się w informacyjny pejzaż polskich miast.

Fundacja im. Stefana Batorego we współpracy z Helsińską Fundacją Praw Człowieka realizuje Program Przeciw Korupcji, który ma doprowadzić do zmniejszenia skali korupcji poprzez zmianę nastawienia do niej obywateli i wprowadzanie sprzyjających przejrzystości rozwiązań prawnych. Dzięki Fundacji wspólnie przełamaliśmy barierę milczenia. Dostrzegliśmy korupcję i zaczęliśmy ją piętnować. Wstydliwe staje się akceptowanie korupcyjnych nacisków.

Już w 2000 roku Fundacja Batorego zainicjowała kampanię edukacyjną „Korupcja – Nie musisz dawać, nie musisz brać w tym udziału!” Dzisiaj Fundacja zajmuje się monitorowaniem władz szczebla krajowego i lokalnego, diagnozą mechanizmów korupcji w konkretnych dziedzinach i grupach zawodowych oraz budowaniem społecznego ruchu na rzecz przejrzystości w życiu publicznym.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Fundacja im. Stefana Batorego – symbol skutecznej walki z korupcją.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.229.117.123
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!